Foto: LETA

Tehnisko pakalpojumu cenas nav būtiski mainījušās 0

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Ekonomikas nodaļa apkopojusi tehnisko pakalpojumu cenas par 2019. gadu. Cenu apkopojums veikts, pamatojoties uz novadu lauku attīstības konsultantu iesūtīto informāciju par 47 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos.

Reklāma
Reklāma

Visdārgākā pērn bijusi šķīvošana

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Atsevišķās pozīcijās salīdzinājumā ar 2018. gadu pakalpojumu cenas pērn krasi mainījušās, tomēr pārsvarā tās ir saglabājušās 2018. gada līmenī. Lielākais cenu palielinājums 2019. gadā bijis šķīvošanai (+15,98%), kravu pārvadājumiem ar kravas automobili, kura kravnesība ir no 1,5 līdz 10 tonnām (+14,72%), sniega šķūrēšanai (+11,52%) un skābsiena rituļu ietīšanai plēvē (+9,59%). Savukārt lielākais cenu samazinājums bijis šķeldošanai (-21,68%), pievelšanai (-19,85%), siena presēšanai ķīpās (-19,38%) un kartupeļu novākšanai ar kombainu (-12,69%).

Šķīvošanai vidējā pakalpojuma cena pieaugusi, jo daudzi pakalpojuma sniedzēji šķīvošanu veic ar mazizmēra agregātiem, tāpēc darba ražīgums ir mazāks un pakalpojums – dārgāks. Kravas pārvadājumiem cenu kāpums, visticamāk, ir saistīts ar degvielas cenu kāpumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt šķeldošanai cena samazinājusies, jo ir palielinājies pakalpojuma piedāvājums, bet pievelšanai un siena presēšanai ķīpās pakalpojuma cenas ir samazinājušās, jo šiem pakalpojumiem ir mazinājies pieprasījums. Pakalpojuma cena presēšanai ķīpās tika iegūta tikai no Latgales reģiona pakalpojumu sniedzējiem, jo citos reģionos informācija par šāda pakalpojuma sniegšanu nebija pieejama.

Visdārgākie pakalpojumi – Zemgalē

Populārāko tehnisko pakalpojumu cenu līmenis reģionos ir atšķirīgs. Vidēji viszemākais cenu līmenis ir Vidzemē, tai cieši seko Kurzeme. Visaugstākais cenu līmenis 2019. gadā bija Zemgalē.

Reģionos vislielākās cenu atšķirības bijušas graudu tīrīšanai (Zemgalē 1,37 eiro/t; Pierīgā 4,31 eiro/t, kas ir trīsreiz vairāk), graudu kaltēšanai (Zemgalē 2,83 eiro/t; Latgalē 6,33 eiro/t, kas ir par 124% vairāk), sniega šķūrēšanai (Pierīgā 18,07 eiro/km; Kurzemē 10,67 eiro/km, kas ir par 69% vairāk), organisko mēslu izkliedēšanai (Kurzemē 2,19 eiro/t; Pierīgā 3,65 eiro/t, kas ir par 67% vairāk), šķīvošanai (Kurzemē 26,50 eiro/ha; Zemgalē 40,75 eiro/ha, kas ir par 54% vairāk).

Atšķirība tehnisko pakalpojumu cenās reģionos pastāv vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, cenu līmeni var ietekmēt lauksaimniecības specializācija reģionos. Otrkārt, tā var būt pakalpojumu piedāvājuma un pieprasījuma attiecība konkrētai tehniskajai operācijai. Ja konkrētā pakalpojuma piedāvājums reģionā ir lielāks nekā pieprasījums, tad pakalpojuma tirgus cena ir zemāka. Ja pieprasījums pēc pakalpojumiem pārsniedz piedāvājumu, tad pakalpojuma tirgus cena ir augstāka.

Tehnisko pakalpojumu cenas ir atkarīgas arī no tā, cik liela platība vai produkcijas apjoms jāapstrādā. Jo mazāka platība vai produkcijas daudzums jāapstrādā, jo pakalpojuma cena par vienu vienību ir lielāka. Dažkārt ilgāks laiks paiet pārbraucienā un tehnikas sagatavošanā darbam nekā pašam veicamajam darbam.

Reklāma
Reklāma

Tehnisko operāciju veikšanas izmaksas

Izplatītāko tehnisko operāciju veikšanas izmaksas ir aprēķinājis LLKC Inženier­teh­niskās nodaļas vadītājs Jānis Kažotnieks, un tās redzamas 1. tabulā.

Analizējot tabulas datus, redzams, ka visām operācijām pakalpojumu tirgus cenas ir lielākas par pašizmaksu. Dažām tehniskajām operācijām, piemēram, aršanai un graudaugu sējai ar kombinēto agregātu, izmaksu starpība ir nedaudz lielāka par 10%, bet smidzināšanai un minerālmēslu izkliedēšanai starpība ir vairāk nekā 60%. Naudas izteiksmē būtiskākās atšķirības ir kultivēšanai, kur vidējā pakalpojuma cena viena hektāra apstrādei par 18,42 eiro pārsniedz pašizmaksu; zāles pļaušanai – vidējā pakalpojuma cena viena ha apstrādei par 13,56 eiro pārsniedz pašizmaksu; smidzināšanai – vidējā pakalpojuma cena viena ha apstrādei par 13,19 eiro pārsniedz pašizmaksu.

Pašizmaksu un tirgus izmaksu starpība varētu būt skaidrojama ar jau iepriekš minēto pieprasījuma un piedāvājuma attiecību tirgū. Cenu starpību var ietekmēt arī agregāta izvēle, jo pakalpojumiem cenas ir vidējās valstī, bet pašizmaksas aprēķinam tiek izmantots konkrēts agregāts, kas ir optimāls konkrētās operācijas veikšanai.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.