Kā izsverat, par ko balsot gaidāmajās Saeimas vēlēšanās? 3
Andris Siliņš, Latvijas Pensionāru federācijas vadītājs: ”Pats pirmais, kas jāņem vērā, ir kandidāta iepriekšējā pieredze un darbošanās politikā. Tas ir faktors, ko vēlētājs uzskata par prioritāru, lai varētu saprast, ko šis cilvēks spēj izdarīt. Tāpat ļoti svarīgi, vai kandidātiem ir pieredze un kaut vai elementāras ekonomikas zināšanas, jo tas šobrīd kļūst galvenais jautājums mūsu valstī, tostarp politikā. Bez ekonomikas sakārtošanas mēs diemžēl nevaram veidot un celt labklājības līmeni Latvijā. Jautājumu, kuri jārisina, ir ļoti daudz, taču es varu izteikties par pensijām, kas ir viens no prioritārajiem uzdevumiem. Lai kardināli varētu palielināt pensijas, ir jāpalielina līdzekļu daudzums, kas nonāk pensiju fondos. Šobrīd ir aizbraukusi viena trešdaļa iedzīvotāju, kuri vairs nepiedalās pensiju fonda veidošanā. Kā arī tas mazumiņš, kas šobrīd pensiju fondā ir, jāizmanto maksimāli taupīgi un sociāli taisnīgi – desmitiem tūkstoši pensionāru ir sašutuši, kā pensijas aprēķina tagad. Vēl viens no prioritārajiem jautājumiem skar veselības aizsardzības problēmas. Trešdaļa pensionāru nevar atļauties paši sev nodrošināt veselības aprūpi, tāpēc valdībai ir nopietni jāstrādā, lai situāciju uzlabotu.”
Gunārs Resnais, Politiski represēto apvienības priekšsēdētājs: ”Partiju programmām nekādas jēgas nav. Iemesls, kāpēc ir tik grūti izvēlēties, par ko balsot, ir tāds, ka nevienā partiju programmā jūs neatradīsiet konkrētus ierosinājumus, kā pelnīt naudu, veidot rūpniecību. Kādu tieši? Tāpat ir jāmainās sistēmai, kā veidojas Ministru kabinets, jādod lielāka vara Ministru prezidentam, jo visi vēlas tikt pie valsts kases un pieņemt lēmumus. Taču šobrīd neviens ne valdībā, ne Saeimā dzirdēt negrib par savas varas samazināšanos. Ne Lietuvā, ne Igaunijā nav tādas varas elites kā pie mums, nemaz nerunājot par citām valstīm. Tāpēc es balsošu par esošajiem politiķiem, jo, lai arī lēnām, bet mēs virzāmies ārā no krīzes. Jāatceras, ka pašreizējā valdība nav tā, kura mūs noveda krīzē. Šobrīd stabilizācija ir, tāpēc tā jāatbalsta, jo tie, kuri grib nākt iekšā politikā, neviens nedomā par valsti, bet gan par savām lokālajām vajadzībām un vēlmēm. Ir svarīgi veidot valsts akciju sabiedrības un domāt par nodokļu politiku, nevajag koncentrēties tikai uz eksportu. Jābeidz muļļāties ar budžeta pārdali un jādod nauda valsts aizsardzībai. Šī brīža situācija ir ļoti nestabila. Nauda jādod ne tikai bruņu tehnikai un armijai, bet arī diplomātiem un izlūkdienestiem, jo arī viņi nodrošina valsts aizsardzību. Mūsu bruņotie spēki šobrīd nespēj mūs aizsargāt, un, lai arī neviens negrib par to runāt, taču mums ir jāspēj sevi aizstāvēt.”
Lilija Škutāne, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas pensionāru biedrības vadītāja: ”Pilsoņu pienākums ir balsot, tāpēc katram tas ir jādara. Tāpat nav ko sūdzēties un mētāties no vienas partijas pie otras – vajag būt uzticīgiem, balsot par konkrētu partiju un tad arī turēties pie tās. Uz paplātes neviens mums neko nepienesīs, tāpēc teikt, ka visi ir slikti, nevar, tad lai cilvēki paskatās spogulī paši uz sevi, kādi viņi ir. Saeimā ir arī gana daudz gudru un spējīgu cilvēku. Manuprāt, pašreizējā valdība ir strādājusi labi un Ministru prezidente Laimdota Straujuma ir normāla, gudra sieviete, kura ir izglītota un spēj atrast risinājumus dažādām problēmām. Savukārt par jauno valdību ir grūti spriest, jo viss ir atkarīgs no vēlētājiem. Mūsu problēma ir tā, ka mēs varam balsot tikai par vienu sarakstu, nevis par vairākiem, taču izvēle noteikti jāizdara katram. Jautājumu, kuri būs jārisina rudenī ievēlētajai valdībai, ir ļoti daudz, taču skaidrs, ka pensiju indeksācija būs.”