Foto: Shutterstock

Tetovējumi: lai slēptu nepilnības, atklātu piederību grupai… Pat mirušajiem reiz taisīja! 1

Kādam uz muguras Brīvības pieminekļa zīmējums, citam roku apvij Lielvārdes josta… Cik patriotiski! Taču tetovējumu klāsts var būt ne tikai iedvesmojošs, bet arī piedauzīgāks – atbilstīgs kādas konkrētas subkultūras tēmai.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ja esi notetovējies no galvas līdz kājām, vai neierobežo sevi no pilsoniskās dzīves? Kādi ir tetovēšanas riski? Vai necieš āda, kam ir jāelpo? Un vai ar tetovēšanu var uzlabot veselību?

Tetovējuma nosaukums radies no polinēziešu valodas, kas tiešā tulkojumā nozīmē “zīmējums uz ādas”.

CITI ŠOBRĪD LASA
Tetovēšana radusies aptuveni tajā pašā laikā, kad klinšu gleznojumi, un to neuztvēra tikai kā mākslu.

Sāpes, izturība un asinis (svētais dzīvības spēks) padarīja tetovēšanu par mistisku un maģisku darbību.

To bija iecienījušas Okeānijas, Āzijas, Āfrikas tautas, arī Amerikas indiāņi un citi, kuri uzskatīja, ka fiziskais ķermenis ir astrālā ķermeņa, dvēseles precīza kopija. Tātad tetovējumi uz ķermeņa var ietekmēt arī dvēseli, palīdzēt tai iekļūt garu pasaulē.

Tetovējumam bija vairāk reliģiska nozīme, arī kalpoja par atšķirības zīmi. Vēlāk tetovēšanu pārņēma jūrnieki, par to daudz lasāms angļu jūrasbraucēja un pētnieka Džeimsa Kuka (1728–1779) aprakstos.

Latvijā ziņas par tetovētiem cilvēkiem ir jau kopš XIX gadsimta beigām. Mūsdienās tetovējumi ieguvuši plašāku lietojamību un nozīmi, tie vairs nav raksturīgi tikai jūrniekiem, deklasētajiem, militāristiem, bet ir kā piederības zīme arī citām sabiedrības grupām, piemēram, rokeriem, baikeriem, bārmeņiem, sportistiem. Arī sievietes tetovējas arvien biežāk.

Tetovējums pēc nāves

Jūrnieku ādu bieži rotāja enkuri, astoņstaru zvaigznes, ar enkuru un dunci caurdurtas sirdis un citi. Attēlā: ādas gabals ar tā saukto līķa numuru, pēc kura identificēja īpašnieku. No P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja izstādes Āda.
Foto: Andris Tiļļa, Inese Vītola, no privātā arhīva

Īpaši tumsā spējam novērtēt gaismu, un dažreiz netīkamais un atbaidošais radīšanas procesā palīdz apjaust dzīvības vērtību.

“Reinkarnācijas teorija ir sen pierādīta. Ķermenis nomirst, bet tu paliec. Tu neesi iznīcināms. Tu neesi smadzeņu produkts, bet mūžīgā radošā apziņas enerģija, vienmēr saglabājot sava es patības identitāti,” atgādina bērnu ārsts un reanimatologs Pēteris Kļava.

Reklāma
Reklāma

Šāda pieeja dzīvei cilvēkam novērš bailes no aiziešanas mūžībā. P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja izstādē Ādas varēja aplūkot uz mirušo ādas preparātiem ietetovētos kuģus, enkurus, stūresratus, neparastas radības un pat piedauzīgas ainiņas.

Izstādes veidotāji bija domājuši par tetovējumu kā atmiņu glabātāju, kas palīdz atcerēties gan pašam, gan citiem, kas tu esi, kur esi bijis un ko darījis. Būtībā tetovējums interpretēts kā ķermeņa karte, ar kuras starpniecību orientēties savā un citu dzīvē.

Kāpēc XX gadsimta sākuma anatomi preparējuši, apstrādājuši, ierāmējuši un eksponējuši tetovētu cilvēku ādu? Kas bijuši šo tetovējumu īpašnieki? Uz šiem jautājumiem atbild muzeja kuratore Ieva Lībiete: “Doma kolekcionēt tetovējumus acīmredzot radusies kriminologiem, piemēram, 1876. gadā itāliešu kriminologs Čezāre Lombrozo grāmatā Noziedzīgais cilvēks izvirzīja teoriju, ka noziedzīgas noslieces var būt iedzimtas un to esamība izpaužas arī cilvēka ārējā izskatā. Tāpēc pētīja ne vien galvaskausa formu, bet arī tetovējumus, jo pēc tiem varēja spriest par cilvēka raksturu, slēpto primitīvo noslieču redzamu izpausmi.

Tuša, cinobrs, Berlīnes zilais, šaujampulveris, ogles, retāk tinte – tas viss ar smalkām adatiņām ietetovēts ādā dažādu simbolu, attēlu, uzrakstu veidā, iezīmējot jūrniekus, cietumniekus, dēkaiņus, noziedzniekus…”

Kaķis vai klauns?

Kā vēsta portāls freep.com, mūsdienās Mičiganas universitātes ASV datoru un inženierzinātņu profesors Anils Džains ir radījis tetovējumu identifikācijas sistēmu Tattoo-ID, ar kuras starpniecību var efektīvāk atšifrēt noziedzīgās pasaules pārstāvjus.

Zināms, ka noziedznieki bieži vien tetovējumus izmanto, lai apzīmētu piederību kriminālajiem grupējumiem.

Nofotografēto tetovējumu var ievadīt attiecīgajā datu bāzē un salīdzināt tetovējumu, lai ātrāk atklātu noziegumu, samazinot aizdomās turamo loku. Piemēram, uztetovēts kaķis var nozīmēt, ka šis cilvēks ir zaglis, šāds tetovējums sevišķi izplatīts starp Krievijas kriminālajiem grupējumiem. Viens kaķis nozīmē, ka ļaunprātis darbojas vienatnē, bet vairāki kaķi – ka ir daļa no bandas.

Bieži attēlotā maska un klauna seja var nozīmēt, ka noziedznieka dzīvesstils atbilst moto: spēlē tagad, maksā vēlāk. Divas izplatītākās tetovējumu variācijas ir klauns gangsteris un klauns slepkava. Pirmais parasti tiek attēlots ar ieroci – nazi vai pistoli, kā arī cigāru, naudu vai dārglietām. Savukārt klauns slepkava nereti tiek atainots kopā ar galvaskausu vai asinīm.

Ne vien masu subkultūrā, bet arī tradicionālajā sabiedrībā arvien vairāk cilvēku ļaujas sava ķermeņa tetovēšanai. Taču reti kurš apjauš, ka tetovējums uzliek papildu slogu cilvēka veselībai, var izraisīt ļoti nopietnas slimības, tas arī var liecināt par cilvēka garīgo nelīdzsvarotību vai estētisko jūtu ierobežotību. Tomēr tetovējumus vajadzētu uztvert arī pozitīvi, jo tie var būt mākslinieciski izteiksmīgi, asprātīgi, erotiski un libido rosinoši.

Medicīniskie tetovējumi

Daļa ādas zīmējumu var būt funkcionāli nepieciešami – tā sauktie medicīniskie tetovējumi, kas pēdējā laikā ir aizvien iecienītāki.

Tos izmanto dažādiem mērķiem, piemēram, lai maskētu ādas nepilnības un rētas, estētiskos nolūkos izmanto kā permanento kosmētiku, lai, piemēram, ietetovētu uzacis alopēcijas jeb matu izkrišanas gadījumā vai noklātu ādas tonī vietas, kur trūkst pigmentācijas.

Populārs paņēmiens, kā defektu padarīt par efektu, – uz neglītas rētas uztetovē kādu zīmējumu. Sievietes nereti tetovē krūšu galus pēc mastektomijas – uz rētām vai rekonstruētām krūtīm. Tetovējumus izmanto arī identifikācijas un informācijas nolūkā.

Daudz cilvēku, lielākoties militāristu, izvēlas tā saukto gaļas žetonu – tetovējumu ar savu vārdu, asins grupu, alerģiju un citu slimību uzskaitījumu gadījumam, ja tiek atrasti smagā stāvoklī, lai tādējādi atvieglotu ārstu darbu. Parasti šāds tetovējums ir paduses rajonā.

Infekcijas un citi riski

Tetovēšanai paredzētās krāsas, kas ar ierīci tiek ievadītas aptuveni milimetru zem ādas, vairāk vai mazāk ir toksiskas vielas, un arī āda šajā procesā tiek traumēta, tāpēc pastāv iespēja veselības kaitējumam vai pat dzīvības apdraudējumam. Var saslimt ar tādām slimībām kā hepatīts, AIDS, arī veneriskajām slimībām, tuberkulozi.

Šie riska faktori, lai arī nozīmīgi, tomēr ir vienreizēji un minimizējami tetovētāja pieredzes, meistarības un godprātības gadījumā. Bet kā to patiesi pārbaudīt? Turklāt tetovējums var atstāt negatīvu iespaidu uz visu organismu – izraisīt permanentu mikrointoksikāciju, inficēšanos un sarētojumus. Brūcē var iekļūt baktērijas, sēnītes un attīstīties ādas slimības.

Iespējams arī risks inficēties ar HIV, vīrushepatītu B un C. Var veidoties keloīdi jeb audu izaugumi, granulomas un citas rētas.

Ja adatu iedur par dziļu, var savainot nervu.

Tetovēšanas krāsas ir neorganisko un organisko krāsvielu maisījums, kam ir ļoti daudz variantu, un to gatavošanas veidi un papildu vielas pārsvarā nav zināmas. Šāds maisījums var izraisīt alerģiju, ir krāsvielas, kas ķermenī var pārvērsties vēzi izraisošos amīnos.

Vēsturiski – spēka pārbaudījums un sargs pret slimībām

Tetovēšana ir māksla, kas pastāv gan primitīvā, gan profesionālā līmenī. Ziemeļamerikā tetovējumi galvenokārt bija jauniešu iesvētīšanas rituāla daļa – viņiem ar smalku kaulu veica iegriezumus dzimumorgānos un tajos ierīvēja sodrējus. Zīmēja arī vienkāršus ģeometriskus rakstus, sievietēm – no apakšlūpas līdz zodam, vīriešiem uz krūtīm.

Ziemeļamerikā siu cilšu pārstāvji uzskatīja, ka tetovējumi palīdz nokļūt mirušo valstībā.

Ja karavīram nebūtu neviena tetovējuma, viņš ciestu mūžīgas mokas uz zemes kā klaiņojošs spoks.

Ar kristietības ienākšanu šie rituāli un tradīcijas pamazām izzuda.

Cilvēki ticēja, ka tetovējums var pasargāt no kādas slimības, šis pieņēmums īpaši izplatīts Tālajos Austrumos. Tibetieši uzskata, ka uztetovēta mantra (svēts vārds vai formula) palīdz saglabāt ķermeņa īpašnieka garīgo un fizisko harmoniju, jo šāda tetovējuma iedarbība pielīdzināma rezultātam, ko var panākt, nepārtraukti skandējot attiecīgo mantru.

Tiek tetovēts arī uz īpašiem akupunktūras punktiem, par krāsvielām izmantojot ārstniecības augus.

Dažos reģionos tetovēja tikai sievietes, jo to uzskatīja par priekšnoteikumu, noslēdzot laulības. Tātad, ja meitene nevar izturēt tetovēšanas sāpes, viņa nespēs paciest arī dzemdību mokas, tāpēc nav piemērota sievas kārtai. Parasti tetovēšana bija obligāta arī jaunekļiem, sasniedzot dzimumbriedumu (motivācija līdzīga – ja neiztur sāpes, nederēs par karavīru un tēvu).

Seno tautu ticējumos tetovējumiem bija arī amuleta nozīme, un šie ticējumi dažās zemēs savu spēku ir saglabājuši. Piemēram, Birmā veiksmi nesot papagaiļa tetovējums uz pleca, bet Taizemē – meditējoša Budas tēls. Senajā Birmā zaglis, kurš gatavojies aplaupīt svētnīcu, vispirms uztetovējis maģisku attēlu, kas veltīts dievam – zagļu aizbildnim, kuram vajadzētu pasargāt zagli bīstamajā pasākumā.

Foto: Andris Tiļļa, Inese Vītola, no privātā arhīva

Dažu tetovējumu skaidrojumi

Roze

Tīras mīlestības simbols.

Asaru lāse

Visbiežāk asociē ar nāvi un cietumu. Noziedzīgo bandu locekļiem asara uz vaiga nereti simbolizē kāda drauga vai tuvinieka nāvi, kad tā atriebta. Var simbolizēt sēras.

Bezdelīga

Cerības, pavasara, ātruma, jaunības un veiksmes simbols. Tiek uzskatīts, ka bezdelīga nes veiksmi un dod spēku.

Eņģelis

Vienmēr iemiesojis kaut ko gaisīgu, dievišķīgu, šķīstu, tīru un gaišu. Tas var simbolizēt sargeņģeli. Var nozīmēt uzticību, padevību un domu tīrību.

Sirds

Uzskata par jūtības, vienotības, mīlas un romantikas simbolu.

Traibli

Vairāk nekā ornaments. Polinēzieši uzskata, ka šis tetovējums ir cilvēka prāta spēju saite ar nabu. Uztaisot šo zīmējumu, cilvēks sāk dzīvot saskaņā ar to.

Drakons

Bieži izmanto kā varas un spēka, arī garīgo un maģisko īpašību simbolu.

Skaidrojumu avots: tattoodesign.lv

Viedokļi

Armands Siļķēns
Foto: Andris Tiļļa, Inese Vītola, no privātā arhīva

Armands Siļķēns, vairāku tetovējumu īpašnieks, starp tiem ir arī Bībeles 91. psalms aizsardzībai

Ar tetovējumu cilvēks pievērš sev uzmanību, nereti pat seniori atzīst tetovējumu, interesējas par tā nozīmi. Šķiet, mūsdienās sabiedrība ir apradusi ar to, ka gandrīz trešā daļa ir tetovēti, tāpēc par tetovēšanu vairāk ir pozitīvu nekā negatīvu viedokļu. Kuram gan vīrietim nepatīk mākslinieciski izteiksmīgs tetovējums sievietei, arī tuvu intīmām vietām. Tas raisa erotiskas fantāzijas.

Piemēram, ja zīmējums ir starp krūtīm, uz gurniem, zem nabas… Turklāt visu cieņu viņām, jo bijis jāizcieš sāpes. Pats zinu, cik netīkami, kad tetovē tuvu kaulam, kur āda ir plānāka, tad jūti, ka adata sitas pret kaulu. Ne visai tīkamas sajūtas ir arī tad, kad iet pāri jau tetovētai vietai, kur ir jēls un sāpīgs…

Lai ātrāk sadzītu un mīkstinātu kreveli, izmantoju speciālu ziedi, kas ir viegli uzklājama, ūdensnecaurlaidīga, elpojoša un ādu aizsargājoša.

Man tetovējumi sadzīst piecās līdz septiņās dienās.

Pret izbalējumu gan nekas nepalīdz – daudz atkarīgs no tintes kvalitātes, arī no saules iedeguma, jo āda pēc sauļošanās mēdz lobīties.

Armands Mūrmanis
Foto: Andris Tiļļa, Inese Vītola, no privātā arhīva

Armands Mūrmanis, tetovēšanas meistars

Cilvēki izvēlas arī zināmu personu – aktieru, dziedātāju vai mākslinieku – attēlus. Varbūt kāds to nesaprot, bet šai sabiedrības daļai tas ir nozīmīgi un iedvesmojoši. Uztaisot šāda veida tetovējumus, viņi negaida apkārtējo cilvēku atzinību, viņiem tas nozīmē varbūt kaut ko citu nekā pārējiem.

Protams, ir arī klienti, kas izvēlas tetovējumus ar dziļāku nozīmi un jēgu. Tiem ir piešķirta īpaša vērtība un dizains speciāli izstrādāts klientu vajadzībām. Ir arī sabiedrības daļa, kas tetovējumu izvēlas bez jebkāda pamatojuma, tikai tāpēc, ka, viņuprāt, ir skaisti. Viņi tetovējumu uztver kā aksesuāru, tas ir veids, kā izpaust savu identitāti un unikalitāti, par to nerunājot.

Jebkurā gadījumā katrs tetovējums, lai kāds tas būtu un ar kādu mērķi veidots, katram nozīmē kaut ko īpašu un nozīmīgu konkrētajā brīdī vai dzīves posmā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.