Pēc bērna piedzimšanas 0
Ja dzemdību nama iekšējie kārtības noteikumi to pieļauj, atļauj vecākajam bērnam apciemot tevi un jaundzimušo jau pēc dzemdībām. Tas radīs viņam sajūtu, ka šis priecīgais notikums vieno visu ģimeni. Ja tu pārdzīvo, vai bērns nenobīsies no slimnīcas atmosfēras un tava izskata, atliec tikšanos ar jaundzimušo līdz ierašanās mājās.
Sagatavo vecākajam bērnam dāvanas “no jaunā brālīša/māsiņas”, ko pasniegt pirmajā tikšanās reizē.
Izvairies no salīdzinājumiem. “Viņš ir daudz mierīgāks nekā biji tu” vai “Tu vairāk raudāji”.
Nepārdzīvo, ja vecākais bērns neizrādīs interesi par jaundzimušo. Viņiem priekšā būs visa dzīve, lai viens pie otru varētu pierast un viens otru iemīlēt.
Neaizmirsti vecākajam bērnam izrādīt maigumu un rūpes, “auklē” viņu, ja vien tas viņam ir nepieciešams tajā brīdī.
Atgādini raudzību viesiem, ka uzmanība ir jāvelta visiem bērniem. Vecākais bērns var būt apbēdināts, ja visas dāvanas tiks tikai mazulītim, tādēļ ciemiņiem pirms tam norādi šo aspektu.
Neizmanto jaundzimušo kā atrunu, lai kaut ko atteiktu vecākajam bērnam. Piemēram, “mamma nevar ar tevi paspēlēties, jo man jāpabaro mazais” vai “mammai jānovanno tava māsiņa, tādēļ ej un palasi grāmatiņu pats”. “Piesegšanās” ar jaundzimušo un tādējādi neveltot vecākajam bērnam pietiekami uzmanību un mīlestību, bērnā var radīt negatīvas emocijas. Tā vietā palūdz vecākajam palīdzēt tev mazulīša aprūpē.
Katram bērnam velti uzmanību un laiku, un atbalsti vecākā iesaistīšanu mājas solī, jo “tu jau esi tik liels un daudz ko jau proti”.
Ko darīt, ja parādījušās problēmas
Pētījumi liecina, ka bērna attīstības līmeni ietekmē tas, kā viņš uztver brālīša vai māsiņas ienākšanu ģimenē. Bērniem līdz divu gadu vecumam šis process norit īpaši grūti, jo viņi paši vēl ļoti spēcīgi alkst vecāku rūpes un uzmanību.
Neaizmirsti, ka pat visdraudzīgākie bērni var pēkšņi kļūt pret jaundzimušo nelabvēlīgi, pat rupji, tādēļ iemāci bērnam būt uzmanīgam un maigam pret maziņo. Koncentrē uzmanību uz pozitīvu vecākā bērna attieksmi pret jaundzimušo un slavē viņu par to. Un nekad nekrīti panikā: pirmie mēneši mēdz būt grūti visiem ģimenes locekļiem.