Terjeru sāpe – acs lēcas nobīde 0
Ectopia lentis, jeb acs lēcas nobīde ir iedzimta acs cinna saišu pataloģija, novājināšanās, daļējs iztrūkums, kā rezultātā notiek pilna vai daļēja acs kristāliņa nobīde – ģenētiski pārmantojama slimība, kas visbiežāk skar suņus, retāk kaķus un cilvēku. Tā ir smaga un ļoti sāpīga pataloģija – audi, kas notur lēcu uz vietas, pārtrūkst, kā dēļ tā nobīdās uz priekšu, uz aizmuguri, vai izspiežas acs priekškamerā. Šādas izmaiņas izraisa acs iekšējā spiediena palielināšanos (glaukomu), iekaisumu, redzes zudumu. Suns var zaudēt acs ābolu. Var sekot komplikācijas, kas prasīs suņa dzīvību. Saslimšana vienmēr skar abas acis, bet bojājumu pakāpe var būt dažāda.
Candera klīnikas veterināre oftalmoloģe Ilze Pētersone:
Slimība suņiem izpaužas vecumā no diviem līdz septiņiem gadiem. Visbiežāk ap trīs līdz piecu gadu vecumu, taču manā praksē ir bijuši gadījumi, kad pat septiņu mēnešu vecumā miniatūrā bulterjera kucēnam jau diagnosticē acs lēcas nobīdi. Saslimšanas sākuma stadijā var ievērot, ka suns nedaudz miedz aci, vai tur aizvērtu, berzē to, izvairās no gaismas. Kad lēca jau mainījusi dislokāciju, var ievērot neparastu atspīdumu, varavīksnenes formas izmaiņas, acs zīlītes palielināšanos, dažreiz var ieraudzīt lēcas malu palielinātajā zīlītē. Vēlāk lēca apmiglojas, sākas iekaisums, acs var palielināties izmēros. Ievērojot kaut vienu no šiem simptomiem, ir nekavējoties jāgriežas pie speciālista.
Ārstēt lēcas luksāciju var tikai un vienīgi ķirurģiskā veidā. Tā ir jāizņem. Ja problēma ir konstatēta uzreiz un divdesmit četru stundu laikā ir veikta operācija, suņa redzi var glābt. Acs lēca palīdz fokusēties. Cauri lēcai redzētais attēlojas tīklenē kājām gaisa, bet mūsu smadzenes to noliek normālā pozīcijā. Bez lēcas attēls nonāks acī neapgrieztā veidā un smadzenēm būs vajadzīgs laiks, lai adoptētos šādā situācijā, bet pierašana notiek ātri. Arī bez lēcas redze saglabājas pietiekami laba, lai suņa dzīves kvalitāte nemainītos. Ja cilvēkam izņem lēcu, kļūst grūtāk lasīt sīkā šriftā drukātos tekstus, koncentrēties uz sīkām detaļām. Par cik suņiem šādi uzdevumi nav, tad arī dzīve bez acs lēcas nebūs ne ar ko sliktāka, nekā ar. Bilde tikai nedaudz miglosies.
Profilakse. Ir iespējams veikt PLL (primary lens luxation) DNS testus un noteikt, vai suns ir vesels, vai ir šī autosomāli recesīvā gēna nēsātājs, vai arī ir slims. Ļoti daudzām terjeru šķirnēm pārbaude būtu jāveic vismaz reizi divos gados. Vaislas suņus vajadzētu pārbaudīt pirms katras pārošanas. Tas ir nepieciešams šķirnes saglabāšanai, bet, pirmkārt, lai izvairītos no slimu kucēnu radīšanas. Lēcas luksācija ir ārkārtīgi sāpīga saslimšana, tā rada sunim milzīgas ciešanas. Tai vajadzētu būt galvenajai motivācijai, kāpēc ir jāveic pārbaudes. Savukārt, jaunajiem īpašniekiem, pirms terjera, vai terjera tipa šķirnes kucēna iegādes ir ļoti ieteicams painteresēties, vai vecākiem ir veikti acs lēcas nobīdes ģenētiskie testi. Pat, ja viens no vecākiem ir tikai nēsātājs, saslimšanas risks palielinās. Iedzimtā acs lēcas luksāija ir raksturīga visiem terjeriem un terjeru tipa šķirnēm, ieskaitot miniatūro bulterjeru, Lenkašīras ganu suni, Tibetas, džekrasselterjeru, Parsona Rasela terjeru, Ķīnas cekulaino suni un citas. Protams, šī slimība var skart arī citas šķirnes, un vēl tā mēdz būt nevis iedzimta, bet iegūta traumas rezultātā. Simptomi būs tādi paši.
Jāpiebilst, ka ne visās šķirnes suņu organizācijas, kas kontrolē vaislas darbu, ir prasība veikt PLL testus. LKF (Latvijas Kinoloģiskā federācija), piemēram, mednieku vidū populārajiem jagdterjeriem pārošanas atļaujas nemaz neizsniedz, ja nav oficiāls slēdziens par suņa acu veselību un ģenētisko matojumu. Pērkot kucēnu no pārbaudītiem vecākiem, risks saskarties ar ļoti sāpīgo un bīstamo acs lēcas nobīdi ievērojami samazinās.
Abas suņa acu lēcas ir pārvietojušās uz priekškameru. Viena ātrāk – tā ir jau apmiglojusies, bet otra vēlāk. Nākamajā stadijā dzīvniekam jau būs katarakta un iekaisums, acs palielināsies un var sākties nopietnākas komplikācijas.
Acs lēca kaķa acī pilnībā pārvietojusies uz priekšējo kameru, proti aizsprosto zīlīti un traucē šķidrumu cirkulāciju, palielinot iekšējo spiedienu.
Cilvēka acī lēca ir mainījusi atrašanās vietu un zīlītē var saskatīt tās malu ar piestiprinātām cinna saitēm.
Suņa acs lēca izmākusi priekškamerā.