Foto – Shutterstock

Nelaiķis atstāj parādus. Vai palicējiem tie jāatmaksā? 0

2015. gadā nomira mans tēvs. Biju pie notāra un pieteicos uz mantojumu (dzīvokli). Mājas dzīvokļu īpašnieki jau sen bija noslēguši pārvaldīšanas līgumu ar namu pārvaldnieku, taču ne es, ne tēvs šādu līgumu neparakstījām. Zināju, ka tēvam ir parāds par dzīvokli, tūlīt informēju pārvaldnieku par viņa nāvi. Tagad pārvaldnieks ir iesūdzējis mani tiesā un pieprasa gan tēva, gan manus parādus, kaut gan kā kreditori viņi uz mantojumu nebija pieteikušies. Vai pārvaldnieks tā drīkst darīt? RAITIS RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Līguma neesamība neatbrīvo dzīvokļa īpašuma tiesiskos valdītājus (tēvu un jūs) no pienākuma veikt ar uzturēšanu un apsaimniekošanas līguma izpildi saistītos maksājumus. To paredz likuma “Par dzīvokļa īpašumu” 12. pants. Kopš dzīvokļa iegūšanas tiesiskā valdījumā jūs un tēvs taču saņēmāt pakalpojumus no pārvaldnieka (ūdensapgāde, kanalizācija, apkure u. tml.). Par velti tos nevienam nepiešķir.

Laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” tik tiešām ievieto sludinājumu par mantojuma atklāšanos un nosaka termiņu, kurā var pieteikties mantinieki, kreditori un citas personas, kurām ir tiesības uz mantojumu. Savukārt Notariāta likumā teikts, ka mantojuma atklāšanos zvērināts notārs izsludina pēc ieinteresēto personu lūguma vai pēc sava ieskata šādos gadījumos:

• ja mantinieki nav zināmi;

CITI ŠOBRĪD LASA

• ja nav droši zināms, ka mantojuma tiesību pieteicēji ir vienīgie un tuvākie mantinieki;

• ja mantinieki ir zināmi, bet negrib vai nevar pieņemt mantojumu vai izteic vēlēšanos to pieņemt ne citādi kā ar inventāra tiesībām;

• ja mantiniekiem, testamenta izpildītājiem vai mantojuma aizgādnim nav zināmi parādi, kas saistīti ar mantojumu.

Ar sludinājumu tātad noskaidro nezināmus mantiniekus, zināmu mantinieku gribu pieņemt mantojumu un parādus, kas attiecas uz mantojumu, ja mantiniekiem tie nav zināmi. Kreditoram (šajā gadījumā pārvaldniekam), par kura prasījumiem mantiniekam (jums) ir zināms, nevar rasties nelabvēlīgas tiesiskās sekas, zaudējot tiesības prasīt samaksāt mantojuma atstājēja parādus, ja tiesības nav pieteiktas uzaicinājuma termiņā. Uzaicinājums nav domāts kreditoram, kura prasījumi mantiniekiem ir zināmi.

Tātad, pamatojoties uz Civillikuma 707. pantu, jums jāsamaksā mantojuma atstājēja (tēva) parāds par komunālajiem pakalpojumiem un dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumiem, jo par šo parādu jūs zinājāt.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.