Tekstilmākslas “Citāti” senatnīgās telpās 0
Latvijas Arhitektūras muzejā līdz 10. aprīlim skatāma tekstilmākslinieces Velgas Lukažas darbu izstāde “Citāti”. Mākslinieces izsmalcinātie izšuvumi vairākkārt izpelnījušies atzinību starptautiskās tekstilmākslas izstādēs Francijā un Itālijā.
Muzeja vadītāja Ilze Martinsone neslēpj, ka Latvijas Arhitektūras muzeja, kas ir Rīgas vissenākais dzīvojamais nams, kura pirmsākumi meklējami 15. gs., izstāžu zāle mūsdienu mākslas ekspozīcijām nav vienkārša. “Laikmetīgās arhitektūras, dizaina un mākslas skatēm šī telpa ar aktīvo vēstures klātbūtni visbiežāk kļūst par izaicinājumu. Taču Velgas darbiem piemīt pārlaicīga vērtība, izstādei dotais nosaukums “Citāti” liecina par postmodernā un pēcpostmodernā laikmeta nesaraujamo saistību ar pagātni, dialektiskajos laiku lokos šī vienība nemainīgi paliek svarīga. Tā vai citādi – lai arī arvien jaunā kvalitātē – mēs esam saistīti ar vēstures pieredzi,” tā I. Martinsone un piebilst, ka Velgas smalkie, liriskie darbi ir poētiski pat tiešā veidā – tajos ienāk dzejas rindas, un viņas mentālā tuvība franču kultūrai ir bijusi liktenīga – jau ilgāku laiku mākslinieces mājvieta ir Parīze.
Arī mākslas zinātniece Diāna Barčevska domā, ka Velgas darbiem ir nenosakāma laika piederība. “Tie ir laikmetīgi un reizē pilni senatnes. Mākslinieces rokas spēlē smalku spēli ar tagadni un pagātni, kam nav sākuma un gala, kur viena zīme dzimst no otras, savienojoties ideālā kompozīcijā. Velgas māksla ir pilna poētikas un lirikas. Tas mūsdienu urbanizētajā civilizācijā atgādina par jūtu dzīves vērtībām un trauslo mākslinieka gara pasauli.”
Velga Latvijas tekstilmākslā ir savrupa un īpatna parādība – daiļrades sākumposmā veidojusi lielizmēra gobelēnus, savu patieso māksliniecisko “es” atradusi miniatūru formātā. “Tekstilmāksla ir ārkārtīgi laikietilpīgs mākslas veids, un straujajā informācijas laikmetā daudzi mākslinieki minitekstiliju formu izvēlas, lai īstenotu idejas, taupot dārgo laika resursu. Taču tas nav Velgas Lukažas gadījums. Viņas filigrānie, tehniski un mākslinieciski smalki izslīpētie darbi, eksponēti uz veciem koka dēļiem, top senākajā no rokdarbu tehnikām – izšuvumā lina, zīda un zelta diegos un pērlēs. Labdzimušo jaunavu un mājsaimnieču kādreiz iecienītais brīvā laika kavēklis mākslinieces rokās ieguvis augstas raudzes profesionālu līmeni – par pēdējo liecina starptautiskie apbalvojumi,” stāsta I. Martinsone.
Katram izstādes “Citāti” apmeklētājam būs iespēja apskatīt, kā Velgas nelielām svētbildēm līdzīgie darbi dzīvo organiskā simbiozē ar Rīgas vissenākā dzīvojamā nama garu un būtību.