Rosina atlaist NEPLP saistībā ar LR5, “Radio Skonto plus” un Valsts kontroles ziņojumu 2
“Vienotības”, Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Latvijas Reģionu apvienības un partijas “No sirds Latvijai” līderi ir parakstījuši iesniegumu Saeimas Prezidijam par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) locekļu atlaišanu.
Iesniegumu cita starpā parakstījuši šo partiju līderi Solvita Āboltiņa (V), Augusts Brigmanis (ZZS), Dainis Liepiņš (LRA) un Inguna Sudraba (NSL).
Prezidijs lūgts iesniegumu nodot atbildīgajai komisijai Saeimas lēmuma projekta sagatavošanai un virzīšanai parlamenta sēdē.
Tātad teju visas Saeimas frakcijas, izņemot “Saskaņu” un Nacionālo apvienību, rosina atlaist NEPLP.
Kā aģentūrai BNS paskaidrojis D.Liepiņš, ierosinājuma autori ir LRA. Kā zināms, partija ar Artusu Kaimiņu priekšgalā aktualizēja jautājumu par to, kāpēc Latvijas Radio 5 tiek translēts raidījums, kurā jaunieši lieto nezenzētus vārdus. NEPLP trešdien neieradās Saeimā uz komisijas sēdi, lai izteiktu savu vērtējumu par radio darbību. Tas, iespējams, bijis “pēdējais punkts”, jo iesniedzēji NEPLP pārmet arī citas lietas.
Iesniedzēji kritizē, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz “Radio Skonto plus” programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājis Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.
Politiķi arī atsaucas uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. “NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības,” iesniedzēju iebildumus min LETA.
Žurnāliste un rakstniece, bijusī pretendente uz NEPLP locekļa amatu Eva Mārtuža, lūgta situāciju komentēt, izteicās, ka Latvijas Radio 5 izskanējušais raidījums “Pilnīgs vakars”, par kuru aizsākās diskusijas politiķu vidū, “bija normāls raidījums, kurš analizēja mūsdienu valodu”. E.Mārtuža pieļauj, ka rosinājumam atlaist NEPLP ir cits konteksts.
“Kādā veidā pazuda teju 2 miljoni eiro, par ko ziņoja Valsts kontrole? [Atlaistais NEPLP loceklis Gints] Grūbe nevar pierādīt, viņam draud cietums. Iespējams, viss NEPLP tā dēļ ir iebridis dūņās… Virs viņiem, tā sakot, karājas Dāmokla zobens, viņiem ir izdevīgi aiziet no amata. Nebrīnītos, ka ir vienošanās atlaist NEPLP. Otrs jautājums: kāpēc [NEPLP vadītājs Ainārs] Dimants izteicās, ka, ja par NEPLP locekli ievēlēs [Daci] Ķezberi, viņš ies projām?” uz iespējamo kontekstu norāda E.Mārtuža.
Savukārt mediju eksperte Anda Rožukalne aģentūrai BNS izteikusies, ka NEPLP acīmredzot labi strādājusi, ja politiķi ir tik sašutuši. Viņas rīcībā esot informācija, ka daži deputāti jau ilgstoši izdara spiedienu uz NEPLP locekļiem. A.Rožukalne arī kritizē deputātus par cenšanos apiet NEPLP kā mediju uzrauga funkcijas un pašiem iejaukties mediju satura regulējumā. “NEPLP ir filtrs starp politiku un medijiem,” uzsvēra Rožukalne.
NEPLP ir neatkarīga pilntiesīga autonoma institūcija, kas atbilstoši savai kompetencei pārstāv sabiedrības intereses elektronisko plašsaziņas līdzekļu jomā. Padome uzrauga, lai to darbībā tiktu ievērota Latvijas Republikas Satversme, Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un citi normatīvie akti. Padome ir atvasināta publiska persona.
Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāts Ingmārs Līdaka aģentūrai BNS teica, ka par NEPLP atlaišanu Saeima varētu lemt ceturtdien.