Tērvetes dabas parkā jauns iemītnieks – Kurbads 0
Tērvetes dabas parkam, kura Sprīdīša pasaku zemi iemīlējuši mazi bērni, pievienojusies jauna teritorija – Kurbada pasaule –, kas atrodas mainīgā saimnieciskā mežā un domāta pusaudžiem.
Nedēļas nogalē Tērvetes dabas parkā, kuru apsaimnieko akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” (“LVM”), notika meža izziņai veltīts pasākums, kuru, pēc provizoriskām aplēsēm, piektdien apmeklēja 8000 skolēnu, bet sestdien 6000 ģimeņu ar bērniem.
Tas bija lielākais meža nozari prezentējošs pasākums Baltijā, kuru organizēja biedrība “Tērvetes izglītības centrs”, Tērvetes novada pašvaldība un akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži”. Divu kilometru garā maršrutā bija izvietotas 80 meža pieturas jeb darba stacijas, kurās interesenti varēja uzzināt par mežu, sākot no tā stādīšanas, kopšanas un aizsardzības, beidzot ar koku zāģēšanu un koksnes pārtapšanu vērtīgos produktos un enerģijā. Meža dienās ar savu tehniku un uzskates materiāliem piedalījās 67 nozares uzņēmumi, 150 “LVM” darbinieki, meža zinātnieki, konsultanti un meža īpašnieki.
Tās klases, kas apmeklēja un risināja darba uzdevumus vismaz desmit meža pieturās, saņēma savās darba burtnīcās zīmodziņus. Ja bija savākti desmit zīmodziņi, klase saņēma brīvbiļeti uz parka otru daļu – Sprīdīša pasauli. Līdzīgi tas bija arī ar ģimenēm, taču viņu saņemtā biļete ir derīga visu gadu.
Jaunā parka idejas autors un galvenais virzītājs ir “LVM” struktūrvienības “Rekreācija un medības” projekta vadītājs Normunds Namnieks, kurš ir atbildīgais par Tērvetes dabas parka apsaimniekošanu. N. Namnieks: “Ar domu par šādu pasākumu dzīvoju jau gadus piecus, bet gatavoties tam sākām tikai novembrī. Tērvetes dabas parkam šogad aprit 60, un tieši jubilejas gadā esam sākuši relizēt jaunu projektu – attīstīt jaunu teritoriju – parka tematisko daļu “Kurbada pasaule”. Tā pamatā domāta bērniem, kuri vecāki par desmit gadiem. Viņiem izzinošās ekskursijas notiek jau saimieciskajā mežā, kas mainās. Ja bērni uz šejieni atkal atbrauks pēc gadiem pieciem, daudzviet mežs būs jau nomainījies, taču turpinās dzīvot un augt. Šeit taps arī Baltijā garākā velopiedzīvojumu taka.”
Meža ekspertam Kasparam Rižem pasākuma laikā bija uzdevums visu novērtēt un saprast, no kādām kļūdām jāizvairās nākamgad. K. Riže: “Domāju, ka pasākums izdevās par visiem 99%. Cik man sanāca aprunāties ar apmeklētājiem, visi bija pārsteigti, gan par to, ar kādām modernām mašīnām strādājam, gan kādus produktus ražojam no koka, gan, kā mēs mežu sargājam. Labāku programmu sagatavot nākamgad nebūs viegli.” Taču eksperts atzīst, ka par vienu lietu tomēr jādomā – viņaprāt, vienā dienā abu parku apmeklējums bērniem bijis pagrūts un no Sprīdīša parka tie nākuši uz autobusiem krietni noguruši.
Veicot aptauju reģionu skolās par gada laikā piedzīvoto priecīgāko notikumu, pēc nodibinājuma “Latvija aug” savāktās informācijas var secināt, ka mazākajās klasītēs bērniem vispatīkamākās atmiņas saistās ar dzimšanas dienas svinībām un saņemtajām dāvanām, piedalīšanos kādā konkursā, kaķēnu piedzimšanu, vecāku kāzām, kādu tālāku eksursiju, taču lielākajai daļai – ar Tērvetes dabas parka apmeklējumu. To kā interesantāko notikumu gadā min apmēram puse lauku bērnu līdz desmit gadu vecumam.