Telpaugu ziemas parāde 0

Pat lepnākās mēbeles un smalkākās lustras telpās nespēj dot tādu efektu kā augi. Ierīkot īstu ziemas dārzu reti kuram pa kabatai, taču augiem var pielāgot verandu, aizstiklotu lodžiju, lielu logu telpā.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
“Nebūs naudas, nebūs mūsu auto!” Latvieši, atsaucoties uz sludinājumu, apmaina automašīnas ar krāpniekiem… 64
Lasīt citas ziņas

Īsts ziemas dārzs ir speciāla stiklota izbūve pie mājas, taču par tādu lepni var dēvēt arī siltinātu verandu vai pat lielu logu, pie kura grupē augus. Pēdējos gados būvētajās mājās gandrīz vienmēr ir kāds vitrīnlogs līdz pat grīdai. Ar laiku tādu var iebūvēt arī vecākā namā. Šī bagātīgi stiklotā daļa ziemā nereti ir aukstākā vieta telpā un lieliski der vēsā ziemas dārza (+12…+16 oC) izveidei. Siltākām (+18…+25 oC) telpām izvēlas citus augus un veido silto ziemas dārzu (tas piemērots jaunuzceltām mājām vai dzīvokļiem, kur ziemā siltuma netrūkst). Augiem ir arī atšķirīgas pielāgošanās spējas. Ignorējot auga prasības, tas drīz ies bojā.

Celsim cieņā vecos!

Vēsumā lieliski jūtas augi, par kuriem mēdz teikt – vecie labie. Tie ir istabas bērzi, asparāgi, mirtes, palmas, kallas, cirtomijas jeb dzelzspapardes un asplēnijas (tautā sauktas par burkān-papardēm), kuru nīkuļošanā bieži vien nav vainojama kopēja, bet pārāk silta telpa un sauss gaiss.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēsās telpās skaisti zied kamēlijas, acālijas, Ķīnas rozes, spatifīlas, fuksijas, strelīcijas, bet citrusi gan zied, gan ražo. Daļu šo augu – citrusus, laurkokus, mirtes, kamēlijas, acālijas – var audzēt kā kociņus. Jo lielāki tie ir, jo skaistāk izskatās. Bez ziemas dārza augam ir grūti sasniegt ilgu mūžu un lielus izmērus, turklāt citronu cilvēka augumā uz palodzes nenoturēsi.

Vasarā šos augus var iznest ārā, novietot no saules aizsargātā vietā, noteikti paēnā. Tas arī atvieglo kopšanu, jo ziemas dārzā vasarā jānopūlas vairāk nekā ziemā (lai neiekalst, neapdeg).

Trīsvienība: siltums, gaisma, ūdens 


Kā zināms, jebkura telpauga dzīves ritmu nodrošina trīsvienība: siltums, gaisma
un ūdens. Tiklīdz viena daudzums mainās, atbilstīgi mainās arī pārējie. Piemēram, Ziemassvētku kaktuss, kam patīk uz siltas 
palodzes, augs arī vēsumā, ja stipri samazinās laistīšanu.

Pārlaistīšanu speciālisti uzskata par vienu no galvenajiem (ja ne pašu galveno) telpaugu bojāejas iemesliem. Sevišķi bīstami tas ir krāšņajiem eksotiem, ko var iegādāties puķu veikalos. Nepārprotiet puķu valodu – nereti augs sāk čokuroties nevis sausuma, bet pārlaistīšanas dēļ. Arī lapu krišana un dzeltēšana ne vienmēr nozīmē ūdens vai barības trūkumu, drīzāk atpūtas brīdi un spēku taupīšanu.

Vēsajā ziemas dārzā augiem laistīšanas reizē dod pavisam nedaudz ūdens (labāk, lai šķiet drusku par maz), turklāt lej tuvāk pašam augam, lai saknēm nav jācieš un jāpūst vēsā, mitruma piesūcinātā zemē.

Augu laistīšanai un apsmidzināšanai ieteicams lietusūdens (var kausēt arī sniegu). Atkušņa laikā savāc lietusūdeni, salej plastmasas pudelēs, nepiepildot tās līdz pašai augšai (atstāj brīvu sasalšanas tiesu), un aizskrūvē. Jo vairāk augu, jo lielāki krājumi vajadzīgi. Lai ūdens vienmēr būtu pa rokai, to glabā pagrabā vai uz balkona. Ja tur nav vietas, pudeles sakrauj grēdā kā malku šķūnītī. Ja sasalst, pirms lietošanas atkausē.

Reklāma
Reklāma

Ja nav lietusūdens, var uzlabot, arī krāna ūdeni, laistīšanai paredzēto plastmasas pudelēs sasaldējot saldētavā. Jāņem vērā, ka ledus klucis kūst diezgan ilgi.

Gaisa mitrināšana vēsās telpās augošiem augiem tagad tikpat kā nav nepieciešama. To vajadzēs darīt pavasarī, kad saulīte atgriezīsies. Vēsā ziemas dārza augiem patīk gaisma, taču tiešie saules stari tos var apdedzināt. Jau pēc pāris mēnešiem, kad saule būs spožāka, logus vajadzēs noēnot ar speciālu tīklu, tilla aizkariem. Vēl var stiklam uzlīmēt speciālu plēvi, kas laiž cauri gaismu, taču aiztur nevēlamo starojumu.

Tumšajā sezonā mēslot vajag vien dažas reizes, turklāt vēlams samazināt mēslojuma koncentrāciju. Kad diena būs vismaz pāris stundu garāka nekā pašlaik, tos varēs ēdināt biežāk.

Labāk katru savā podā


Jo lielāks dārzs, jo lielāka kopšana. Tā tas ir gan ārā, gan telpās. Tādēļ vērts apdomāt, kā kopšanu atvieglot. Speciāli izbūvētā ziemas dārzā var veidot padziļinātas dobes vai kastes un augus stādīt kopā. Tiesa, tad jāizvēlas augi ar līdzīgām prasībām – tie jutīsies lieliski, labi augs un retāk būs jālaista. Bet arī augu kopēja, slaukot lapas, jutīsies kā džungļos, kur pat elpot nedrīkst, jo katra kustība apdraud kādu leknu dzinumu…

Tie, kam vajadzīga īpaša augsne (piemēram, citrusiem, kamēlijām, acālijām nepieciešama skāba vide), labāk lai aug atsevišķos podos. Stādīšana traukos atvieglo telpas un augu kopšanu: var pabīdīt, kur vajag, mazos pastumt priekšā lielākajiem, mainīt un grupēt pēc sirds patikas. Vieglāk ievērot arī laistīšanas režīmu. Rasinot lapas, apsmidzināmos augus var pavilkt tālāk no tiem, kam lieks mitrums nav vajadzīgs. Uznākot lielam salam, var atbīdīt no stikliem. Podos augošos vasarā var iznest dārzā, jo, piemēram, laurkoku no zemes ārā nerausi!

Podus vai kašpo (dekoratīvi trauki, kur ieliek puķu podus) var pieskaņot interjeram un mainīt pēc patikas. Glīti izskatās, ja šie trauki ir vienotā stilā un krāsā.

Svarīgi

› Dzeltējoši lapu gali parasti liecina, ka telpā ir pārāk sauss gaiss. To var novērst, reizēm izsmidzinot telpā ūdeni vai arī novietojot lēzenus traukus ar ūdeni.

› Patlaban, kad gaismas maz, visus augus telpās laista minimāli, arī maksimāla temperatūra nav vēlama. Katram telpās ieslodzītam dārzniekam ziemā gribas kopt un pastiprināti laistīt podu puķes, taču šī vēlme ir jāapslāpē!

› Ziemas dārzā nedrīkst pēkšņi paaugstināt temperatūru. Tās pazemināšanos augi iztur labāk.

› Gaismas trūkumu mazina speciāls apgaismojums, taču saulīti tas neaizvietos.

Padomi


› Ja esat nolēmuši veidot īstu ziemas dārzu (piebūvi pie mājas), šo darbu noteikti uzticiet firmai, kas to ir veikusi jau agrāk. Ieteicams apskatīt būvi dabā un aprunāties ar saimniekiem. Ziemas dārzs ir dārgs prieks, turklāt svarīga ir drošība (it īpaši, ja stiklojums paredzēts arī jumta daļā). Atšķirībā no firmas prasmīgs kaimiņš vai sludinājumos atrasts meistars ar zelta rokām nedos būvei garantijas laiku.

› Ja vēsais ziemas dārzs ir dzīvojamās telpas turpinājums, to var nodalīt ar bīdāmu stikla sienu. Augiem būs vēsāk, cilvēkiem – siltāk.

› Pirms izvēlaties augus, nolieciet tiem paredzētajā vietā termometru un pārliecinieties, vai temperatūra atbilst to prasībām.

› Nestādiet augus pašgatavotās koka kastēs! Arī lielam augam var atrast atbilstīga lieluma podu. Dekoratīvu koka kasti var izmantot vienīgi kā poda ietvaru.

Uzziņa

› Plānojot un veidojot ziemas dārzu vai ierīkojot vitrīnlogu augiem, der ievērot debess puses. Gaismas apstākļu ziņā piemērotākā ir austrumu, dienvidu vai rietumu puse.

› Stiklojums ēkas dienvidu pusē nodrošinās siltumenerģijas ekonomiju ziemā. Taču vasarā telpa pārāk uzkarsīs, tāpēc jādomā arī par vēdināšanas, dzesēšanas, noēnošanas iespējām.

› Austrumu pusē būs tīkami iedzert kafiju, turklāt rīta cēliens ir labākais laiks augu kopšanai un laistīšanai.

› Rietumu pusē izvietoti augi palīdz atpūsties pēc nogurdinošas darba dienas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.