Tējkanna nelabi ož 0
“Pagājušajā rudenī veikalā “Mājai un dārzam” nopirku elektrisko tējkannu Gamma, kas ražota Ķīnā. Pirms lietošanas vairākas reizes tajā uzvārīju un izlēju ūdeni, kā norādīts instrukcijā. Paostot trauku, jutu spēcīgu, nepatīkamu smaku – kā no Ķīnā ražotiem gumijas apaviem. Kannu mazgāju ar trauku mazgāšanas līdzekļiem, vēl vairākas reizes novārīju tajā ūdeni, taču sliktais aromāts nezūd. Ko lai iesāku? Es nevaru atļauties pirkt elektrisko tējkannu par 50 eiro!” Anna Brutāne Madonā
SIA “Ekspertu pakalpojumi” pārstāvis Modris Avotiņš stāsta, ka Ķīnā ražotajām lētajām sadzīves precēm bieži vien ir nepatīkama smaka. – Iemesls ir preces ražošanā izmantotie nekvalitatīvie materiāli. Diemžēl patlaban Latvijā neveic ekspertīzi, lai noskaidrotu nepatīkamās smakas cēloni, jo likumdošana to nereglamentē. Katrai ražošanas nozarei ir izvirzītas savas prasības, valstī tās nav vienotas. Šādas ekspertīzes var veikt ārpus Latvijas, bet pircējs to nevar atļauties.
Speciālists piebilst, ka Latvijas likumdošana reglamentē un laboratorijās tiek noteiktas tikai tās smakas, kas rodas rūpnieciskās darbības ietekmē.
Lai veikalā neiegādātos nekvalitatīvu preci, eksperts iesaka nekautrēties un nolūkoto izstrādājumu pamatīgi izpētīt un pat paostīt. Tādu, kam jūtama nepatīkama smaka, būtu neprāts pirkt. Konkrētajā situācijā, ja sliktais aromāts nepazūd pēc vairākām ūdens uzvārīšanas reizēm un tējkannas mazgāšanas, labāk to nelietot, jo kannas korpusa materiāls varbūt izdala toksiskas, veselībai kaitīgas vielas. – Atbildīgi pārdevēji šādus nekvalitatīvus izstrādājumus parasti netirgo, bet, ja gadījies pārdot, pēc pircēja lūguma samaina pret citu preci vai atmaksā naudu, – skaidro M. Avotiņš.