Foto – AFP/LETA

Tiesā Ķīnas kompartijas dižvīru 0

Šodien sākas bijušā Ķīnas kompartijas augsta ierēdņa Bo Sjilaja tiesas prāva. Viņš apsūdzēts kukuļņemšanā, varas ļaunprātīgā izmantošanā un valsts īpašuma izlaupīšanā. Spriežot pēc apsūdzību nopietnības un kompartijas prestižam nodarītā kaitējuma, viņam varētu draudēt ilgi gadi cietumā vai pat nāvessods, uzskata eksperti.

Reklāma
Reklāma

 

7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Bo Sjilaja lietu izskata tiesa 
Dzjiņaņas pilsētā Šandunas apgabalā Ķīnas austrumos, tālu no valsts politiskā centra Pekinā. Bo lieta tiek uzskatīta par vienu no jūtīgākajām prāvām valstī pēdējos gadu desmitos, atzīmē laikraksts “The Independent”.

 

No politbiroja 
uz apsūdzēto sola

64 gadus vecais Bo savulaik bija kompartijas Čuncjinas pilsētas komitejas sekretārs un Ķīnas kompartijas centrālkomitejas politbiroja loceklis, kuram kā nākamais solis karjerā tika paredzēta vieta politbiroja pastāvīgajā komitejā. Ķīnas kompartijā ir aptuveni 60 miljoni biedru, politbirojā – 25, bet tā pastāvīgajā komitejā ir septiņi cilvēki, kas de facto nosaka politiku valstī ar 1,36 miljardiem iedzīvotāju. Savulaik Bo tika uzskatīts par spožu zvaigzni Ķīnas kompartijas nomenklatūras kadru lokā un maoisma politikas aizstāvi. Bo tiek pieskaitīts tā dēvētajiem kompartijas zilo asiņu prinčiem, kuru tēvi ieņēmuši atbildīgus amatus vēl Mao Dzeduna laikā. Viņa tēvs Bo Jibo bija pēdējais no kompartijas līderu grupas, dēvētas par “astoņiem nemirstīgajiem”, kas nostiprināja savu ietekmi pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados un pieredzēja demokrātijas aizstāvju slaktiņu Tjaņaņmiņa laukumā 1989. gada jūnijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Skandāls, kurā tika ierauta Bo Sjilaja ģimene, izcēlās 2011. gada novembrī, kad kādā Čuncjinas viesnīcas numurā tika atrasts britu uzņēmēja Nīla Heivuda līķis. Drīz pēc tam Čuncjinas policijas priekšnieks Vans Lidžuns, Bo tuvs sabiedrotais, ieradās ASV konsulātā, apsūdzot Bo sievu Gu Kailaju Heivuda nogalināšanā biznesa strīda dēļ, un lūdza patvērumu ASV. Pērn augustā tiesa piesprieda Gu nosacītu nāvessodu par Heivuda slepkavību. Pēc mēneša Vans tika atzīts par vainīgu bēgšanā no valsts, varas ļaunprātīgā izmantošanā un kukuļņemšanā un notiesāts uz 15 gadiem.

Tagad uz apsūdzēto sola ir Bo, kurš pēc skandāla tika atcelts no visiem amatiem un izslēgts no kompartijas. Novērotāji uzskata, ka Bo prāva ir svarīgs pārbaudījums Ķīnas prezidenta Sji Dziņpina apņēmībai iznīdēt politisko korupciju, par ko viņš paziņoja pēc kļūšanas par valsts galvu 2012. gada novembrī.

Prezidentam Sji jārēķinās arī ar spiedienu, ko veic Bo atbalstītāji politiskajās un sabiedriskajās aprindās, kā arī viņa politiskie pretinieki. “Ja Bo prāva beigsies ātri un gludi, tas būs ieguvums prezidentam Sji, jo veicinās viņa varas nostiprināšanu,” intervijā “The Independent” izteicies Baltimoras universitātes socioloģijas profesors Ho Fununs.

Ārvalstu mediji ziņo, ka Bo piekritis sadarboties ar izmeklētājiem, lai neapdraudētu sava dēla labklājību. Bo jaunākais skolojies Herovā, Oksfordā, Hārvardā un cer turpināt izglītību Kolumbijas universitātē. Viņš nav ticies ar vecākiem pēdējos 18 mēnešus, raksta avīze “The New York Times”. Viņš paudis cerību, ka viņa tēvam tiks dota iespēja atbildēt kritiķiem un aizstāvēt sevi tiesā. “Ja mana tēva samierināšanās vai manas mātes tālāka sadarbība ar varas iestādēm tikusi mainīta pret manu labklājību, tad spriedumam nebūs nekāda morāla svara,” vēstulē “NYT” paziņojis Bo dēls. Uzskata, ka Bo tiesas prāva nevilksies ilgi, un visdrīzāk bijušajam kompartijas dižvīram tiks piespriests ilgs cietumsods.

Reklāma
Reklāma

 

Grib saglabāt stabilitāti

Kā ekonomiski plaukstošās Čuncjinas pilsētas kompartijas komitejas sekretārs viņš ieguva reputāciju kā organizētās noziedzības un korupcijas apkarotājs. Interneta vietnē “Sina Weibo”, kas ir Ķīnā aizliegtās sociālās vietnes “Twitter” vietējais variants, daudzi joprojām izsaka viņam atbalstu, jo Bo laikā celts daudz lētu pašvaldības dzīvokļu. “No vietējo iedzīvotāju viedokļa, vērtējot viņa darbību kompartijas pilsētas komitejas vadītāja amatā, Čuncjinā pēdējie desmit gadi bija vislabākie, jo bija miers un stabilitāte, ekonomika strauji attīstījās,” “Weibo” vietnē savu viedokli pauž pilsētnieks Vans Dzintans.

Taču lielā daļā Ķīnas iedzīvotāju aug sašutums par amatpersonu korupciju un varas ļaunprātīgu izmantošanu, ko vēl padziļina augošā ienākumu nevienlīdzība valstī. “Bo prāvas iznākums rādīs, vai katrs likuma pārkāpējs saņem sodu neatkarīgi no tā, cik augstu amatu ieņēmis agrāk un cik labu darbu paveicis,”

raksta cits “Weibo” lietotājs, uzskatot šo lietu par brīdinājumu citām amatpersonām. Strādājot Čuncjinā, Bo ieguva ne tikai draugus. Viņa aicinājumi atjaunot bijušās komunistu vērtības nonāca pretrunā ar bijušā prezidenta Hu Dziņtao un premjera Vena Dzjabao valdības ietekmīgu aprindu kursu uz tirgus ekonomiku. Analītiķi uzskata, ka tiesas spriedums Bo lietā, kas varētu būt jau pieņemts augstākajā varas līmenī, liecinās par spēku samēru starp tradicionālistiem un reformistiem kompartijas vadībā, kompartijas vadītājam un prezidentam Sji Dziņpinam cenšoties saglabāt stabilitāti valstī.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.