Latvijas Bankas valdes loceklis Harijs Ozols uzskata, ka nav aiz kalniem brīdis, kad bankas konti būs sasaistīti ar, piemēram, sociālajiem tīkliem vai e-pastu, kas ļaus pārskaitīt naudu, izmantojot “WhatsApp”, “Facebook” vai jebkādu citu vietni, tas varētu notikt divu gadu laikā.
Latvijas Bankas valdes loceklis Harijs Ozols uzskata, ka nav aiz kalniem brīdis, kad bankas konti būs sasaistīti ar, piemēram, sociālajiem tīkliem vai e-pastu, kas ļaus pārskaitīt naudu, izmantojot “WhatsApp”, “Facebook” vai jebkādu citu vietni, tas varētu notikt divu gadu laikā.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Telefona numurs kļūst par bankas kontu 0

Zibenīgi naudas pārskaitījumi no telefona uz telefonu uz jebkuru banku, kas piedāvās tādu pašu pakalpojumu, – šādu jaunumu kopš vakardienas saviem klientiem sākusi piedāvāt banka “Citadele”. Banka to paveikusi, cieši sadarbojoties ar Latvijas Banku (LB), kas tehnoloģijā nodrošina galveno – Zibsaišu reģistru. “Citadele” pie jaunuma strādājusi 10 mēnešus, investējot 100 000 eiro. Pašlaik Zibsaišu reģistram reģistrēti 2720 telefona numuri.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Zibsaišu reģistrs ir LB izveidots un uzturēts. Tā ir atsevišķa zibmaksājumu sistēma, kas, kā norādīja Latvijas Bankas valdes loceklis Harijs Ozols, tehniski pieejama jau ilgu laiku, bet praktiski līdz Latvijai atceļojusi tikai kopš vakardienas. Vienkāršoti skaidrojot – tehnoloģija nodrošina iespēju mobilo tālruni sasaistīt ar bankas kontu.

Lai to izmantotu, privātpersonai reģistrā jāreģistrējas ar bankas mobilo lietotni, izvēloties kontu, kuru piesaistīt tālruņa numuram. Process ir vienkāršs, un reģistrācija neaizņem vairāk par minūti. Vēl vienkāršāks ir pats maksāšanas process – lietotnes adrešu grāmatā jāatrod cilvēks, kam jāpārskaita nauda, jāieraksta summa un darījums jāapstiprina.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāņem gan vērā, ka arī saņēmējam ir jābūt reģistrētam Zibsaišu reģistrā. Pārskaitījuma summas limits ir tāds pats kā zibmaksājumiem – 1000 eiro. Tehnoloģija ir arī pirmais solis, lai ceļmalā par zemenēm varētu norēķināties vien ar telefonu.

Publicitātes foto

Ar pārskaitījumiem telefonā strādā arī citas bankas. Tā piemēram, “SEB” klienti savā starpā lietotnē, balstoties uz tālruņa numuru, var veikt pārskaitījumus jau kopš 2017.gada, bet izmantot Latvijas Bankas Zibsaišu reģistru, kas ļaus pārskaitījumus veikt starpbanku līmenī, sola līdz gada beigām. Savukārt, “Swedbank” pārstāvis Jānis Krops sacīja, ka šīs bankas klientiem iespēja izmantot Latvijas Bankas Zibsaišu reģistru būs iespējama jau tuvākajā laikā – šobrīd norisinās darbs pie tehnisko risinājumu pielāgošanas.

Maksājumi filiālēs izmiruši

“Citadeles” e-biznesa daļas vadītājs Mārtiņš Bērziņš sacīja, ka bankas vīzija arvien vairāk pāriet uz maksājumiem mobilajos tālruņos. Pēdējo trīs gadu laikā veiktās inovācijas to pierāda. Banka bijusi pirmā, kas klientiem devusi iespēju norēķinu vietās samaksāt ar tālruni, izveidota jauna lietotne, kurā maksājumus var apstiprināt ar pirkstu nospiedumu vai lietotnei atpazīstot seju, veikta vēl virkne citu uzlabojumu.

“Citadele” un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS arī veikuši pētījumu, kurā noskaidrots, ka apmēram puse Latvijas iedzīvotāju ir ieinteresēti maksājumam izmantot telefona numuru.

“Šobrīd jau 99,7% maksājumu notiek internetbankās, tikai 0,3% palikuši filiālēs.

Strauji pieaug arī lietotnes izmantošanas biežums. Lietotni maksājumiem vidēji izmanto jau trīs reizes nedēļā, bet veikto zibmaksājumu skaits pieaudzis trīs reizes.

Reklāma
Reklāma

Drīz maksāsim ar “WhatsApp”

“Zibmaksājumi un Zibsaišu reģistrs būs nozīmīgs elements nākotnes maksājumu risinājumu radīšanai. Jau šobrīd šīs inovācijas būtiski mainījušas Latvijas iedzīvotāju norēķinu paradumus. Tehnoloģijas maina mūsu dzīvi, kļūst arvien ierastākas, saprotamākas un pieejamākas. Kādreiz veikalos varēja viegli atrast brīvu vietu pie pašapkalpošanās kasēm, kurās varēja norēķināties tikai ar bezskaidru naudu. Šobrīd pie šādām kasēm ir jāstāv rindā,” sacīja Harijs Ozols.

Neesot aiz kalniem brīdis, kad bankas konti būs sasaistīti ar, piemēram, sociālajiem tīkliem vai e-pastu, kas ļaus pārskaitīt naudu, izmantojot “WhatsApp”, “Facebook” vai jebkādu citu vietni. Ozols minēja, ka divu gadu laikā tas varētu notikt.

Kā ar drošību?

LB valdes loceklis norādīja, ka pats Zibsaišu reģistrs ir papildu drošības elements konta numura aizsardzībai pret nelikumīgu izmantošanu un viltošanu. “Iedomāsimies, ka veikalā ir terminālis, kas spēj pieņemt zibmaksājumus.

Pat tad, ja būs kāds, kas pārņēmis iekārtu vadību un vēlēsies viltot maksājumu, naudu ieskaitīt savā kontā, to fiziski nevarēs izdarīt, jo banka reģistrā būs sasaistījusi maksājumu termināli ar konta numuru, arī klienta informācija būs sasaistīta ar konta numuru un maksājums tiks veikts, tikai balstoties uz šiem identifikatoriem. Nebūs iespējams viltot konta numuru, jo tas nebūs pieejams maksājuma sagatavošanas sākotnējā fāzē,” bažas kliedēja Ozols.

Vērts piebilst, ka pavisam drīz zibmaksājumu tehnoloģijai būs jau divu gadu svinības. Ērtā un zibenīgā tehnoloģija, kas ļauj saņemt pārskaitījumus starp bankām dažu sekunžu laikā, Latvijā tiek izmantota kopš 2017. gada 28. augusta.

“Zibmaksājumi Latvijā kļuvuši par ikdienu – tas nav nekāds ekstrapakalpojums. Šo divu gadu laikā veikts vairāk nekā 5,7 miljoni zibmaksājumu apmēram 1,2 miljardu eiro apmērā. Tehnoloģija pieejama 90% Latvijā esošo kredītiestāžu klientiem,” piebilda LB valdes loceklis.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.