Tetovēts profesors – Čehijas prezidenta kandidāts 0
53 gadus vecais tieslietu doktors, filmu akadēmijas profesors, mākslinieks un komponists Vladimirs Francs, kura ķermenis ir noklāts ar tetovējumiem no galvas līdz kājām, izraisījis pamatīgu viļņošanos Čehijas sabiedrībā, kandidējot uz valsts galvas amatu.
Tiesību doktors strādā teātrī
Ar tetovējumiem klāto seju, zilas krāsas matiem un daudziem pīrsingiem viņš nelīdzinās tipiskam, gludi skūtam un tukšu runājošam politiķim, taču tieši tāpēc kinoakadēmijas profesors uzskata, ka viņam ir izredzes, jo viņš nav bijis saistīts ar korumpēto partiju politiku un šaubīgiem darījumiem, raksta avīze “The Prague Post”. Francs, atzīts gleznotājs, mūziķis un komponists, uzstāj, ka nav ekscentriķis.
Francs ir viens no astoņiem kandidātiem prezidenta amatam vēlēšanās nākamā gada janvārī, bet viņa kolorītais tēls izraisījis visvairāk emociju vēlētājos un atsauksmes plašsaziņas līdzekļos, atzīmē laikraksts “The Daily Telegraph”. Savulaik beidzis prestižās Kārļa universitātes Juridisko fakultāti un ieguvis tiesību doktora grādu, smacējošajā komunistu režīmā Francs atteicās no jurista karjeras un nodevās teātrim un mūzikai. Viņš nav bijis nevienas politiskās partijas biedrs un atradis savu īsto aicinājumu darbā teātrī kā aktieris, komponists un mākslinieks. Būdams neiecietīgs pret netaisnībām un vienmēr gatavs apgūt jaunas zināšanas, viņš nolēmis iesaistīties politikā, kandidējot uz prezidenta amatu.
“Tetovējumi – pievienotā vērtība”
Novērotāji atzīmē, ka Francs nekad nav bijis saistīts ar kādu no ekonomiskajiem grupējumiem, kas aizmuguriski mēģina ietekmēt politiku, lai saņemtu izdevīgus valsts pasūtījumus. Prāgas Filmu akadēmijas profesors, kurš darbojas arī kā komponists un mākslinieks, viņš vēlēšanu kampaņā izcēlies ar savu tetovējumiem klāto seju, liekot daļai vēlētāju šausmināties, kas notiktu, ja viņš tiktu ievēlēts un grozītos starp citu pasaules valstu vadītājiem starptautiskos saietos. Bet daļai vēlētāju, īpaši gados jauniem cilvēkiem, šķiet pievilcīgs Franca neformālais stils un mazbudžeta kampaņa, ko vada amatieru grupiņa. Viņš pat piedāvājis vēlētājiem iespēju izvēlēties krāsu tetovējumiem dažām sava ķermeņa daļām, kas vēl nav izrotātas.
“Runa ir par pieaugušu cilvēku iecietību, un manus tetovējumus nevajadzētu uztvert kā trūkumu, bet kā pievienotu vērtību,” viņš izteicies intervijā “DT”. Viņaprāt, ja cilvēki uzskata, ka viņa āriene dara viņu nepiemērotu (prezidenta) amatam, “nākas secināt, ka čehos vēl palicis daudz totalitārisma atlieku”.
53 gadus vecais neatkarīgais kandidāts lepojas, ka nav bijis saistīts ar korumpēto partiju politiku, ko savulaik asi kritizēja pirmais neatkarīgās Čehijas prezidents, komunistu laika disidents un dramaturgs Vāclavs Havels. Čehiem ir apnikusi politiskā sistēma, kam raksturīgi bieži korupcijas skandāli, tāpēc savas platformas centrā Francs izvirzījis cīņu pret kukuļņēmējiem un apšaubāmajiem sakariem starp lielo biznesu un partijām. Kā atzīmē laikraksts “The Daily Mail”, “neatkarīgais kandidāts prezidenta amatam iestājas par “politisku mērenību, iecietību, cilvēktiesībām, demokrātisko principu ievērošanu un alternatīvu enerģijas avotu meklēšanu”.
Grib mainīt politisko kultūru
Francs iesaistījās politikā, kad tika mainīts vēlēšanu likums, dodot iespēju tautai tieši izraudzīt prezidentu, nevis atstājot izvēli parlamentam. Spriežot pēc sabiedriskās domas un politikas ekspertu aptauju rezultātiem, Francam ir maz cerību iekļūt balsošanas otrajā kārtā martā, ja prezidents netiks izraudzīts ar pietiekamu balsu pārsvaru janvārī. Taču viņa tetovētā seja ir satraukusi pašreizējo valsts galvu Vāclavu Klausu, kurš aizvada otro prezidentūras termiņu un vairs nekandidē. Viņu dara bažīgu iespēja, ka nākamgad prezidenta rezidencē varētu apmesties Francs. Viņaprāt, “ideja par tautas izraudzītu prezidentu nav laba, un tā mums par sevi vēl atgādinās”. Čehu politologi atgādina, ka Klauss 2008. gadā tika izraudzīts par prezidentu vairākās balsošanas kārtās parlamentā pēc partiju slēptiem darījumiem.
Atzīstot politiskās pieredzes trūkumu, Francs uzsvēris, ka politika Čehijā ir kļuvusi par tādu “apgrūtinājumu”, ka viņš bijis spiests iesaistīties prezidenta vēlēšanu kampaņā, lai gan agrāk neko tādu nav apsvēris, raksta “The Prague Post”.
“Man ieteica kandidēt grupa jaunu cilvēku, ko neapmierināja līdzšinējais piedāvājums un kas nevarēja palikt malā, paužot rūpes par valsts nākotni.” Viņaprāt, “nav tādas lietas kā prezidentūras skola, bet ir iespējams iedvesmoties no pozitīvām idejām, kas vadīja tādus politiķus kā Tomāšs Masariks un Vāclavs Havels, un censties mainīt politisko kultūru un domāšanas veidu”.
Atbildot uz jautājumu par pirmo ierakstu darbakārtībā, ja viņš tiktu ievēlēts, Francs teica, ka apmeklētu Masarika un Havela kapavietas, lai “paustu cieņu šiem valstsvīriem un lai viņi varētu aizlikt labu vārdu par mani tur augšā”.
Starp viņa septiņiem sāncenšiem ir parlamenta deputāti, bijušie premjerministri, eiroparlamentārieši un citi čehu politikas smagsvari. Lai iesaistītos kampaņā kā neatkarīgais kandidāts, Francam līdz gada beigām bija jāsavāc 50 000 vēlētāju paraksti. Jau novembra sākumā nedēļas laikā viņš bija savācis 88 400 parakstu. Politiķi un valsts ierēdņi ir atsvešinājušies no tautas, uzskata Francs.