Teroristi, nepūlieties – briti turpinās dzert tēju! Ilze Kalve Londonā, speciāli “LA.lv” 6
Kamēr britu mediji spriež, ka šis ir pirmais terorakts, ar ko jātiek galā jaunajai britu premjerministrei Terēzai Mejai, tikmēr vecākā londoniešu paaudze atgādina, ka pirms gadiem Londonai nācās pieredzēt īru republikāņu armijas teroraktus. Esot gluži vienkārši pieraduši.
Nākamajā dienā pēc terorakta vairākas ielas parlamenta apkārtnē ir slēgtas, apturēta gan satiksme, gan gājēju pārvietošanās. Slēgts arī Vestminsteres tilts, vieta, kur tika nogalināti divi un ievainoti 40, tādēļ cilvēki ziedus liek abās tilta pusēs, pie Skotlendjarda vai vienkārši atdod policistiem, zinot, ka vēlāk ziedi tiks salikti vienuviet.
Ziedus nes pavisam sveši cilvēki, tas ir kā līdzjūtības un cieņas apliecinājums. “Tas ir mazākais, ko mēs šo cilvēku labā varam izdarīt,” saka divas deviņpadsmitgadīgas angļu studentes, kuras atdod savus ziedu pušķus policistam.
Ir ap +10C, pūš pamatīgs vējš. Pie policijas lentēm stāv nosaluši mediju pārstāvji un tūristi. Pie Vestminsteres abatijas televīzijas iekārtojušās uz paaugstinājuma, tur acīmredzot ir labākais skats uz parlamentu. Karogi visur nolaisti pusmastā. BBC žurnāliste izmisīgi meklē kādu londonieti intervijai, smejas, ka ik pa brīdim aizmirstoties un iznākot uzrunāt vienus un tos pašus cilvēkus – vai nu medijus, vai tūristus, tādēļ nepārtraukti jāatvainojas.
Vajag londoniešus, bet viņu nav! Vestminsterē atrodas galvenokārt valsts iestādes un tūrisma objekti, parasti londonieši tur neapgrozās.
Izrādās gan, ka ir arī policisti civilajās drēbēs, bet tie, protams, nedrīkst runāt ar presi. Tieši tāpat kā TfL (Transport for London – Londonas transporta kompānija), tā darbiniekiem ir speciāli izsūtītas īsziņas ar brīdinājumu nerunāt ar medijiem, jo runāt ar medijiem drīkst tikai īpaši deleģēti policijas pārstāvji.
Visur citur Londonā dzīve rit kā parasti, londonieši paši apgalvo, ka nav nobijušies. Nu, varbūt tikai nedaudz. “Laipns atgādinājums visiem teroristiem! Šī ir Londona. Lai ko jūs mums izdarītu, mēs mierīgi dzersim savu tēju tālāk. Paldies,” vēsta uzraksts kādā no Londonas metro stacijām.
“Tā nav varonība vai bravūra, tas ir vienkārši mūsu nacionālais DNS, tas ir tas, kā mēs, briti, rīkojamies!” smejas Heilijs Vīlers, kurš strādā turpat netālu.
Kāds pasākums parlamenta ēkā tikko pārcelts uz citu vietu, jo slēgtajā zonā tiek ielaisti tikai parlamentārieši, tādēļ ik pa brīdim redzami ierēdņi, nervozi bakstot telefonus un vēlāk aizskrienam tālāk pilsētā.
Lords Harijs, Lordu palātas pārstāvis, terorakta laikā ir atradies augšpalātā, sajūta nav bijusi no patīkamākajām. “Mūsu slepenie dienesti darbojas ļoti ātri un efektīvi, vakar dažu minūšu laikā viņi bija parlamenta abās palātās, viss tika slēgts. Cilvēkiem bija jāpaliek telpās piecas vai sešas stundas, kamēr tika pārmeklēta visa teritorija, lai pārliecinātos, vai netiek plānots vēl viens uzbrukums.”
Pēc terorakta cilvēki netika izlaisti ne tikai no parlamenta, bet pat no slavenā panorāmas rata “Londonas acs”, tādēļ nācās vērot Londonas panorāmu vismaz piecas stundas.
Savukārt tieši tilta galā atrodas slimnīca. Tiklīdz ziņas par teroraktu sasniedza medicīnisko personālu, darbinieki skriešus devās uz notikuma vietu, lai sniegtu palīdzību.
Bruņoti policisti redzami ne tikai uz ielām, bet arī metro un vilcienu stacijās, kā arī citās sabiedriski nozīmīgās vietās. Taču cilvēki par policijas klātbūtni priecājas, jo esot patīkami sajust, ka situācija tiek kontrolēta.
Latvieši sociālajos tīklos raksta, ka ar viņiem viss kārtībā un mierina satrauktos radus un draugus Latvijā, ka Londona ir ļoti liela un nekas slikts nevar notikt. Vai tiešām?
“Šausmas, es tieši pirms dienas gāju pāri tam tiltam uz iepirkšanās centru!” kāda Londonas latviete atzīstas, un tu, cilvēks, saproti, ka patiesībā terorisms var būt tieši tev blakus.