Telpaugi ziemā. Ar ko un kā laistīt, lai tie labi augtu? 0
Puķes, it īpaši dažas orhidejas, sākušas nīkuļot. Domāju, ka vainojams krāna ūdens. Ar ko un kā vajadzētu laistīt telpaugus, lai tie labi augtu? Varbūt jāsāk arī vairāk mēslot? BENITA RĪGĀ
Augiem patiks lietus ūdens
– Telpaugiem vēl ir miera periods, un sākt pastiprināti mēslot vai laistīt vēl nevajag, kaut gan diena garāka un reizēm uzspīd saulīte, – skaidro orhideju audzētāja Lolita Afanasjeva. Pēc viņas domām, puķu nīkuļošanā ūdens nav vienīgais vaininieks. Lolita savu orhideju kolekciju un citus telpaugus laista ar parastu krāna ūdeni no Rīgas ūdensvada. Vismaz Ziepniekkalnā tas esot tik labs, ka droši var lietot gan dzeršanai, gan augu laistīšanai. Arī citās Latvijas pilsētās, kur ir centralizētā piegāde, ūdens kvalitāte tiek kontrolēta. Lolita Afanasjeva gan iesaka krāna ūdeni pirms laistīšanas nostādināt aptuveni nakti vai ilgāk. Ja trauka apakšā radušās nogulsnes, tās, protams, nelieto. Taču, ja augs izkaltis un steidzīgi jāaplaista, nekāds ļaunums nekad nav radies, uzlejot arī no krāna ņemtu ūdeni. Viņa telpaugus vēl ieliek vannā un ar dušu noskalo. Tas sevišķi patīk orhidejām un citiem lapainajiem telpaugiem.
Ja telpaugu nav daudz, Lolita iesaka tos palutināt ar kausēta sniega vai lietus ūdeni. Savāc sniegu no palodzēm, bļodā izkausē un aplaista vai aprasina augus.
Lietus vai sniega ūdens telpaugiem ir vislabākais gan ziemā, gan vasarā.
Var lietot arī filtrētu ūdeni, kas paredzēts dzeršanai. (Šādus filtrus nereti pievieno ūdens krānam virtuvē.) Tāpat der speciālajās krūzēs nostādināts ūdens. Daži telpaugu audzētāji iegādājas dzeramo ūdeni pudelēs, taču Lolita apšauba šādu tēriņu lietderību, jo nav nekāda pamatojuma, ka tas būtu labāks par krānā tekošo. Ir dzirdēts, ka daži ūdens struktūru uzlabo, to ielejot plastmasas pudelē, tad saldētavā sasaldējot, un, kad atkusis, lieto gan dzeršanai, gan telpaugu laistīšanai.
Ūdens kvalitāti sarežģītāk noteikt mājās, kur ūdeni ņem no urbuma vai akas. Dažviet tajā var būt pārāk daudz kaļķa vai dzelzs, un tāds telpaugiem nepatīk. Māju īpašniekiem ieteicams savākt un izmantot lietus ūdeni. Plastmasas pudelēs to var glabāt šķūnītī pat ziemā un vajadzības gadījumā istabā atkausēt.
– Laistīšanai noteikti neder destilētais ūdens, ko var iegādāties veikalos. Lapas ar tādu varētu nomazgāt, taču laistīt – ne, jo šāds ūdens uzskatāms par nedzīvu, – skaidro Lolita.
Nedrīkst pārlaistīt!
Speciāliste uzskata: ja telpaugi nīkuļo, vainojams sausais gaiss telpās, gaismas trūkums, bet galvenokārt pārlaistīšana. Piemēram, populārās orhidejas falenopši jālaista tikai tad, kad saknītes kļuvušas pelēcīgas un substrāta gabaliņi sudraboti. Arī citiem augiem labāk patīk viegli mitra, nevis slapja augsne. Vēsā telpā labāk lai augsne ir sausāka nekā pārāk mitra.
Maldinošs ir uzskats, ka siltā telpā arī augam uz palodzes ir karsti. Eksperimenta nolūkā pie loga rāmja var pielikt roku vai pat novietot termometru un pārbaudīt, kāds ir siltums. Puķei no loga parasti nāk aukstums, bet no apkures radiatoriem – karstums. Lolita skaidro, ka lielāko daļu telpaugu parasti iegādājas veikalos vai bāzēs un tie ir plaša patēriņa sortimenta augi, kas spēj pielāgoties dažādiem apstākļiem un pārciest grūtības. Protams, vairāk rūpju un zināšanu prasa dažādi kolekciju augi, retumi, bet to audzētājiem ir vajadzīgās zināšanas.
Gaisa mitrināšana
Lai augi neciestu sausā gaisa dēļ, līdzās telpaugiem ieteicams nolikt traukus ar ūdeni, kas palēnām iztvaikos. Der arī speciālie gaisa mitrinātāji, dažādas miniatūras strūklaciņas. Daži augu mīļotāji izmanto kaķu tualetei domātās kastes ar dubulto dibenu, kurās ielej ūdeni, bet augus izvieto uz sieta.
Gaisa mitrināšanai nedrīkst ūdeni atstāt šķīvītī zem puķu poda, jo tad auga saknes mirkst slapjumā.
Ja telpaugi nīkuļo, der paškritiski pārdomāt iespējamos iemeslus un varbūt nemocīties un neturēt uz loga nožēlojama izskata nīkuli, bet atstāt tikai tos augus, kas jūtas labi.