“Televīzijā gatavi uz vēdera pa grīdu līst!” Kreituse par politiķu uzvedību un slēpto frāžu patieso nozīmi 12
“Skatoties uz pašiem deputātiem, redzot viņu izdarības un veidus, kā tiek uzrunāts vēlētājs, man šķiet, ka šobrīd deputāti, pat pirmie [saraksta] numuri ir gatavi televīzijas studijā uz vēdera pa grīdu līst, braukt ar kaut kādiem braucekļiem un zīmēt gailīšus.
Tas parāda, ka deputāti nevis gatavojas politiskajai darbībai, bet cenšas vinēt, uzvarēt un tikt iekšā,” RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” savu viedokli pauž RSU profesore, politoloģe Ilga Kreituse.
Turpinājumā viņa uzskaita solījumus, no kuriem daudzi nemaz nav saistīti ar Rīgas pašvaldības darbu. “Mēs dzirdam, ka Rīga būs sastādīta [pilna] ar kokiem,
Tad viņa min svarīgu faktu, kas cilvēkiem būtu jāsaprot un kam jāpievērš uzmanība. “Mēs it kā skatāmies Rīgas pašvaldības vēlēšanas un aizmirstam par valsti. Atcerēsimies, ka šobrīd vairākas partijas nav noliegušas, ka Rīgas pašvaldībai jāveido labs kontakts ar valdību.
Tas nozīmē, ka ievēlot valdības koalīcijā esošos pārstāvjus Rīgas domē, mēs Rīgā saņemsim politiku, kas balstās uz to politiku, ko realizē valstī. Ja jums šī nodokļu, sociālo pabalstu, infrastruktūras politika šķiet pieņemama, tad jāzina, ka tas viss var ienākt Rīgā.”
Jāpārskata likumdošana, cik lielas iespējas politiķim drīkst būt pamest vienu vēlētu truktūru un doties uz nākamo
„Ieskatieties, cilvēki, tajos solījumos, kas ir rakstīti priekšvēlēšanu programmās un atcerieties, cik no parlamentā esošajām partijām, kas jums sola laimību, savus priekšvēlēšanu solījumus, ejot uz Saeimu, ir izpildījušas! Ja tur nenotiek šī pildīšana, tad kā var ticēt, ka partija, nonākusi Rīgas domē, pildīs savus solījumus,” Kreituse turpina par šobrīd aktuālajām vēlēšanām un to dalībniekiem.
Vēl svarīga nianse, kas vēlēšanu kontekstā, pēc Kreituses domām, ir dziļāk skatāma, ir atsevišķu personu staigāšana no viena deputāta amata uz otru. Šīs ārkārtas vēlēšanas esot parādījušas, ka partijām ir pilnīga bezatbildība pret cilvēkiem, kas nonāk parlamentā, un te vislabākais piemērs esot Jaunā konservatīvā partija.
Profesore kā piemēru minēja 13. Saeimas deputāti Lindu Ozolu, kuru ievēlēja Rīgas domē, tad viņa nonāca parlamentā un tagad dodas atpakaļ uz Rīgas domi.
„Es domāju, ka šeit ir jāpārskata likumdošana, kādas ir iespējas un cik lielas ir iespējas vienam politiķim pamest vienu vēlēto struktūru un atgriezties citā vēlētā struktūrā, kamēr iepriekšējā nav beigusi savu darbību.
Ir jāskatās uz Satversmē noteikto kārtību. Ja tu esi solījis vēlētājam: ja mani ievēlēs, es darīšu to un to, pēc tam pamet šo vietu, tad nedrīkst iet atpakaļ uz citu vēlētu institūciju, kur atkal tiek doti solījumi.
Politoloģe arī neizslēdz iespēju, ka Rīgas domes vēlēšanās var notikt fenomens, kas Rīgā nav noticis gadus divdesmit – Rīgā var nonākt Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvji.
Valdībā ZZS ir izstumti ārā, bet, ja tie iekļūs Rīgas domē, tad varot gadīties, ka viņi izstumj ārā kādu no tiem, kas šobrīd ir valdībā un veidosies koalīcija, balstoties uz pamatojumu, ka Rīga ir ekonomiska pilsēta, kas risina pašvaldību ekonomiskos jautājumus.
„Būs interesanta puzle, kas būs jāliek kopā pēc Rīgas domes vēlēšanām. Šeit nebūs viennozīmīga – mēs uzvarējām, mēs daram un veidojam Rīgas domes pārvaldību,” uzskata RSU profesore.