Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Valsts policijas foto

Telefonkrāpšanas lietā aizturētie 110 taivānieši deportēti uz dzimteni 0

Aizdomās par telefonkrāpšanu augusta vidū Rīgā un Pierīgā aizturētie 110 Taivānas pilsoņi ir deportēti uz dzimteni. Pēc Valsts robežsardzes datiem, 105 no viņiem, balstoties uz iekšlietu ministra lēmumu, iekļauti personu sarakstā, kuriem liegta ieceļošana Latvijā.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Taipejas misijas Latvijā vadītāja vietnieks Herberts Ši “LA” apstiprināja, ka visi 110 Taivānas pilsoņi pašlaik atrodas dzimtenē. Pārstāvniecība saviem pilsoņiem esot nodrošinājusi konsulāro un administratīvo palīdzību. Ši apliecināja, ka izmeklēšanu par iespējamo telefonkrāpšanu un savu pilsoņu saistību ar to tagad veic Taivānas kompetentās iestādes. Iepriekš Ķīnas Tautas Republika (ĶTR) uz aizdomu pamata bija lūgusi izdot sešus no Latvijā aizturētajiem Taivānas pilsoņiem, tomēr tiesa Latvijā noraidījusi šo izdošanas lūgumu. Ši uzsver, ka Taivānā notiek sava izmeklēšana, un, ja ĶTR ir pierādījumi, tā ir aicināta tos sniegt Taivānai saskaņā ar Ķīnas un Taivānas savstarpējo tiesiskās palīdzības vienošanos. Jāatgādina, ka Ķīna uzskata Taivānu par savu teritoriju un to kā valsti nav atzinusi lielākā daļa pasaules.

Taivānas pilsoņu aizstāvību Latvijā uzņēmās advokāts Saulvedis Vārpiņš, kurš “LA” pastāstīja, ka tiesu neesot apmierinājis ĶTR izdošanas lūgums. Pēc tā neesot bijis skaidrs, kāpēc šie cilvēki būtu jāizdod un šis lūgums, pēc advokāta vārdiem, esot bijis veidots no virspusīgām apsūdzībām. Viņam bijis kontakts ar trijām personām, kuras lūgusi izdot Ķīna. “Viens no viņiem man skaidroja, ka Latvijā bija ieradies, lai meklētu darbu, citam Latvijā esot bijis medusmēnesis, bet trešais Latvijā interesējies, kā darbojas interneta kazino un kā pašam darboties šajā biznesā,” atceras S. Vārpiņš. Viņš esot sadarbojies ar Taivānas pārstāvniecības vadītāju Latvijā. Zināms, ka Taivānas pilsoņi Latvijā ieradušies legāli, jo starp Latviju un Taivānu pastāv bezvīzu režīms. Tomēr arī pārējie taivānieši deportēti uz dzimteni, lai gan pret viņiem Ķīna neizvirzīja lūgumu piemērot īpašas procesuālās darbības.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā rakstīts, Valsts policija augusta vidū, reaģējot uz informāciju par vairāk nekā divu miljonu eiro izkrāpšanu no Ķīnas iedzīvotājiem, Rīgā un tās apkaimē aizturēja 110 ārzemniekus. 105 aizturētie tika izvietoti Valsts robežsardzes aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centrā Muceniekos, līdz tika noskaidrota viņu pilsonība un uzturēšanās tiesības valstī.

Latvijas drošības iestādes neatklāj, kādā veidā aizturētie pastrādāja krāpšanu. Taču ar līdzīgiem telefonkrāpšanas gadījumiem saskārušās arī citu valstu varas iestādes. Piemēram, kā ziņots “SouthChina Morning Post” vietnē, pērn decembrī Spānijas policija arestēja vairāk nekā 200 ķīniešu, kuri bija izkrāpuši 16 miljonus eiro no saviem tautiešiem Ķīnā. Bandas locekļi bija izveidojuši nelegālus zvanu centrus īrētās savrupmājās Spānijas pilsētās un no turienes zvanījuši uz nejauši izvēlētiem numuriem Ķīnā. Zvanītāji teikuši, ka ir ierēdņi vai policijas izmeklētāji un sazvanītajam upurim iestāstīja, ka viņa bankas konts ticis izmantots nelikumīgām darbībām, piemēram, notikusi nelegāla naudas atmazgāšana, tāpēc, lai varētu izsekot vainīgos, vajagot naudu pārlikt uz citu bankas kontu. To patiesībā pārvaldīja noziedzīgais grupējums. Noziedznieki uzdevušies arī par apdrošināšanas aģentiem un interneta iepirkšanās vietņu aģentiem. Tādējādi tūkstošiem Ķīnas pilsoņu, kuri iekrita krāpnieku slazdā, zaudēja savus ietaupījumus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.