Foto – Andris Ozoliņš

Telpiski dekori, sākot ar kokgriezumu, beidzot ar šokbetonu 0

Veidojot omulīgu mājokli, bieži nepietiek tikai ar plakaniem apdares materiāliem, tādiem kā krāsas un tapetes. Daudz efektīgāk izskatās, ja sienu apdari kombinē ar telpiskiem elementiem, kas piešķir mājoklim formu un atdzīvina ģeometriskās plaknes.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Bez dekoratīviem fasādes un iekštelpu elementiem grūti iedomāties kaut vienu laika gaitā sevi apliecinājušu vēsturisku ēku.

Kokgriezumiem rotātos ozolkoka paneļus, kas kādreiz klāja pārtikušu angļu džentlmeņu kabinetu sienas un griestus, varēja atļauties tikai retais. Taču kokgriezumus un mīksta akmens kalumus interjeros pakāpeniski aizvietoja ģipša lējumi, bet mūsdienās – ekonomiskie un vieglie putuplasta vai poliuretāna dekori: profillīstes, kājlīstes, kleides, stūra līstes, karnīzes, kolonnas, konsoles, pilastri, plafoni, rozetes, kapiteļi un kamīna apdares.
CITI ŠOBRĪD LASA

Dekoratīvie elementi turklāt nereti palīdz eleganti noslēpt elektroinstalācijas vadus. Populārākie ražotāju zīmoli “Orac Decor”, “NMC” un “Bovelacci” joprojām nosaka modi ciļņu dekora pasaulē. Sintētisko putu materiālu dekorus tirgo gan celtniecības lielveikalos “Krūza”, “Kurši”, “Depo”, gan specializētajos interjera dizaina veikalos, piemēram, “Orac Dekor” un “Hansa Deko”.

Rotājumi telpās 


Iekštelpās izmanto visu veidu un materiālu dekorus, sākot ar kokgriezumu un beidzot ar šokbetonu. Vienkāršākais dekoratīvo karnīžu lietojuma veids ir “mīkstināt” padomjlaiku betona daudzdzīvokļu mājās asos sienu un griestu stūru savienojumus (uzskata, ka zemes starojums, plūstot cauri ēkai, asajos stūros rada enerģētiskus virpuļus, kuri aktivizē daudzdzīvokļu mājokļa elektrizēto gaisotni). Noapaļojot stūrus, jāatceras, ka mazgabarīta dzīvokļos un nelielās telpās ar zemiem griestiem masīvi izciļņi rada optisku telpas samazināšanas efektu, tāpēc jāizvēlas samērīga plūdlīniju formas līste. Aiz karnīzes praktizē paslēpt LED gaismas ķermeņus, kas telpā veido fona apgaismojumu. Karnīzēm ir dažāds lielums, tās ir gludas vai klātas ar dekoru. Arī telpas apakšā tradicionālo koka un plastmasas kājlīstu vietā var izmantot platas poliuretāna kājlīstes, kas piesegs instalāciju vadus. Pie reizes tajās var iemontēt arī LED lampiņas, kas sniegs pavisam citādu telpas grīdas izgaismojumu.

Populāri ir veidot griestu rozetes tajā vietā, kur piekar lustru. Pat pieliekot visaskētiskāko plafonu, telpas griestu izskats būtiski mainīsies. Arī tradicionālajā interjerā griestu centrā ap gaismekli vienmēr atradās dekoratīvs plafons.

Tas akcentē gaismas nozīmi un telpas centru. Reljefie plafoni novērš uzmanību no sīkiem negludumiem. Ģeometriska profila plafonu vieglāk ievietot interjerā. Ja plafonam ir stila ornaments, jāraugās, lai tas sasauktos ar kādu citu detaļu telpā.

Izliektām un ieliektām virsmām speciāli gatavo produktu līniju, piemēram, “Orac flex” – to var aplocīt ap kolonnu vai erkeru. Īpašs produkts ir pusapaļas ieliektas sienas nišas, kuras no citiem materiāliem būtu sarežģīti izgatavot. No poliuretāna izgatavo arī dekoratīvās kamīnu fasādes, izmantojot nelielas (2 – 3 kW) jaudas elektriskajiem kamīniem.

Dažādu iekštelpu dekoru izvēle ir ļoti plaša un ietver vēsturisko stilu: renesanse, baroks, klasiskais, Luija XIII, Luija XV, Luija XVI, Reģenta, Viktorijas, Tjūdoru, koloniālais, jūgendstila, Art Deco garā ieturētus izstrādājumus un modernā dizaina tendences.

“Prestižām kompānijām katru gadu ir savs modes jaunums, ražotājam “Orac” šogad tā ir pasaulslavenā dizainera Ulfa Morica kolekcija,” stāsta salona “Orac Dekor” projektu vadītāja Jana Aulmane. “To veido poliuretāna dizaina elementi – moduļi, kurus katrs var brīvi savietot dažādās kombinācijās uz griestiem vai sienas. Fantāziju rosina paraugi no interjeriem, kuros kolekcija izmantota. Strādājot ar augstas klases materiālu, labāk izmantot speciālo “Decofix” līmi, detaļas savstarpēji savieno ar “Extrafix”. Salonā var iznomāt speciālo statni detaļu apzāģēšanai dažādos leņķos.”

Reklāma
Reklāma

“Itāļu “Bovellaci” sērija izgatavota no viegla polistirola. Lai arī tas nav tik izturīgs kā poliuretāns, toties krietni lētāks. Sērijai ir savi knifi. Piemēram, īpašās dekoratīvās sīkplastikas sērijas izvēle ļauj bērnu istabas sienas un griestus izrotāt ar mīlīgām dzīvnieku pusfigūriņām un, kad bērns paaudzies, tās viegli var noņemt,” stāsta SIA “Hansa Deko” vadītājs Kaspars Pielēns-Pelēns.

Tie, kam neder veikalā nopērkamais dekoru klāsts, var pasūtīt jebkuras formas dekorus specializētās darbnīcās, kur tos pēc mākslinieka skices izgatavos no polistirola, ekstrudētā polistirola, poliuretāna, polimērbetona, šokbetona un ģipša. “Vietējiem ražotājiem cenas ir mērenas un var pakaulēties. Pasūtot sērijā, cena samazinās. Ja, piemēram, ozollapu vainaga griestu plafonu pasūta trīs eksemplāros, katram cena būs par 30% zemāka, bet, pasūtot deviņos eksemplāros – par 80% zemāka,” stāsta SIA “Dekoratīvie būvelementi” valdes loceklis Valdemārs Rozentāls. Pasūtījuma izpildes pilns laika cikls ir apmēram mēnesis.

Dekoru piestiprināšana


Vieglos putu materiāla dekorus līmē pie virsmas ar speciālo līmi. To vislabāk iegādāties tajā pašā veikalā, kur iegādājas dekorus, neaizmirstot arī speciālos instrumentus. Var iztikt arī ar parastajiem, tomēr speciālie ļaus darbu padarīt kvalitatīvāk un ar prieku. Līmējamai virsmai jābūt sausai, tīrai un stingrai, nepieciešamības gadījumā nogruntētai ar dziļo grunti, telpas temperatūrai no + 15…+30 o C, gaisa mitrumam zemam. Detaļām pirms piestiprināšanas diennakti jānostāv telpā. Veidojot karnīžu stūra savienojumus, izmanto speciālu zāģlādi un zāģi. Ja stūru leņķi nav 90 grādi, izmanto speciālu leņķmēru un regulējamu zāģlādi. Vispirms uz sienas un griestiem atbilstoši izmēram atzīmē karnīzes augšējo un apakšējo malu. Ja karnīze ir simetriska, atzīmē apakšējo malu, lai zāģējot nesajuktu. Uz karnīzes līmējamās malas uzspiež līmi un karnīzi vienmērīgi piespiež pie sienas, izvairoties no salocīšanas. Lieko līmi, kas izdalās gar malu, noņem ar mazo špaktelīti un noslauka ar mitru sūkli (nevis ar pirkstu). Otru stūra savienojumu veidojot, līmi uzklāj arī uz nozāģētās daļas. Figurāliem stūra savienojumiem līmi noņem ar speciālu dekoratīvajai krāsošanai paredzētu špakteļlāpstiņu un noslauka ar mitru sūkli. Savienojumu vietas pie­špaktelē. Tradicionālo ģipša dekoru stiprināšanai izmanto dībeles un skrūves. Pēc piestiprināšanas ģipša un poliuretāna izstrādājumus krāso ar jebkurām ūdens un eļļas bāzes krāsām, ja nepieciešams, imitējot dārgākus materiālus: granītu, marmoru, metālu, ziloņkaulu vai tradicionālo koku.

Fasāžu apdare


Ēkas fasādes rotājumus izgatavo no akmens, betona, koka, poliuretāna un pat čuguna. Šodien dzegas, kolonnas, medaljonus, pilastrus un apmales izgatavo arī no putuplasta un poliuretāna, kas ir viegli un lēti. Fasādēm izmanto speciāli gruntētus dekorus, kas ir dārgāki un ilglaicīgāki, un līmē ar mitrumizturīgu līmi. Dekoru krāso ar visu veidu eļļas vai ūdens bāzes krāsām. Neiesaka izmantot aktīvās nitrokrāsas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.