![](https://lastatic.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/2023/04/7592327585927153305-1-800x418.jpg)
Teju pusei “veco” liftu nav veiktas drošības pārbaudes: kas notiks, ja tās neveiks līdz 1. aprīlim? 0
Līdz 1. aprīlim visā Latvijā jāveic drošības pārbaudes visiem liftiem, kas uzstādīti līdz 2000. gadam, pretējā gadījumā tos var aizliegt izmantot. Tomēr Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) novērojis, ka šis process norit gausi – līdz šim pārbaudīti tikai nedaudz vairāk nekā puse, vēstīts raidījumā “TV3 Ziņas”.
Saskaņā ar likumu, kas spēkā jau trīs gadus, liftu drošība tiek novērtēta pēc riska pakāpes – augsts, vidējs vai zems. PTAC Bīstamo iekārtu un metroloģiskās uzraudzības daļas vadītājs Nils Sproģis raidījumam skaidro: “Veicot novērtēšanu inspicēšanas iestāde novērtēs riskus attiecīgi augsts vidējs vai zems risks. Pusgada laikā pēc protokola saņemšanas liftu valdītājam jāsastāda risku novēršanas vai samazināšanas pasākumu plāns, to aktualizē bīstamo iekārtu reģistrā un attiecīgi pēc riska pakāpes jānovērš riski – augsta riska gadījumā 5 gadi, vidēja 10 un zema – 15 gadi.”
Inspicēšanas uzņēmumi atzīst, ka lielākoties pārbaudes tiek veiktas reizē ar ikgadējām apsekošanām, tomēr īpaša steiga no apsaimniekotāju puses nav novērojama. Daļa namu pārvaldnieku gan apgalvo, ka paspēs pārbaudes veikt noteiktajā termiņā.
Lielākā problēma ir liftu nolietojums – daudzos gadījumos tie būtu jāmaina, tomēr nereti lēmums tiek pieņemts tikai tad, kad lifts pilnībā sabojājas un remonts vairs nav iespējams. Cerības tiek liktas uz jauno “Altum” renovācijas programmu, kas varētu sniegt finansiālu atbalstu liftu nomaiņai. Piemēram, deviņstāvu mājai jauna lifta izmaksas var sasniegt ap 60 000 eiro, taču pieejami arī pakāpeniskas apmaksas risinājumi.
Ja līdz noteiktajam termiņam lifts nebūs izgājis padziļinātu drošības pārbaudi, inspicēšanas kompānijas varēs to slēgt, līdz visi nepieciešamie novērtējumi būs veikti.