Telpas uzkopjot – mazāk ķīmijas 0
Iestājoties siltākam laikam, kad cilvēki aizvien vairāk vērības velta sava mājokļa un apkārtnes uzpošanai, kā arī logu mazgāšanai, telpu uzkopšanas uzņēmums “SOL Latvia” Rīgā atklājis pirmo bezmaksas “Tīrības skolu”.
Tās atklāšanas pasākumā varēja pārliecināties – telpu uzkopšana patlaban kļuvusi par nopietnu uzņēmējdarbību, par kuru tiek rakstīti maģistra darbi un drīz disertācijas aizstāvēšot arī pirmie zinātņu doktori.
“”Tīrības skolu” atveram ar mērķi informēt sabiedrību par vienkāršiem un ērtiem veidiem, kā uzkopt māju ar minimāliem resursiem un nelielu enerģijas patēriņu,” stāsta Baiba Aneraude, SIA “SOL Latvia” valdes locekle. Pirmā skolas bezmaksas nodarbība notiks šā gada 21. maijā, kad stāstīs par pareizu telpu uzkopšanu un jaunumiem šajā nozarē. Mācību vadītāja Anita Vidiņa uzskata, ka noteikti atmaksājas iegādāties mikrošķiedras lupatiņu. “Mikrošķiedras lupatiņa saimniecībā kalpos vairākus gadus. To var mazgāt veļas mašīnā kopā ar citu veļu, bet nedrīkst pievienot balinātāju un hloru.” Viņa arī teic, ka nav universālas receptes, cik bieži mājoklī ir jāveic ģenerāltīrīšana. Ja vēlas, mājokļa uzkopšanai var piesaistīt arī profesionāļus.
Daudziem arī svarīgi, lai mājokļa uzkopšanas iekārtas un tīrīšanas līdzekļi būtu videi draudzīgi un nesatur fosfātus. Šādu ekoloģisko līdzekļu piedāvājums ir gana plašs, tostarp Latvijā ražotie. Ir saimnieces, kas labprāt izmanto gadsimtos pārbaudītos vecmāmiņu spodrības knifus un tādus mājsaimniecības līdzekļus kā soda, etiķis, citrona sula u. tml.
Padomi
* Izmantojot tīrīšanas līdzekļus, vienmēr jāvadās pēc lietošanas pamācības. Visbiežāk tie ūdenim jāpievieno pavisam nedaudz un nav vajadzīgs, lai kārtīgi putotu. Tas ir mīts, ka nepieciešams liels daudzums ūdens un ķīmisko līdzekļu, lai māja vai birojs spīdētu un laistītos.
* Mikrošķiedras lupatiņas tīra ļoti efektīvi un nav nepieciešams pievienot ķīmiju.
* Grīdas mazgāšanas speciālajai birstei, ko tagad populāri saukt par mopu, jābūt tikai viegli mitrai. Ja tā būs pārlieku slapja, tad neveiks savas funkcijas un grīda paliks ar svītrām un netīrumiem. Mopā ir ieaustas mikrošķiedras, kas uzsūc netīrumus, – ja šķiedras ir pilnas ar ūdeni, tajā vairs nav vietas netīrumiem un tie tiek izsmērēti pa virsmu.
* Saburzīta vai saņurcīta lupatiņa virsmu nenotīra tik labi kā kārtīgi salocīta. Salokot veidojas daudz lielāka tīrāmā virsma, piemēram, pat ar vienu mazu (40×40 cm) lupatiņu ir iespējams notīrīt gandrīz visas vannasistabas virsmas.
* Slaukot putekļus, jācenšas raudzīties no tā paša skatpunkta, kā tas tiek darīts ikdienā. Putekļi no galda jāslauka, apsēžoties krēslā.