Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

“Tie īstie pašnāvnieki tak nerunā…” Pēc traģēdijas ar basketbolistu Timmu soctīklotāji diskutē, kā palīdzēt vīriešiem krīzes brīžos 0

“Vīriešu pašnāvību biežākais cēlonis ir problēmas attiecībās ar naudu vai sievieti (nereti – abiem). Ja kādam jums pazīstamam tā gadās, uzaiciniet uz pirti, makšķerēšanu vai aliņu. Aprunājieties. Var izglābt dzīvību,” tādu aicinājumu soctīkla vietnē “X” paudis Latvijā zināmais pusaudžu terapeits Nils Sakss Konstantinovs pēc tam, kad vakar izskanēja sēru vēsts par basketbolistu Jāni Timmu, kurš, visticamāk, izdarījis pašnāvību Krievijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Portāls LA.LV jau otrdien, 17.decembrī, vēstīja, ka Maskavā miris Latvijas basketbolists Timma. Mediji ziņoja, ka 32 gadus vecā basketbolista līķis atrasts dzīvojamās mājas kāpņu telpā Maskavas centrā. Savukārt medijs “Meduza” informēja, ka krievu aģentūras “TASS” un “RIA Novosti” apstiprinājušas Timmas pašnāvību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc notikušās traģēdijas ar Latvijas basketbolistu Timmu savās pārdomās dalījies pusaudžu terapeits Konstantinovs, kura rosinājums atbalstīt vīriešus grūtos brīžos raisījis plašu diskusiju soctīklotāju vidū. Lūk, turpinājumā komentāru izlase:

“Problēmas ar sievietēm un naudu ir daudziem, par laimi pašnāvību izdara retais. Viena liela predispozīcija ir traumas bērnībā, kas pat izmaina smadzenes. Acīmredzot, vīriešiem to tomēr ir vērts apzināties un laicīgi iet pie speciālista. Lauciņš arī mūsu VM,” komentē kāds soctīkla “X” lietotājs.

Konstantinovs atbild: “Šī ideja, ka kādi speciālisti atrisinās dzīves problēmas, ir tīra fantāzija. Psihiskās veselības speciālistiem ir sava loma psihisko traucējumu ārstēšanā, bet mēs nekad nevarēsim kompensēt ģimenes, draugus, klubus, baznīcas un veselīgas sabiedrības.”

“Redzu apkārt situācijas, kur finansiālajās problēmās vīrietis var palikt pilnīgi viens, jo tas taču ir viņa pienākums apgādāt ģimeni un ja sieviete ir tā, kas tikai izvirza nesamērīgas prasības un pieprasa noteiktu dzīves līmeni sev un bērniem, tas var beigties ļoti slikti,” raksta Kaspars. “Jā, turklāt sieviete, kas palikusi bez līdzekļiem, pelna līdzjūtību un atbalstu. Kamēr vīrietis, kurš palicis bez naudas, ir “lūzeris”,” tā Kaspara teikto komentē Konstantinovs.

Mareks domā: “Cēlonis ir mentāla saslimšana, nauda un sievietes ir tikai akselerātors. Zinu konkrētu gadījumu, kad pašnāvību izdarīja cilvēks, kura rīcību nevarēja izskaidrot neviens. Bija gan nauda, gan veiksmīga karjera, gan ģimene.” Viņa rakstīto komentē terapeits Konstantinovs: “Pateikt, ka cēlonis ir “mentāla saslimšana”, nozīmē vienkārši nemeklēt cēloni. Tā ir taisnība, ka dažas pašnāvības izraisa šizofrēnijas aktīvas halucinācijas, bet tas skaitliski nav izteikti. Suicidoloģijā skaidri novērojama tendence, ka pašnāvību vīriešiem biežāk trigerē attiecību un naudas problēmas.”

Reklāma
Reklāma

“Manuprāt svarīgi speciālistiem runāt arī par to, kas ir narcisisms, kā to atpazīt, kā tikt laukā, ja esi sapinies toksiskās attiecībās. Par to tiek runāts nepiedodami maz, bet narciss dara visu, lai cilvēku atšķirtu no ģimenes, draugiem, un upuris paliek viens,” spriež vēl kāds.

“Sieviešu nepašnāvību stiprais pamats ir bērni un atbildība par viņiem,” domā Rita.

“Darīts. Nepalīdzēja. Problēma bija ar galvu nevis naudu vai sievieti. Viens zvanīja mēnesi pirms nāves, otrs 5 dienas pirms nāves. Es viņus nevarēju izglābt. Kāpēc? Jo es nevaru izlabot viņu dzīvi. Nē, un es nebiju liktenīgā nevienam no viņiem,” komentē Ieva pie Konstantinova ieraksta socīklā “X”.

Kāds cits piebilst: “Vīrieši visbiežāk neko nevienam nestāstīs par savām lietām. Tādā situācijā gribas izrunāties ar meiteni, bet ja tas nav iespējams, jo meitene bēguļo, un neviens cits situāciju tāpat nesapratīs, tad neviena arī nav.”

“Mani šis laiks vienmēr ir biedējis nedaudz. Tā pasaules beigu sajūta, ko līdzi nes Ziemassvētki un Jaunais gads, plus gaismas nepieejamība, tāda sajūta, ka šis ir karstais laiks psihologiem un uzticības tālruņiem,” raksta Krispijs.

“A ko dod tā izglābtā dzīvība, ja pēc papļāpāšanas pirtī sūdi jau nekur nepazudīs,” jautā Gatis. “Bija man draugs, gāja pie psihologa, gāja uz terapijām, gāja pie draugiem, nepalīdzēja…” raksta vēl kāds.

“Uz aliņu labāk nē, alko ir viens no tiem iemesliem arī, tāpat kā azartspēlēs, parādi,” tā uzskata kāds soctīklotājs.

“Šie nav pat īstie cēloņi, bet gan drīzāk simptoms patiesajama cēlonim – proti, ka vīrietim nav iemācīta veselīga pašapziņa un pašvērtības sajūta, apziņa, ka tas, ka Tu kādam, it īpaši jau sievietei, nešķiet “pietiekami labs”, nemazina Tavu cilvēcisko vērtību,” atzīst Nice Try.

Lindards ir atklāts: “Nu, pats esmu bijis tajā kategorijā un ja godīgi es nezinu pat, kas īsti palīdzētu sakāms vai laika ziņā pavadāms, lai cilvēku tādā stāvoklī no kaut kā atrunātu.”

“No rīta parunājos mazliet pa telefonu ar savu 11 gadīgo meitu, bērnu māte neļauj man tikties ar berniem. Vēlāk ejot uz krīzes centru domāju par pašnāvību, stāvēju uz tilta un skatījos uz vilcieniem…varētu būt ātra nāve. Aizvilkos līdz krīzes centram, palika veiglāk,” raksta BedreZvans.

“Diemžēl daudzi izliekas šādus cilvēkus neredzam, pat ja tie ir tuvi. Un latvietis klasiskais ir pārāk atturīgs un lepns, lai lūgtu citiem palīdzību,” domā Observer.

“Reti kad kāds tā uzreiz atvērsies. Tad labāk ierosināt, lai raksta grāmatu. Iet cauri saviem domu džungļiem un nonāk kaut kur. Bet arī rakstīt ne visi var. Vieglāk dzert. Turklāt nejaušam svešiniekam (prostitūtai) savas domas vieglāk uzticēt nekā labam draugam,” komentē Lauris.

Romāns teic: “Katram zēnam jau skolā vajadzētu apgūt sieviešpratību…”

“Ja uzaicināsi uz aliņu pazīstamo ar naudas problēmām, tad pazīstamais no tevis mēģinās aizņemties. Un pēc pāris reizēm tu vairs negribēsi ar viņu pazīties,” domā Guntars. “Interesanti, kā pirts, aliņš vai makšķerēšana var glābt parādnieku? 🙂 p.s. un kurš par pirti, aliņu, makšķerēšanu maksā?” jautā kāds soctīklotājs.

Māronkuls raksta: “Tie īstie pašnāvnieki tak nerunā, izdara un viss. Bija man iespēja parunāt ar vienu, kurš noleca no tilta un izdzīvoja. Nevienam par savu dzīvi un dzīves bezjēdzību viņš neko nestāstīja un nedalījās, gāja un noleca. Viss.”

“Darījām tā… nepalīdzēja. Pats sliktākais, ka signālus redzējām un pat zvanījām uz krīzes telefonu, kur mums atbildēja, ka neko darīt nevar, esot jāgaida, vai sapratīs pats vai nē,” komentēja Beavis.

“Ļoti vispārīga un nekonkrēta runāšana. Cilvēki regulāri veido attiecības, šķiras, pat oficiālās laulības puse tiek šķirtas. Cits uzskata par problēmu, ka viņam NAV attiecību. Respektīvi, kaut kādas “problēmas” kādā dzīves punktā šajā jomā būs nospiedošam vairākumam,” domā Ilmāronkuls.

“Kārtīgas meitenes bieži iemīlas sliktajos puišos un kārtīgi puiši bieži iemīlas palaistuvēs. Manu radu, draugu un paziņu lokā četriem puišiem tas beidzās ar pašnāvībām. Sava veida paradokss. Timmas aiziešana uzjundīja rūgtas atmiņas bez vieglām atbildēm,” atklāj Vents.

SAISTĪTIE RAKSTI