Studētgribētāji Latvijā vēl var tikt pie budžeta vietas 0
Potenciālie studenti joprojām visbiežāk izvēlas studijas Latvijas Universitātē (LU); arī studētgribētāju iekārotākās studiju programmas pēdējos gados būtiski nemainās: tā var secināt no augstskolu pirmās kārtas uzņemšanas rezultātiem.
Pirmā uzņemšanas kārta noslēdzās 9. jūlijā un vienotajā elektroniskajā uzņemšanas platformā, kurā var pieteikties studijām 12 dažādās Latvijas augstskolās, šajā laika posmā bija iespēja pieteikties tikai pamatstudijām. Vienlaikus darbojās arī vienotajā uzņemšanā neiesaistījušās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) elektroniskā studiju pieteikumu sistēma.
Kopumā vienotajā elektroniskajā uzņemšanas platformā studijām bija pieteikušies 8640 reflektanti, bet studijām RSU pieteicās 2273 studētgribētāji.
Visvairāk grib studēt LU
Abās uzņemšanas sistēmās ir iespēja pieteikties studijām vairākām studiju programmām gan vienā, gan dažādās augstskolās. Tāpēc saņemto pieteikumu skaits ir krietni lielāks nekā potenciālo studentu skaits. Tā 12 augstskolu uzņemšanas sistēmā kopumā saņemti vairāk nekā 36 000 pieteikumu, bet RSU – 7099 pieteikumi studijām.
RSU secinājusi, ka studētgribētāju skaits šogad ir rekordliels, jo pieteikumu daudzums, salīdzinot ar pagājušo gadu, pieaudzis pat par piektdaļu.
Ar 11 870 pieteikumiem seko Rīgas Tehniskā universitāte, tātad RSU kopējā konkurencē ierindojusies trešajā vietā. Pārējās augstskolas no vadošā trijnieka krietni atpaliek: 4. vietā pēc pieteikumu skaita ir Latvijas Lauksaimniecības universitāte, kas saņēmusi 2676 pieteikumus.
Piesakoties studijām vienotajā elektroniskajā uzņemšanas sistēmā, studētgribētāji arī norāda, kuras augstskolas kura studiju programma ir viņu pirmā prioritāte, proti, kur viņi visvairāk vēlas studēt. Ņemot vērā pirmo prioritāti, tad arī tiek veidots visvairāk pieprasīto studiju programmu tops, un tas gadu gaitā būtiski nemainās.
Kā citus gadus, tā arī šogad visvairāk potenciālie studenti vēlas studēt LU Tiesību zinātnes programmā, kuru kā pirmo izvēli norādījuši 389 studētgribētāji. Otrajā vietā ar 352 1. prioritātes pieteikumiem ir LU Ārstniecības studiju programma, bet trešajā – šīs pašas universitātes Datorzinātņu studiju programma, kura pirmā izvēle būtu 337 studētgribētājiem.
Kopumā “Top 10” iekļuvušas sešas LU piedāvātās studiju programmas un četras RTU studiju programmas. Starp RTU piedāvātajām studiju programmām visvairāk iekārotā izrādījusies studiju programma “Datorsistēmas”.
Cik liela ir konkurence?
Kopumā uz 43 valsts apmaksātajām studiju vietām LU studiju programmā “Tiesībzinātne” pieteikušies 680 pretendenti, līdz ar to konkurss bijis 15,8 studētgribētāji uz vienu tā saukto budžeta vietu. Lielāka iespēja ir studēt par maksu: pašu apmaksātajās studiju vietās uzņems 227 studentus, bet saņemti 375 pieteikumi.
Ārstniecības studiju programmā ir vien 38 valsts apmaksātās studiju vietas, bet kopējais pieteikumu skaits – 486, līdz ar to uz vienu studiju vietu pretendē 12,7 studētgribētāji. Tomēr vēl lielāks konkurss uz vienu vietu LU Medicīnas fakultātē bija farmācijas studijās: uz deviņām valsts apmaksātajām studiju vietām bija 264 pretendenti, līdz ar to par katru studiju vietu sacentās 29 vidusskolu absolventi.
Taču jāņem vērā, ka RSU attiecīgajās studiju programmās ir vairāk budžeta vietu nekā LU. RSU vislielākais konkurss – pat 34 studētgribētāji uz vienu budžeta vietu – ir studiju programmā “Uzturs”. Tur savukārt pieejamas tikai 12 valsts apmaksātās studiju vietas.
Tikmēr LU vislielākais konkurss ir studiju programmā “Grāmatvedība, analīze un audits”, kur piešķirta tikai viena budžeta vieta, uz kuru saņemti pat 115 pieteikumi. Tāpat milzīgs konkurss ir studiju programmās “Starptautiskā ekonomika un komercdiplomātija” un “E-biznesa un loģistikas vadības sistēmas”, kur uz sešām valsts apmaksātajām studiju vietām pretendēja attiecīgi 293 un 248 topošie studenti, tātad uz vienu vietu bija gandrīz 49 un vairāk nekā 41 pretendents.
Joprojām pieprasītas ir Komunikācijas zinātnes studijas: LU uz 19 valsts apmaksātajām studiju vietām pretendēja pat 583 studētgribētāji, no kuriem 191 tieši šīs studijas bija pirmā prioritāte.
Rīgas augstskolās neliels konkurss šajā uzņemšanā ir arī uz eksaktajām studiju programmām. Tā LU studiju programmā “Ķīmija” uz 70 valsts apmaksātajām studiju vietām bija saņemti pat 270 pieteikumi un 90 topošie studenti tieši šo studiju programmu bija norādījuši kā savu pirmo prioritāti. Vēl lielāks konkurss uz ķīmijas studijām bija RTU, kur uz vienu vietu pretendēja pat deviņi topošie studenti. LU pieprasīta izrādījusies arī studiju programma “Bioloģija”, kur uz 60 valsts apmaksātajām studiju vietām ir 302 pieteikumi, ar pirmo prioritāti – 109. Tikmēr Daugavpils Universitātē no 20 budžeta vietām bioloģijas studijās pagaidām aizpildītas vien septiņas.
Vēl var tikt pie budžeta vietas
Uzņemšanas rezultāti liecina, ka arī citām augstskolām vismaz pagaidām nav izdevies aizpildīt visas valsts apmaksātās studiju vietas.
Piemēram, LU studiju programmā, kas paredzēta topošajiem dabaszinātņu un informācijas tehnoloģiju skolotājiem, pieejamas 40 valsts apmaksātās studiju vietas un, kaut saņemti 84 pieteikumi, pagaidām konkursu izturējuši vien 27. Kā pirmo prioritāti šīs studijas bija norādījuši tikai 12 studētgribētāji.
Tāpat vismaz pagaidām nav pieprasītas studijas, kurās var kļūt par mājturības un tehnoloģiju, kā arī mājsaimniecības skolotāju: no 13 budžeta vietām aizpildītas vien deviņas.
Tā Liepājas Universitātē studiju programmā “Informācijas tehnoloģijas” no 50 budžeta vietām izdevies aizpildīt vien 20. Latvijas Lauksaimniecības universitātē nav aizpildītas valsts apmaksātās studiju vietas lauksaimniecības un kokapstrādes studiju programmās.
Tāpēc uzņemšana augstskolās turpinās. Līdz 16. jūlija pēcpusdienai vēl iespējams pieteikties pamatstudijām. Tāpat turpinās uzņemšana maģistra un doktora līmeņa studijās.
Kuri potenciālie studenti ir uzņemti studijās pēc pirmās uzņemšanas kārtas, studētgribētāji uzzinās 12. jūlijā. Savukārt uzņemšanas otrās kārtas rezultāti taps zināmi 16. jūlijā.