Temperaments uz pirkstgaliem
 0

27. martā uz Rīgas Kongresu nama skatuves uzstāsies tradīcijām bagātais, pasaulē atzītais Gruzijas Nacionālais baleta ansamblis “Suhišvili”. Gruzīnu dejotāju priekšnesumā apvienojas dažādas kaislības, kas iedzīvinātas teju prātam neaptveramā meistarībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Nav jau nekādu noslēpumu” – Dārta Daneviča atklāj, kāpēc nolēmusi pamest Dailes teātri
Lasīt citas ziņas

Ansamblis dibināts Otrā pasaules kara laikā, 1945. gadā, toreizējā Padomju Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi. Tas kļuva par pirmo valsts deju kolektīvu. Ansamblis izturējis laika pārbaudi un joprojām ir gruzīnu tradicionālā mantojuma nesējs, būdams viens no vecākajiem šāda veida kolektīviem pasaulē.

Nosaukumu “Suhišvili” apvienība ieguvusi no toreizējā baletmeistara Iliko Suhišvili vārda, tiesa, padomju gados viņa vārds tika izrunāts kā “Iļja”. Ansambļa 69 gadu pastāvēšanas laikā dejotāju kolektīvs guvis pasaules slavu un apceļojis vairāk nekā 90 pasaules valstis, kur aplausus saņēma no vairāk nekā 60 miljoniem skatītāju. Gruzijas Nacionālais balets, toreiz ar nosaukumu “Suhišvili-Ramišvili” (otrais vārds nosaukumā pieder ansambļa līdzdibinātājai, baletmeistarei un Suhišvili dzīvesbiedrei Nino Ramišvili) kļuva par pirmo tautas deju ansambli vēsturē, kas izpelnījās godu uzstāties uz slavenā Milānas operteātra “La Scala” skatuves jau tālajā 1967. gadā, kad vēl Padomju Savienību ieskāva smagais dzelzs priekškars. Jau toreiz ārzemju prese nodēvēja ansambli par vētru uz skatuves, bet deju sajūsmināti pielīdzināja lidojumam. Ansambļa vadīšana kļuvusi par Suhišvili ģimenes tradīciju vairākās paaudzēs. Pašlaik to vada ansambļa dibinātāju Suhišvili un Ramišvili mazbērni – Nino un Iliko Suhišvili.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ansambļa repertuārā ir gan gruzīnu tautas dejas, gan teatrāli dejas uzvedumi, kurus nereti pavada tautas mūzikas instrumentu ansamblis. Gruzīnu tautas dejas var dejot gan solo, gan pāros, gan lielākā grupā. Sievietes loma tradicionāli gruzīnu tautas dejā radikāli atšķiras no vīrieša uzdevuma – sieviešu deja ir gracioza, mierīga, katrai emocijai atbilst sava kustība, viss notiek sīkos solīšos, tā vien šķiet – viņas nevis dejo, bet slīd. Savukārt gruzīnu vīru tautas dejai raksturīga unikāla tehnika – tā ir vienīgā tautas deja pasaulē, ko dejo uz pirkstgaliem, protams, bez baletam raksturīgām puantēm. Asi pagriezieni, lēcieni – te var baudīt Kaukāzam raksturīgo vīru ugunīgo temperamentu. Vīrieši – karotāji, lielībnieki, karstgalvji – sacenšas un izrādās veiklībā.

Katra Suhišvili baleta uzstāšanās ir vairāki nelieli dejas priekšnesumi, kuros tiek izdzīvoti vairāki stāsti. Bet, kā teic gruzīni – labāk vienreiz redzēt, nekā simtreiz dzirdēt.

Jāpiebilst, ka, paužot atbalstu Ukrainas tautai, ansamblis “Suhišvili” atcēlis ieplānoto koncertu Krievijā, kā arī ieviesis izmaiņas Rīgas koncerta programmā, kurā iekļauta ukraiņu tautas deja.

Varbūt noder


Koncerts: 27. III 19.00 Rīgas Kongresu namā.

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv.

Cena: EUR 20 – 50.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.