Foto: Ieva Čīka/LETA

Tiesa aizliedz VNĪ slēgt līgumus ar citiem būvniekiem Jaunā Rīgas teātra projektā 0

2019. gada 14. augustā Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pieņēma lēmumu par prasības nodrošinājumu, rezultātā aizliedzot VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ, Pasūtītājs) kā Pasūtītājam veikt sekojošas darbības Jaunā Rīgas teātra rekonstrukcijas projektā:

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

• aizliegt slēgt jebkādus darījumus, tai skaitā būvniecības līgumus ar citiem būvniekiem un citām trešajām pusēm būvdarbu turpināšanai JRT projektā;

• aizliegt VNĪ pieprasīt jebkādu naudas summu izmaksu, pamatojoties uz bankas izsniegto avansa maksājumu garantiju;

CITI ŠOBRĪD LASA

• aizliegt VNĪ pieprasīt jebkādu naudas summu, pamatojoties uz apdrošinātāja izsniegto galvojumu apdrošināšanas polisi.

Tiesas aizliegums stājas spēkā nekavējoties un šis lēmums nav pārsūdzams.

“Tiesas pieņemtais starplēmums šajā lietā ir likumsakarīgs. Situācijā, kurā viena puse civiltiesiskā strīdā sāk demonstrēt patvaļīgu rīcību, ir nepieciešams ievērot visu iesaistīto pušu intereses. Neargumentēti, nepamatoti publiskie VNĪ valdes locekļu un valdes priekšsēdētāja paziņojumi nepalīdz konstruktīvi risināt situāciju. Būvnieks aicina Pasūtītāju sēsties pie sarunu galda ar vai bez mediatora palīdzības un sarežģījumus atrisināt, lai varētu izpildīt esošo līgumu un pabeigt projektu termiņos. VNĪ valdes turpmākā rīcība rādīs, vai Pasūtītājs ir spējīgs rīkoties racionāli kā atbildīgs saimnieks, strādāt valsts interesēs un atrisināt JRT rekonstrukcijas jautājumus, kā tas Pasūtītājam pienākas,” komentē Guntis Āboltiņš–Āboliņš, RERE Grupas valdes priekšsēdētājs.

Tiesa savā lēmumā norāda, ka, izlemjot jautājumu par prasības nodrošināšanu, tiesnesis ņem vērā prasības pirmšķietamo juridisko pamatojumu. Tas nozīmē, ka tiesai jākonstatē, ka iespējamība apmierināt Būvnieka prasību ir lielāka nekā tās noraidīšanas iespējamība: “[Būvnieka] prasības nodrošinājums ir attaisnojams, ja ir pamats pieņemt, ka tas saskan ar gaidāmo tiesas spriedumu, proti, spriedums visticamāk būs labvēlīgs prasītājam” – šajā gadījumā Būvniekam.

Reklāma
Reklāma

“RERE BŪVE 1” bija spiesta vērsties tiesā ar pieteikumu par līguma uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu un pienākuma uzlikšanu VNĪ pildīt noslēgto līgumu.

Savu viedokli par tiesas pieņemto lēmumu paudis arīVNĪ valdes priekšsēdētājs Andris Vārna: “Šādam tiesvedības scenārijam esam gatavi, pieņemtais tiesas lēmums ir procesuāls, balstīts uz “RERE Būve1” vienpusēji tiesai sniegtu informāciju.

Izplatītajā paziņojumā būvnieks maldina sabiedrību – lai arī lēmums tiešām nav pārsūdzams, bet ir iespēja sniegt tiesai argumentētu lūgumu atcelt prasības nodrošinājumu, jo VNĪ līgumu lauza, balstoties uz konstatētiem drošības pārkāpumiem būvniecības laikā. Tiesa izskatīs VNĪ argumentus un pieņems lēmumus vai saglabāt liegumu vai atcelt.

Visi VNĪ argumenti balstīti uz dokumentētiem pierādījumiem par drošības normu ignorēšanu no būvnieka puses iepriekšējā darbu veikšanas posmā, veicot pāļu iestrādi. Tā rezultātā tika nodarīts kaitējums blakus esošām ēkām.

Tāpat “RERE būve 1” publiskais arguments par vēlmi turpināt esošo līgumu nav patiess. Pretēji šim “RERE būve 1” apgalvojumam, “RERE Būve 1” 2019. gada 31. maijā VNĪ iesniegtais piedāvājums par turpmāku darbu grafiku ir mēģinājums, apejot publiska iepirkuma procedūru, iegūt jauna līguma nosacījumus, kurā projekta termiņš no 2 gadiem pagarināts uz 4 gadiem, paredzēto darbu grafikā iekļauti arī darbi, kas jau paveikti, un kas nav prognozējams budžeta apjomā. Mainot visus būtiskos līguma noteikumus – apjoms, termiņš, budžets nav iespējams likuma izpratnē runāt par līguma turpinājumu, tas ir jauns līgums, ko būvnieks cenšas panākt apejot likumā noteikto procedūru.

Esam VNĪ izvērtējuši visus iespējamos scenārijus un paredzējām, ka īstermiņā “RERE Būve 1″ izdosies panākt liegumu turpināt būvdarbus, bet šoreiz, atšķirībā no līdzīgas situācijas Rakstniecības un mūzikas muzeja gadījumā, esam stipri savos argumentos.”

Par situāciju:

2019. gada 23. jūlijā Jaunā Rīgas teātra rekonstrukcijas projekta (Projekts) pasūtītāja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ, pasūtītājs) Projekta izpildītājam būvuzņēmēju pilnsabiedrībai “RERE BŪVE 1” (Būvuzņēmējs) nosūtītais paziņojums par līguma Nr. 7/2-1-18/1352 izbeigšanu (Pielikums 1) ir izraisījis plašu publisko ažiotāžu, kā arī rada nevēlamas sekas gan saistībā ar šo kultūras būvniecības projektu, gan ar tā finansējumu, gan ar tā pabeigšanas termiņiem.

Šis Pasūtītāja valdes lēmums ir nepamatots un faktos nebalstīts. VNĪ Būvuzņēmējam līdz šai dienai nav iesniedzis nevienu pierādījumu publiski izteiktajiem pārmetumiem, apgalvojumiem par drošības noteikumu pārkāpumiem būvobjektā, kas varētu kalpot par ticamu pamatu līguma izbeigšanai un līdz ar to visa projekta realizācijas apdraudēšanai no Pasūtītāja puses. Būvuzņēmējs ir vērsies tiesā ar prasību atzīt VNĪ vienpusējo līguma izbeigšanu par nelikumīgu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.