Foto: Shutterstock

Tēva vārda vietā svītriņa. Kādas ir iespējas vīrieti iekļaut bērna dokumentos? 29

Latvijā ik gadu ap 1000 jaundzimušo netiek noteikta paternitāte un dzimšanas apliecībā tēva vārda vietā ir atstāta svītriņa. Paternitāti var noteikt laulības saites, vecākiem vienojoties, vai arī ar tiesas lēmumu. DNS tests ir vienkāršākais un drošākais paternitātes noteikšanas veids, par šo tematu plašāk raksta portāls lsm.lv.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Paternitāte ir ieraksts par bērna tēvu. Civillikums definē, ka ierakstu veic, ja bērns vecākiem piedzimis laulībā, laikā, kad iestājas paternitātes pieņēmums. Ja bērna vecāki nav laulībā, bet vēlas atzīt bērnu par savu, abi dzimtsarakstu nodaļā iesniedz iesniegumu par paternitātes atzīšanu. Ja ir kādi šķēršļi brīvprātīgas paternitātes atzīšanai, tad palīdzība jālūdz tiesā. Ja vēlas atzīt paternitāti vismaz 12 gadus vecam bērnam, tad jāprasa bērna piekrišana. Situācijās, kad tēvs ir nepilngadīgs, tad paternitāti var atzīt ar viņa likumisko pārstāvju atļauju, tā skaidro Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta direktore Solvita Saukuma-Laimere.

Ir atsevišķi gadījumi, kad ir jānosaka maternitāte, to nosaka ar zinātniskiem līdzekļiem. Pērn ap 500 bērniem dokumentos ierakstīja tikai vienu vecāku – mammu. Arvien biežāk mūsdienās sieviete jūtas tik pašpietiekama, ka viņai bērna aprūpē otra vecāka obligāta klātbūtne nav nepieciešama. Vai arī ir otra situācija, kad otrs vecāks izvairās no atbildības, nepiekrīt ierakstīt savu vārdu dzimšanas apliecībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

DNS paternitāti nosaka, salīdzinot mammu, tēti, bērnu, tas ir vienkārši. 200–300 pāri gadā ģenētikas laboratorijā “GenEra” veic šos testus. Kas ir interesanti, apmēram pusē gadījumu testos tomēr neuzrāda bērna un tēva radniecību. Šis ir drošākais veids, kā noteikt paternitāti, tā par ģenētikas laboratorijas “GenEra” valdes priekšsēdētājas Ilzes Radovičas-Spalviņas teikto raksta portāls.

Ja bērnam dzimšanas apliecībā tēva vārda vietā svītriņa, tad nav tiesību piedzīt alimentus no bioloģiskā tēva, nevar runāt par mantojumu.

Brīvprātīgi paternitāti var atzīt jebkurā brīdī – dzimtsarakstu nodaļā abi vecāki raksta paternitātes atzīšanas iesniegumu, pietiek ar personas dokumentiem. Arī bērnam jādodas līdzi, ja viņam ir 12 gadi. Veic ierakstu un izsniedz jaunu dzimšanas apliecību, tad bērnam ir tiesības iegūt tēva uzvārdu.

Vēl likums nosaka, ka bijušo vai esošo vīru ieraksta par bērna tēvu, ja bērns piedzimis 306 dienu laikā no laulības slēgšanas (arī gadījumos, ja bioloģiskais tēvs ir cits). Var ierakstīt arī bioloģisko tēvu (ja bērna māte ir laulībā ar vīrieti, kurš nav bioloģiskais tēvs), bet tad, reģistrējot bērna dzimšanas faktu, nepieciešama visu trīs pušu vienošanās. Mamma var apstrīdēt paternitātes faktu tiesā divu gadu laikā. Arī bērns var apstrīdēt savu izcelšanos tad, kad sasniedz pilngadību, tas jādara divu gadu laikā no brīža, kad uzzina šo faktu.

Arī ja bērna tēvs ir miris, var doties uz tiesu un lūgt konstatēt paternitātes faktu, tad par pamatu tiesa ņem dažādus materiālus, liecinieku liecības, faktus, vai arī lūgt veikt DNS testu tēva dzīvajiem radiniekiem, skaidro Saukuma-Laimere.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.