Tetovējumi var palielināt viena konkrēta vēža veida risku? Zinātnieki uzstāj uz jauniem, straujiem pētījumiem 22
Zinātnieki brīdināja par steidzamu nepieciešamību veikt papildu pētījumus par tetovējumu ilgtermiņa ietekmi uz veselību pēc tam, kad jauni pētījumi atklāja, ka tie var palielināt limfomas vēža risku. Aptuveni trešdaļai amerikāņu ir vismaz viens tetovējums, liecina Pew Research Center 2023. gada aptaujas. Tomēr ļoti maz ir zināms par tintes ilglaicīgu ietekmi uz mūsu veselību, par to raksta izdevums NewsWeek.
Jaunā pētījumā Lundas universitātē Zviedrijā pētnieki analizēja 11 905 dalībnieku grupu, lai noskaidrotu, vai tetovējumi var ietekmēt risku saslimt ar limfomu, asins vēža veidu.
Zviedrijā identificēti cilvēki, kuriem diagnosticēta limfoma, izmantojot iedzīvotāju reģistrus; tad tika izveidota kontroles grupa, kuras dalībnieki atbildēja uz anketu par dzīvesveida faktoriem – msmēķēšanu, vecumu u.c., lai noteiktu, vai viņiem ir tetovējums vai nav.
Tika noskaidrots, ka limfomas attīstības risks bija par 21% lielāks tiem, kam bija tetovējums.
Precīzi šīs slimības attīstības mehānismi joprojām ir noslēpums, taču tas, visticamāk, ir saistīts ar to, kā ķermenis reaģē uz tetovējuma tinti.
Tetovējuma tinti organisms interpretē kā kaut ko svešu, kam tur nevajadzētu būt, un tiek aktivizēta imūnsistēma. Liela daļa tintes tiek transportēta prom no ādas uz limfmezgliem, kur tā tiek nogulsnēta.
Šī iemesla dēļ komanda pieļāva, ka tiem, kuriem ir lielāki tetovējumi, būs lielāks limfomas risks nekā tiem, kuriem ir mazāki tetovējumi, jo viņu ķermenī ir vairāk tintes, uz ko reaģēt. Tomēr tetovējuma izmēram nebija nozīmes, kā tika secināts beigās.
Šie atklājumi ir tikai asociatīvi, un ir jādara vairāk, lai tos pārbaudītu un pierādītu, ka tetovējuma tinte patiešām izraisa paaugstinātu limfomas risku. Komanda arī cer izpētīt, vai tetovējumi var palielināt citu vēža un iekaisuma slimību risku.
“Cilvēki, visticamāk, vēlēsies arī turpmāk paust savu identitāti, izmantojot tetovējumus, un tāpēc ir ļoti svarīgi, lai mēs kā sabiedrība varētu pārliecināties, ka tā ir droša,” raksta pētnieki.
Pilnu pētījumu var atrast žurnālā eClinicalMedicine.