Arhīva foto

Tibetā atklāts minerāls, par kuru cietāks ir tikai dimants 0

Tikai gluži nesen Starptautiskā mineraloģijas asociācija oficiāli apstiprināja jau 2009. gadā starptautiskas pētnieku grupas veikto atklājumu, ka Tibetā atrasta jauna kubiskās formas bora nitrīda dabiskā modifikācija, kas nodēvēta par kvingsognītu. Tas pagaidām ir vienīgais zināmais bora minerāls, kas ekstremālos apstākļos veidojas Zemes dzīlēs. Visi citi zināmie bora minerāli top tuvu Zemes virsmai.

Reklāma
Reklāma
Pirka viesnīcas Horvātijā… Ukrainā gaismā nācis armijas pārtikas iepirkuma skandāls, kur shēmas realizētāji piesavinājušies 18 miljonus ASV dolāru 24
Veselam
Vēlies zaudēt līdz 5 kg mēneša laikā? Šie ieradumi būs lielisks veids, kā to panākt
Kokteilis
FOTO. Pavāru dejas ap katlu var beigties nepatīkami jeb kas notiek Kremļa ķēķī: “Putins grib ēst tā, kā ēda bērnībā Ļeņingradā”
Lasīt citas ziņas

Kvingsognītu atklāja ar hromu bagātā paleookeāniskajā garozā, kas savulaik “panirusi” zem līdzās esošās litosfēras plātnes. Tur, 300 kilometru dziļumā, aptuveni 120 000 atmosfēru spiediena un 1300 Celsija grādu apstākļos, notikusi citu minerālu pārkristalizēšanās kvingsonītā. Aptuveni pirms 180 miljoniem gadu tektoniskie procesi, kas izraisīja senā okeāna Paleotetisa izzušanu un Indijas sadursmi ar Āzijas litosfēras plātni, “izstūma” iežus tuvāk zemes virspusei.

Zināma arī bora nitrīda mākslīgā kubiskā modifikācija, tā dēvētais elbors, borazons jeb kubonīts, kuru laboratorijas apstākļos pirmo reizi ieguva 1957. gadā un kuru kopš tā laika plaši izmanto rūpniecībā, jo tam piemīt ļoti augsta cietības pakāpe, kas ne ar ko neatpaliek no dabiskā dimanta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairāk par atklājumiem, vēsturi un tās mīklām uzzināsi jaunajā žurnālā “Planētas Noslēpumi”!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.