Mētelītis teļam. Eksperts par komforta apstākļiem jaunlopu kūtī 0
Jautājums. Vai, piedzimstot teļiem, telpa ir jāapsilda? Cik siltai jābūt kūtij? VALDIS JELGAVAS NOVADĀ
Pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra konsultanta-eksperta veterinārmedicīnā Daiņa Arbidāna teiktā, komforta temperatūra teļu novietnē ir +10…+23 °C. Telpa nedrīkst būt mitra, tai jābūt sausai, vēdinātai, ar gaisa plūsmu ne lielāku par 0,3 metriem sekundē. Teļi dzimst bez imunitātes, tāpēc drēgnā, mitrā kūtī, kamēr tiem vēl ir slapjš apmatojums, dzīvnieki ir visuzņēmīgākie pret dažādām infekcijas slimībām (visbiežāk saslimst ar plaušu slimībām).
Tūlīt pēc piedzimšanas teļiem naba jāapstrādā ar joda 5% spirta šķīdumu, tad jānožāvē apmatojums. Pirmajās divās stundās pēc dzimšanas dzīvniekiem arī jāsaņem mātes piens. Savlaikus saņemts mātes piens teļam nodrošina enerģiju, palīdz uzturēt siltumu, ir laba barības viela un sākotnējais imunitātes avots.
Slapjo apmatojumu var apžāvēt ar vairākiem paņēmieniem:
1. variants. Dzīvnieku apžāvē ar celtniecības fēnu. Pūšot silto gaisu, jāraugās, lai teļam nerastos apdegumi. Matu fēns šim nolūkam neder, jo mazās jaudas dēļ tas ātri izies no ierindas.
2. variants. Izmanto speciālās bērnu kastes Baby box, kurās ieliek pakaišus, kas palīdz saglabāt dzīvnieka ķermeņa siltumu. Bērnu kastes maksā dārgi (sākot no 300 eiro), tādēļ Latvijā tās pagaidām lieto tikai dažās saimniecībās.
3. variants. Teļus izvieto siltos, sausos salmos un ieģērbj speciālos, Nīderlandē ražotos mētelīšos, kas saspraužami ar klipšiem (cena vidēji 30 eiro). Dzīvniekus tajos tur līdz 3 nedēļām, pēc tam var izmazgāt veļasmašīnā, izžāvēt un izmantot atkārtoti citiem teļiem.
4. variants. Teļu ievieto sprostā un apsilda (apžāvē) ar infrasarkano staru lampu. Metodes trūkums – liels elektroenerģijas patēriņš.
Aplecinot vai apsēklojot zīdītājgovis aprīlī, tām teļi dzimst pašā aukstākajā laikā – janvāra beigās, februārī. Lai saglabātu visus, lopkopim ieteicams plānot liellopu atnešanos gada siltajos mēnešos. Zīdītājgovju ganāmpulkos katrs neiegūtais teļš nodara zaudējumus 1000–1500 eiro apmērā.