Tēvs sašutis: ”Skola prasa bargu naudu par ekskursijām bērniem!” Vai stundu laikā drīkst plānot braucienus, kurus ne visi vecāki var atļauties? 330
Portālā LA.LV vērsās vīrietis, kurš ir sašutis par skolas organizētajām ekskursijām. Diemžēl redakcijai nav zināms, kurā mācību iestādē izglītojas LA.LV lasītāja bērni, bet, iespējams, šis jautājums ir aktuāls daudziem vecākiem.
Vīrietis stāsta, ka viņa bērni mācās kādas izglītības iestādes 2. un 10. klasē. Vecāku sapulcēs viņš uzzinājis, ka abās klasēs septembrī tiek plānotas ekskursijas. Būs jāīrē autobuss, lai vismaz 20 bērni un skolotājas kaut kur aizbrauktu, ir jāmaksā par ieeju izklaides vietā.
Klases audzinātājas jau aprēķinājušas izmaksas – tēvam par ekskursiju mazākajam bērnam būs jāmaksā 20 eiro, bet lielākajam – 37 eiro. Vecāki par šīm summām tikuši informēti, un ir norādīts arī datums, līdz kuram būtu jāsamaksā par braucienu. Tas notiks stundu laikā.
Ekskursijas šajā skolā septembrī notiekot katru gadu. Vīrietis sašutis, ka knapi sagatavojuši bērnus skolai, kad atkal jau tiek prasīti milzīgi tēriņi. Viņš jautā, kurš apmaksā skolotājai – klases audzinātājai šo braucienu? Viņa maksā pati, skolēnu vecāki vai mācību iestāde? Kāpēc pirms ekskursijas organizēšanas neko nepajautāja vecākiem, ne visi var atļauties maksāt šādas summas? Vai tā drīkst? Un kas galu galā notiek ar tiem bērniem, kuru vecāki šādas, dārgas ekskursijas nevar atļauties? Kur šie bērni paliek, ja brauciens tiek organizēts mācību stundu laikā un vecāki ir darbā? Vai nepiedalīšanos ekskursijā uzskatīs par skolas kavēšanu?
Tas nozīmē, ka skola nav tiesīga lūgt bērnu vecākiem maksāt par ekskursijām, ja vien viņi paši brīvprātīgi nav vienojušies tās līdzfinansēt. Tomēr arī tad, ja vairākums vecāku brīvprātīgi vienojas, ka ir gatavi segt ar ekskursijas norisi saistītas izmaksas, bet citi kādu iemeslu dēļ nevēlas to darīt, skolai ir jānodrošina vienlīdzības principa ievērošana attiecībā uz visiem bērniem, tas ir – jānodrošina visu bērnu dalība ekskursijā.
No jautājuma noprotams, ka konkrētajā gadījumā ekskursijas plāno skolas, nevis vecāku pārstāvji, un vecāki nav bijuši savlaicīgi informēti nedz par ekskursiju norisi, nedz par to izmaksām, kas nav pieļaujams. Gan attiecībā uz ekskursijām, gan ziedojumiem un dāvinājumiem jāatceras, ka pedagogi nedrīkst iesaistīties papildu finanšu līdzekļu vākšanā, jo tas pārsniedz viņu Izglītības likumā noteiktās tiesības.
Vienlaikus jāņem vērā, ka skolas organizētās vai atbalstītās ekskursijas laikā pedagogs pilda savus amata pienākumus, par ko attiecīgi saņem atlīdzību no sava tiešā darba devēja – skolas.”