Tie, kas nemācās no vēstures, to atkārto. “Kvadrifrons” radījis tiešsaistes mācību materiālus vidusskolām 0
Teātra trupa “Kvadrifrons” radījusi mācību materiālus vidusskolām par vēstures un mākslas tēmām, balstoties izrādes “Zvēri ir nemierīgi” saturā, informē trupas pārstāve Keita Melle.
Tie iekļauj deviņus video, kuru sagatavošanā piedalījusies literatūras zinātniece Eva Eglāja-Kristsone, kultūrpētnieks Deniss Hanovs, kustību māksliniece Simona Orinska un dramaturgs Evarts Melnalksnis.
Materiāli un stundu plāni skolotājiem pieejami tiešsaistē “Kvadrifrona” mājaslapā, sākot ar 8.aprīli.
Mūzikas teātra izrāde “Zvēri ir nemierīgi” tapa 2019. gada pavasarī teātra trupas mākslinieciskās programmas ietvaros Rīgas cirka ziloņu stallī. Tās vēstījums tika balstīts biogrāfiskos motīvos no komponista Dmitrija Šostakoviča dzīves 20. gadsimta 30. gadu vidū – laikā, kad Padomju Savienībā arvien spēcīgāk izpaudās Staļina represijas pret tās iedzīvotājiem, tai skaitā māksliniekiem.
padomju režīma politika un attieksme pret indivīdu, kā arī mākslinieku loma tajā.
Mācību materiālos iekļauti video ar jomas ekspertu komentāriem, kā arī informāciju par tādām parādībām kā LPSR Rakstnieku savienības dibināšana, socreālisms, ķermenis laikmetīgajā teātrī un autoriem V. Belševicu, I. Ziedoni, Aristoteli u.c.
Plašāka saruna ar kultūrpētnieku Denisu Hanovu par kultūras nozīmi totalitārās un demokrātiskās valstīs būs saistoša arī vidusskolu jau absolvējušajiem.
taču video var tikt izmantoti arī politikas, mūzikas, drāmas un citās nodarbībās. To veidošanā iesaistīti izglītības speciālisti Inese Vilciņa, Māris Bušmanis un Ilze Vaivode, dramaturgs Evarts Melnalksnis, video speciālists Tālivaldis Tālis Āboliņš, producenti Keita Melle un Miķelis Raudseps. Mācību materiāli pieejami tiešsaistē KVADRIFRONA mājaslapā:.
Izglītības speciāliste Inese Vilciņa skaidro: “Šā brīža attālinātajā mācību procesā īpaši noderēs video, kurus var izmantot gan tēmas ievadam, gan temata apguvei saturiski, piemērojot jautājumus vai atsevišķus uzdevumus no pievienotā materiāla.
Video veidoti tematiski un skolēniem uztverami, demonstrējot piemērus gan no izrādes, gan attēlus, kas atsauc atmiņā noteiktas personības, laika posmus vai atslēgas vārdus.”
“Covid-19 krīze sabiedrību ievietojusi mājas izolācijā. Par laimi, to nevar salīdzināt ar ieslodzījuma sajūtām un nedrošību, kas tika atspoguļotas izrādē “Zvēri ir nemierīgi”. Tomēr pastāv bīstamība, ka līdzības kļūst plašākas, ja ierobežojumi tiek izmantoti politiskiem mērķiem un demokrātisko brīvību vājināšanai. Šādi procesi šobrīd novērojami arī tepat, Eiropā – Ungārijā.
Turklāt izglītojošo saturu padziļina spilgti fragmenti no izrādes,” par projekta aktualitāti izsakās dramaturgs Evarts Melnalksnis.