Mārtiņš Zaurs “Saimniekdēls”
Mārtiņš Zaurs “Saimniekdēls”
Foto – Gunārs Kušķis

Tēlniekam Mārtiņam Zauram jau 100 0

Līdz 8. martam Ādolfa Alunāna muzejā Jelgavā skatāma tēlnieka Mārtiņa Zaura piemiņas izstāde. Tēlnieks jau septiņdesmit gadus nav mūsu vidū, bet viņa darbi dzīvo muzejos un privātkolekcijās. Tēlnieks bija sava ceļa gājējs. Viņa talants bija daudzpusīgs. Mākslinieka redzeslokā bija ne tikai darbs ar akmeņiem, bet arī darbi porcelānā, bronzā, kokā, pat grafikā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Lielākā izstādes daļā ir mākslinieka porcelāna darbi. Tie nav tikai šķīvji, bet arī sīkfigūras un vāzes. Porcelāna apstrādei mākslinieks izstrādājis savdabīgu tehniku: uz porcelāna fona, ko noklāja ar aerogrāfa palīdzību, radīja savus gaišos grafiskos zīmējumus. Parasti viņa darbos dominē siltie toņi – brūnie, sārtie, arī zaļie. Mākslinieks Zaurs savās kompozīcijās centies pakļaut šķīvja rotācijas kustības, tādējādi panākot lielāku zīmējuma dinamiku. Viņš bija viens no tiem porcelāna šķīvju apgleznotājiem, kurš kompozīcijas risināja līdz pašām šķīvja malām. Apbrīnojama ir viņa izdoma kompozīcijas ziņā, gandrīz vienmēr ir kāds satīrisks elements. Interesantas un izdomu bagātas ir viņa veidotās sīkplastikas figūras un nedaudzās vāzes.

Maz izstādē pārstāvēti viņa darbi ar bronzu, tikai viena medaļa “Lielas Kristaps” (1975). Ir zināma vēl viena medaļa, kuru mākslinieks bija veltījis savam skolotājam, profesoram, tēlniekam Konstantīnam Rončevskim (1957), ko var uzskatīt arī par vienu no pirmajām medaļām latviešu medaļu mākslā (ja neskaita nedaudzās T. Zaļkalna un Augusta Bijas medaļas).

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudziem izstādes apmeklētājiem būs pārsteigums – Zaurs grafiķis. Pat tuvākie draugi nezināja par šo mākslinieka nodarbi. Šajā izstādē redzam grafisko darbu kopojumu “Melnā grāmata”, kas bijis mākslinieka veltījuma “Zaļās vārnas” mākslinieku un rakstnieku piemiņai. Šie linogriezumi nav ilustrācijas ne dzejai, ne stāstam, ne romānam. Šīs grafikas var lasīt bezgalīgi brīvi un dažādi, kā katrs šos minidarbus izprot un izjūt. Izstādē vēl ir eksponēts viena minigrafikas darbu kopojums, kuru mākslinieks, vēl būdams Mākslas akadēmijas students, ir veltījis savai nākamajai dzīvesbiedrei Mildai Gildavicai. Zaurs savu tēlnieka darbību sācis, apstrādājot akmeņus un marmoru. Izstādē tehnisku iemeslu dēļ nav iespējams tos izvietot, tāpēc ir izstādīts tikai viens, bet pārējie fotogrāfijās. No šā perioda darbiem gribu pievērst uzmanību fotogrāfa Mārtiņa Lapiņa kapa piemineklim. Šajā darbā ir parādīts viss, ko tēlnieks šajā cietajā materiālā var parādīt – pārliecinošu kompozīciju, tēla pozu, akmens apstrādes tehnisko izpildījumu.

Piemiņas izstāde ir neliela, bet tā dod iespēju ieskatīties mākslinieka Zaura daiļradē, aptverot visas jomas, kurās viņš strādājis. Mākslinieks bija viens no “Zaļās vārnas” izstāžu aktīviem dalībniekiem, un arī tāpēc Zaura piemiņas izstāde ir tieši Jelgavā. Pilsētā, kura ir “Zaļās vārnas” dzimšanas vieta un kurā notika lielākie šīs biedrības pasākumi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.