Pietuvinot tālruni bezkontakta norēķinu terminālim, automātiski notiek plānotais darījums.
Pietuvinot tālruni bezkontakta norēķinu terminālim, automātiski notiek plānotais darījums.
Publicitātes foto

Maku var iemanīties aizmirst, bet bez telefona reti kurš iziet no mājas. Kā norēķināties ar tālruni? 0

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji” 

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Latvijā jau kopš 2017. gada pieejami norēķini ar tālruni. Pirmā saviem klientiem to sāka piedāvāt banka “Citadele”. Ko tas nozīmē?

Izpildot pāris vienkāršas darbības un pietuvinot tālruni bezkontakta norēķinu terminālim, automātiski notiek plānotais darījums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Risinājums ir gana loģisks – maku varam iemanīties aizmirst, bet bez telefona mūsdienās nu jau reti kurš spēj iziet no mājas.

Šobrīd bezkontakta norēķinus ar tālruni piedāvā arī SEB un “Swedbank”. Lai pieslēgtu minēto pakalpojumu, vispirms ir jālejupielādē attiecīgās bankas mobilā lietotne un tālāk lietotnes iestatījumos jāizveido norēķinu kartes digitālā versija.

Būtībā lietotnei liekat noprast, ka esat ar mieru norēķinu kartes digitālai izmantošanai. Kas svarīgi – norēķinu kartei, ko vēlaties digitalizēt, pavisam noteikti ir jābūt ar bezkontakta funkciju.

Par to gan īpaši nebūtu jāraizējas – jau ilgstoši bankas saviem klientiem izsniedz tikai šāda veida kartes. Tomēr, ja jums tādas nav, jāvēršas pie bankas, kas noformēs jaunu un nu jau bezkontakta karti.

Tālākais jau ir pavisam vienkārši – veiciet maksājumus gluži tāpat kā ar bezkontakta karti. Vispirms tālrunī jāieslēdz t. s. NFC funkcija, kas ļauj starp dažādām mobilajām ierīcēm tuvā attālumā ar radiosakaru starpniecību sūtīt datus.

Tālāk jāatbloķē tālruņa ekrāns un tas jāpietuvina pie bezkontata maksājumu termināļa. Ja ekrāns nebūs atbloķēts, darījums netiks apstiprināts. Tādā veidā daļēji tiek nodrošināta darījuma drošība.

Banka norāda, ka, maksājot ar telefonu, bankas karte ir nepieciešama tikai tad, ja pirkuma summa pārsniedz lietotnē norādīto maksimālo darījuma summu vai arī 150 eiro, kas ir banku noteikts limits.

Vēl ir arī citi banku noteikti limiti, kurus pārsniedzot tālruņa ekrānā būs jāievada mobilās lietotnes PIN kods vai maksājums jāapstiprina ar pirkstu nospiedumu. Piemēram, SEB to pieprasa darīt, ja darījuma summa ar tālruni pārsniedz 25 eiro.

Reklāma
Reklāma

Savukārt “Swedbank” ļauj bez papildu drošības rīku izmantošanas maksāt par pirkumiem līdz 50 eiro.

Lai samaksātu par pirkumu, kas maksā līdz 150 eiro, pēc tālruņa atbloķēšanas pirkums būs jāapstiprina arī ar pirkstu nospiedumu, sejas atpazīšanu vai citu drošības mehānismu. Tādi paši limiti un drošības risinājumi ir arī “Citadelei”.

Pavisam nesen Latvijā oficiāli kļuva pieejami “Google Pay” bezkontakta maksājumi, kas nāca kā atbilde neilgi pirms tam ieviestajai “Apple Pay” maksājumu sistēmai (pieejama tikai “Apple” produktu lietotājiem).

Kopumā “Android” operētājsistēmas viedtālruņu lietotājiem lielu izmaiņu nav, jo būtībā jau uz šīs pašas tehnoloģijas ir būvētas minētās banku lietotnes.

Tomēr “Google Pay” ļauj bezkontakta maksājumu funkciju pieslēgt dažādām citām viedierīcēm, piemēram, viedpulksteņiem, ļaujot par pirkumiem maksāt ar pulksteni.

Tāpat “Google Pay” ienākšanu izmantojis finanšu tehnoloģiju uzņēmums “Revolut”, kas nozīmē, ka tagad arī “Revolut” klienti, aktivizējot “Google Pay” savos “Android” tālruņos, var maksāt ar viedtālruni.

“Google Pay” un “Apple Pay” uzstādīšana gan ir jau pavisam cits stāsts, par ko varbūt citreiz.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.