Tev nebūs formastērpu nelietīgi valkāt! 4
Lai cīnītos ar hibrīdkara draudiem, valdība atbalstījusi grozījumus Militārā dienesta likumā, nosakot 2000 eiro sodu par prettiesisku Latvijas karavīru formastērpa valkāšanu vai tirgošanu. Juridiskām personām par likuma pārkāpumu draud līdz pat 20 000 eiro liels sods. Pagaidām gan par šādiem gadījumiem nav daudz ziņu, biežākas ir reizes, kad formastērpi tiek izmantoti politiskās reklāmas nolūkos.
Var graut sabiedrības uzticēšanos
Aizsardzības ministrijas preses nodaļas vecākā referente Daina Ozoliņa “LA” uzsvēra, ka gadījumi, kad armijas formastērpu valkā nepiederoša persona, varot kaitēt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) tēlam un graut sabiedrības uzticēšanos. D. Ozoliņa norāda, ka viens no iemesliem jaunajam regulējumam ir hibrīdkara draudi – dažādas manipulācijas ar formastērpiem var būt viens no tā izpausmes veidiem. Ar likuma grozījumiem tiekot paplašinātas situācijas, kurās paredzēts sods par pretlikumīgām darbībām ar karavīra formastērpu, tā sastāvdaļām un NBS atšķirības zīmēm. Kad likums stāsies spēkā, spēku zaudēs Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktie sodi, un administratīvo pārkāpumu procesi tiks uzticēti Militārajai policijai.
Izmanto arī politiskiem mērķiem
Latvijā gan līdz šim esot ļoti reti gadījumi, kad NBS nepiederoši cilvēki valkājot karavīra formastērpu. Ar to varētu saistīt gadījumu, kad formastērpu politiskiem mērķiem izmantoja “Saskaņas” kandidāti Saeimas priekšvēlēšanu kampaņā – atvaļinātais kapteinis Sandris Bergmanis un pulkvedis Raimonds Rublovskis. Aizsardzības ministrija toreiz izskatīja iespēju noteikt abiem atvaļinātajiem karavīriem formastērpa valkāšanas aizliegumu, tomēr viņi savu vainu neatzina un vēlāk iesūdzēja tiesā Latvijas Televīziju un Aizsardzības ministriju. Turklāt šī nav vienīgā reize, kad bijušās militārpersonas, kas pievērsušās politikai, uzskata, ka formastērps nav jāatstāj skapī. Piemēram, atvaļinātais brigādes ģenerālis Kārlis Krēsliņš, kurš tagad ir Saeimas deputāts no Nacionālās apvienības, formastērpā bija ieradies priekšvēlēšanu debatēs, bet zaļzemnieka, atvaļinātā brigādes ģenerāļa Jura Vectirāna foto formastērpā bija ievietots priekšvēlēšanu bukletā. Tomēr šie gadījumi uz pieņemto likumu nav attiecināmi. Militārais blogeris NBS rezerves kapteinis Mārtiņš Vērdiņš “LA” spriež, ka pagaidām nav runa par reāliem draudiem, ministrija cenšoties apdrošināties pret gadījumiem, ja Latvijas armijas formastērpu sāktu valkāt Latvijai nedraudzīgi cilvēki.
“Dabūs pa galvu no dienestiem”
Tikmēr ASV ir biežāki gadījumi, kad civilpersonas, kuras nav saistītas ar militārajām struktūrām, iziet sabiedrībā formastērpā, taču sabiedrība ASV ir ļoti aktīva, lai šos gadījumus atmaskotu, ņemot vērā ASV plašo iesaisti militārajās operācijās – daudziem amerikāņiem kāds no radiniekiem ir dienējis. ASV militārais komediants “A Combat Veteran” pat apkopojis desmit “spilgtākos” “nozagtās varonības” (“stolen valor” – no angļu val.) gadījumus ASV.
Runājot par prettiesisku formastērpa apriti, nesen vietnē “eBay.com” kāds lietotājs no Igaunijas izsolē bija izlicis Latvijas NBS vasaras formastērpa LATPAT 2 paraugu, kurš arī vēlāk ticis pārdots.
Par iespēju nopirkt Latvijas vasaras formastērpu savā forumā bija interesējušies arī airsofta spēles aktīvisti – parādījās summas, taču arī atrunas, ka, uzvelkot Latvijas armijas formastērpu, tā valkātāji “dabūšot pa galvu no attiecīgajiem dienestiem”, un nebija skaidrs, vai runām sekojuši arī kādi darījumi. Internetā var atrast arī informāciju par kādu kopš 2007. gada pastāvošu Sanktpēterburgas straikbola komandu “LatBat”, kura imitē Latvijas armijas darbību un miglainajās bildēs tās biedri redzami Latvijas vasaras formastērpā, tomēr militārais eksperts norāda, ka Militārā dienesta likuma mērķis neesot šo aktīvistu saujiņas, bet daudz nopietnāki.