Tendences pozitīvas: mazāk paši kārto parādsaistību jautājumus, mazāk aizmāršīgo aizņēmēju 0
Pēdējo četru gadu laikā Latvijā par septiņiem procentpunktiem samazinājies aizdevēju skaits, kuriem parādus neatdod norunātajā laikā, liecina pētījumu centra SKDS un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes (LZTIP) veiktā iedzīvotāju aptauja.
Šī gada jūnija aptaujā 72% no aptaujātajiem tika norādījuši, ka atguvuši iepriekš aizdoto naudu laicīgi. Savukārt 2019.gada aptaujā šādu aizdevēju bija mazāk – 65%.
Samazinājies arī to iedzīvotāju skaits, kuri paši saviem spēkiem cenšas atrisināt parādsaistību jautājumu, neiesaistot parādu piedziņā trešo pusi.
Jūnija aptaujā 23% respondentu norādīja, ka ir kādam aizdevuši naudu, ko nav saņēmuši atpakaļ, bet šajā lietā neiesaistīja trešo pusi un kārtoja lietu paši. 2019.gadā parāda neatdošanas jautājumus paši saviem spēkiem bija kārtojuši 29% jeb vairāk nekā viena ceturtā daļa respondentu.
Tāpat kā 2019.gadā, arī šogad salīdzinoši biežāk naudu ir aizdevuši, bet to atpakaļ nav saņēmuši vīrieši. Tāpat kā agrāk, arī tagad aizdevēji salīdzinoši reti parādu piedziņā mēdz iesaistīt trešās puses – tikai pa vienam procentam respondentu parādu piedziņas jautājumos bija vērsušies pie zvērinātiem tiesu izpildītājiem vai izmantojuši ārpustiesas piedziņas iespējas.
Kopumā 78% respondentu norādīja, ka viņiem nav bijusi nekāda saskare ar tiesu izpildītājiem, kas ir tikpat, cik 2019.gadā.
Parādnieka statusā ar tiesu izpildītājiem saskare ir bijusi 11% respondentu, savukārt parāda atguvēja statusā – 4%.
Biežāk ar tiesu izpildītājiem ir saskārušies respondenti vecumā no 25 līdz 75 gadiem un tie, kuri ir aizdevuši lielāku naudas summu, bet nav saņēmuši to atpakaļ norunātajā laikā.
Iedzīvotāju aptauju 2022.gada jūnijā veica pētījumu centrs SKDS pēc Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes iniciatīvas.
Tajā piedalījās 1005 respondenti vecumā no 18 līdz 75 gadiem.
Aptauja tika veikta trešo gadu, lai noskaidrotu iedzīvotāju uzskatus dažādos ar parādu piedziņu un saistību izpildi saistītos jautājumos. Iepriekš līdzīgas aptaujas tika veiktas 2018.un 2019.gadā.
Tiesu izpildītāji ir valsts amatpersonas, kuru pienākums ir panākt tiesu spriedumu izpildi aizskartās puses, valsts un sabiedrības interesēs. LZTIP pienākums ir rūpēties par nozares pārstāvju profesionalitāti un publiski pārstāvēt viņu viedokli.