Telpa – Intas Celmiņas un Edvarda Grūbes gleznās 0
Kalnciema kvartāla galerijā līdz 24. martam skatāma Latvijas ievērojamo vecmeistaru mākslinieku Intas Celmiņas un Edvarda Grūbes gleznu izstāde “Telpa”. Izstādes apmeklētājiem būs iespēja izjust, kā līdzās pastāv divu mākslinieku, talantīgu personību darbi. Vai veidojas savstarpēji papildinošs dialogs, vai katrs stāsta savu stāstu atšķirīgā valodā.
Izstādes veidotāji atklāj, ka izstāde būs mēģinājums notvert gaisa, gaismas, ūdens, mūzikas un laika plūsmu. Prieks par eļļas glezniecības iespējām: raupjām faktūrām, triepieniem, gludiem laukumiem un lakas caurspīdīgo daudzslāņainību. Māksliniece I. Celmiņa atklāj, ka izstādes ideja “Telpa” balstās Kalnciema kvartāla galerijas iespaidā. “Tā ir šaura atvērta telpa, kur eksponētie darbi ir redzami, jau tuvojoties no dārza, kas palielina gleznu apskates attālumu,” stāsts māksliniece un piebilst, ka izstādes nosaukums saskan ar mākslinieka E. Grūbes centieniem savā glezniecībā panākt krāsu telpiskumu. “Manos darbos telpa saistās ar gaisa slāņiem, gaismas pārvietošanos un vibrāciju.”
Laima Slava grāmatā par E. Grūbi rakstīja: “Edvards Grūbe ir krāsas meistars, gleznotājs, kura izvēlētās valodas spēks un ietilpība uzrunā un prasa līdzvērtīgi stipru pretī stāvētāju. Viņa darbi tīko pēc distances, jo to iedarbības lauks ir intensīvs un skar plašu telpu. To stāsts nav atraujams no glezniecības vielas, kas viņa otai pakļaujas plastiska, eksistenciāli dramatiska, kaismīgi romantiska un saudzējoši maiga.”
Šoreiz izstādē mākslinieki vēlējās izstādīt lielus formātus, kas gandrīz visi ir gleznoti 2014. gadā tieši šai izstādei. Šī nav mākslinieku pirmā kopējā izstāde. Kā saka I. Celmiņa: “Mums ir bijušas vairākas kopējas personālizstādes, tā kā uzskati par glezniecības uzdevumiem sakrīt, domāju, ka netraucējam viens otram. Necenšamies atrast kaut ko jaunu, bet aizvien vairāk iedziļināmies glezniecības iespējās.”
Vecmeistars E. Grūbe par svarīgāko dzīvē uzskata patīkamu darbu: “Galvenais atrast sev tādu nodarbošanos, kurā gribas iedziļināties arvien vairāk un vairāk, apgūt to pilnībā līdz virtuozitātei. Tas ir mērķis visam mūžam. Man tā ir glezniecība.”