Tējas, ābolu etiķis, tabletes. Ārsti mudina tievētājus nepārspīlēt 0
Tievēšanas līdzekļu reklāmās izskan vilinoši solījumi palīdzēt ātri un neatgriezeniski zaudēt lieko svaru. Daudziem tas šķiet vienkāršākais ceļš, lai gan tie var būt tikai palīglīdzekļi normāla svara atgūšanā. Pareizi ēdot un nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, medikamenti un uztura bagātinātāji notievēšanai nav vajadzīgi. Turklāt tas ir gan veselīgāks, gan lētāks normāla svara saglabāšanas veids.
Notievēšanas nolūkiem tiek piedāvāti preparāti, kas veicina aknu, nieru un zarnu darbību. Caurejas līdzekļus un vēdera izeju stimulējošas augu tējas nevajadzētu lietot ilgstoši – tie nerada noturīgu rezultātu un var izraisīt hronisku aizcietējumu, jo ar laiku zarnas bez ķīmiska stimula vairs nespēj strādāt.
Urīndzenoši līdzekļi un tējas (milteņu, brūkleņu lapas, bērzu pumpuri u. c.) ir mazāk kaitīgas, taču piemērotas lietošanai tūskas gadījumā. Var zaudēt organismam nepieciešamo šķidrumu un sāļus. Šie medikamenti var pazemināt asinsspiedienu un, sabiezējot asinīm, veicināt trombu veidošanos.
Notievēšanas tējas pārsvarā satur sennas lapas vai krūkļa mizu un darbojas, veicinot zarnu peristaltiku un radot caurejas efektu, mazinot uzturvielu spēju uzsūkties zarnās. Tās nedrīkst lietot pārāk daudz un ilgstoši, jo var rasties vēdera spazmas un iestāties elektrolītu (sāļu) līdzsvara traucējumi organismā, kā arī sarukt kālija līmenis asinīs, kas var veicināt sirds slimības attīstību.
Ābolu etiķim un tā preparātiem piedēvē taukus noārdošas īpašības. Mēdz uzskatīt, ka tajā ir šķiedrviela pektīns, kas izvada šlakvielas un holesterīnu, minerālvielas un mikroelementi, citronskābe, pienskābe, kas veicina vielmaiņu. Tiesa, zinātniskas publikācijas par šiem labumiem gan klusē. Ābolu etiķa tabletes vai kapsulas nav vēlamas gastrīta un kuņģa čūlas slimniekiem, jo stimulē kuņģa sekrēciju. Vājēšanai iesaka arī tonizējošus līdzekļus, kas veidoti uz kofeīna bāzes un satur zaļo un melno tēju, tonizējošo taurīnu, guarīnu u. c.
Cita tievēšanas līdzekļu grupa ietekmē smadzenes un centrālo nervu sistēmu, gan mazinot apetīti, gan dedzinot taukus. Taču tie var radīt dažādas blaknes, piemēram, paaugstinātu asinsspiedienu, kuņģa skābes un cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs. Pat tad, ja tie satur tikai augus, tas nenozīmē, ka ir nekaitīgi.
Hroma preparāti veicina insulīna darbību, uzlabojot glikozes izmantošanu, un normalizē cukura līmeni asinīs. Tie sekmē ogļhidrātu jeb glikozes vielmaiņu un samazina ogļhidrātu pārvēršanos taukaudos. Regulējot cukura līmeni, hroma preparāti mazina tieksmi pēc saldumiem. Ja ir fiziskā slodze, hroms veicina tauku pārvēršanos muskuļaudos.
Par visveselīgākajiem no tievēšanas līdzekļu klāsta var atzīt šķiedrvielu preparātus, kas, gremošanas traktā uzbriestot, rada sāta sajūtu.
Ja ēdienkartē un fiziskajās aktivitātēs nekas netiek mainīts, pārtraucot lietot tievēšanas preparātus, zaudētie kilogrami visbiežāk atgriežas, turklāt ar uzviju. Sevišķi uzmanīgi jāizturas pret brīnumlīdzekļiem, kas tiek piedāvāti internetā (drošāk pirkt tikai Latvijā reģistrētajās interneta aptiekās) vai no izplatītājiem. Ja produkts reģistrēts kā zāles, tas atrodams Zāļu valsts aģentūras mājaslapas reģistrā, bet, ja tas ir uztura bagātinātājs, tad reģistrāciju var pārbaudīt Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) mājaslapā. Ja tur konkrētais produkts nav atrodams, labāk neriskēt un tādu nepirkt.
Vairāk padomu veselīgam dzīvesveidam tematiskajā izdevumā “400 padomu skaistumam un veselībai”.