Tērē gudri un mācies ekonomēt: kā izvēlēties ekonomiskas elektropreces 0
Boileris
Pārdomāti saimniekojot, nedaudz mainot savus ikdienas paradumus un izvēloties kvalitatīvu sadzīves tehniku, iespējams samazināt elektroenerģijas patēriņu mājoklī un līdz ar to ietaupīt naudu. Kā to darīt, konsultē AS “Latvenergo” Energoefektivitātes centra speciāliste Biruta Ģine.
Lielajām sadzīves tehnikas ierīcēm ir Eiropas Savienības izstrādāts enerģijas patēriņa marķējums, kurā līdzās tehniskajām īpašībām norādīts arī enerģijas patēriņš – no A+++, A++, A+ un A (zems patēriņš) līdz G (augsts patēriņš). Šāds marķējums ir veļas mazgājamām mašīnām un žāvētājiem, ledusskapjiem, saldējamām iekārtām, televizoriem, trauku mazgājamām mašīnām, kā arī spuldzēm. Pērkot pēc marķējuma var spriest par iekārtas ekonomiskumu.
Elektriskais tilpuma ūdenssildītājs jeb boileris ir vislielākais elektroenerģijas patērētājs mājsaimniecībā, stāsta Biruta Ģine. Pirms tā iegādes ģimenē jāizvērtē savi ikdienas paradumi un karstā ūdens patēriņš, piemēram, vai mazgājaties vannā vai izmantojat dušu. – Ja dod priekšroku vannai, mazgājoties tajā vidēji iepilda 150–160 litru +40 °C vai +41 °C ūdens. Tā kā karsto ūdeni patērē arī ēdiena gatavošanai, trauku mazgāšanai un dzīvokļa uzkopšanai, četru vai piecu cilvēku ģimenei piemērots būtu 100 litru vai lielāka tilpuma boileris. Taču, ja saimnieko apdomīgi, piemēram, mazgājas dušā, turklāt izmanto jaucējkrānu ar termostatu, viens cilvēks mazgājoties patērēs vairs tikai 50–55 litrus ūdens. Tādā gadījumā laba izvēle būs 80 litru tilpuma boileris. Ja ģimenē ir mazāk cilvēku, piemērots būs 50 litru tilpuma elektriskais ūdenssildītājs.
Speciāliste aicina lieki nešķiesties ar ūdeni, mazgājoties dušā, to visu laiku netecināt, bet atgriezt krānu ik pa brīdim, piemēram, lai noskalotu ziepju putas. Tādējādi pieaudzis cilvēks patērē tikai 20–25 litrus 38 °C ūdens.
Elektroenerģijas taupības nolūkā jāseko līdzi arī ūdens temperatūrai boilerī. Ja neapdomīgi izvēlas maksimālo, +93…+97 °C, sakarsīs boilera sienas un tiks apsildīta telpa, ne tikai uzkarsēts ūdens. Šīs ierīces lietošanas instrukcijās norādīts, ka vēlamā ūdens temperatūra ir +55…+60 °C. To pārsniedzot, sāk apkaļķoties sildelements, savukārt, ja temperatūra ir zemāka par +55 °C, intensīvi vairojas baktērijas un ūdens sāk smakot. Prakse pierāda, ka optimāla ūdens temperatūra ir +59 °C.
Vēl ļoti būtiski ir boileri novietot iespējami tuvu ūdens izmantošanas vietai, nevis pagrabā vai bēniņos. Brīdī, kad aizgriež krānu, caurulēs paliek siltais ūdens, kas atdzisīs, lai cik labi būtu izolētas caurules. Tas nozīmē, ka tiks patērēts divkāršs ūdens daudzums, jo, kad gribēs tikt pie silta ūdens, atdzisušais tiks notecināts kanalizācijā.