
Telefons rokās katru dienu! Juris Cālītis min variantus, kā jauniešus atradināt no virtuālās realitātes 0
Nesen plašu rezonansi izraisīja kāds britu seriāls, kas atspoguļo vardarbību jauniešu vidū. Vardarbība mūsdienās neizpaužas tikai mobingā, bet arī fiziskā vardarbībā – pat nonāvēšanā. TV24 raidījumā “Nedēļa. Post scriptum” teologs un mācītājs Juris Cālītis pauž viedokli, ka jauniešu vidū ar vardarbību (arī pret sevi) var cīnīties, samazinot laiku, ko jaunietis pavada virtuālajā realitātē.
“Šī tehnoloģiskā klātesamība, elektronika, ar kuru viņi ir pilnīgi sasaistīti un nodarbināti, spēlē milzu lomu. Neviens nav atradis šobrīd kaut kādu risinājumu tam jautājumam, bet, piemēram, vienu, ko mēs zinām, kas ļoti palīdz, […] ir atrast alternatīvas – brīžus, kas tevi aizvelk prom no šī aparāta, un tu esi spiests būt reālajā,” pieredzē dalās Cālītis.
Kā piemērus viņš min nodarbošanos ar sportu, mūziku, kori, pastaigas, jāšanu ar zirgiem. Vienalga kāda nodarbe – galvenais ir redzēt un saprast, ka reālā un interesantā pasaule nav telefonā.
“Tas nav viegli un tas nav pilnīgs risinājums, jo mēs šeit šobrīd nevaram pateikt, kāda būs nākotne. Jau tagad tā ir sarežģīta, un es domāju, tā būs vēl sarežģītāka,” uzskata Cālītis.
Pēc viņa domām, šobrīd mums ir jāparāda jauniešiem dzīve ārpus tehnoloģijām, taču to nevajag darīt ar varu, un nevajag aizliegt izmantot telefonu. Ierobežojot virtuālo realitāti, jaunieši ir “jāataicina” uz reālo dzīvi un jāparāda viņiem, kas notiek ap mums.
Katru vai gandrīz katru dienu internetu izklaides nolūkiem visbiežāk lieto jaunieši vecumā līdz 25 gadiem, turpretī izglītības nolūkiem jaunieši internetu izmanto vismaz reizi nedēļā.