Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: VTUA

Lauktehnikas pakalpojumu cenas mainījušās par 10% 0

SIA “Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs” (LLKC) Ekonomikas nodaļa tāpat kā iepriekšējos gadus arī 2018. gadā apkopojusi tehnisko pakalpojumu cenas, pamatojoties uz novadu lauku attīstības konsultantu iesūtīto informāciju par 52 dažādu tehnisko pakalpojumu cenām visos Latvijas reģionos.

Reklāma
Reklāma
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
Lasīt citas ziņas

Tehnisko pakalpojumu cenas veidojušās, saskaitot degvielas, darbaspēka un pamatlīdzekļu nolietojuma izmaksas, kā arī pakalpojuma sniedzēja vēlamo peļņu. Tehnisko pakalpojumu cenas norādītas bez pievienotās vērtības nodokļa.

Visdārgākā bijusi šķeldošana

2018. gadā salīdzinājumā ar 2017. gadu pakalpojumu cenu izmaiņas lielākoties bijušas 5% robežās, bet atsevišķiem pakalpojumiem cenas ir mainījušās pat par 10% un vairāk. Populārāko pakalpojumu cenu līmenis vidēji viszemākais bijis Kurzemē, bet visaugstākais – Latgalē un Zemgalē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lielākais cenu palielinājums 2018. gadā salīdzinājumā ar 2017. gadu bijis šķeldošanai (+49,32%), dažādu jaudu traktoru nomai, šļūkšanas pakalpojumam (+14,70%), organisko mēslu izkliedēšanai (+10,51%) un kartupeļu lakstu pļaušanai (+9,89%), savukārt lielākais cenu samazinājums bijis graudu tīrīšanai (-38,27%), graudu kaltēšanai (-25,62%), grāvmalu un ceļmalu appļaušanai (-18,42%), zāles smalcināšanai (-9,95%) un kultivēšanai ar darba platumu virs 6 m (-9,40%).

Šķeldošanai cena ir pieaugusi, jo ir palielinājies pieprasījums pēc šī pakalpojuma.

Cenu samazinājums graudu tīrīšanai, kaltēšanai, kā arī grāvmalu un ceļmalu appļaušanai ir saistīts ar laikapstākļu īpatnībām 2018. gadā. Gads bija netipiski sauss, dažos reģionos nokrišņu bija ļoti maz, tāpēc zāles veģetācija bija lēnāka un pļaušanas pakalpojumi bija mazāk pieprasīti. Savukārt sausuma dēļ graudu mitruma daudzums kulšanas laikā bija mazāks un tādējādi arī izmaksas to kaltēšanai mazākas.

Vislētākie pakalpojumi – Kurzemē

Populārāko tehnisko pakalpojumu cenu līmenis reģionos ir atšķirīgs. Cenu līmenis vidēji viszemākais jau trešo gadu pēc kārtas ir Kurzemē, savukārt visaugstākais pērn bija Latgalē un Zemgalē.

Arī viena pakalpojuma cenas reģionos ļoti krasi atšķiras. Vislielākās cenu atšķirības bijušas graudu tīrīšanai (Zemgalē 1,45 eiro/t, Vidzemē 4,60 eiro/t, kas ir trīs reizes vairāk), smidzināšanai (traktorvilkmes) (Zemgalē 13 eiro/ha, Latgalē 25,45 eiro/ha, kas ir par 95% vairāk), sniega šķūrēšanai (Latgalē 18,73 eiro/h, Vidzemē 31,75 eiro/h, kas ir par 69% vairāk), ganību appļaušanai (Kurzemē 20,83 eiro/ha, Vidzemē 35,10 eiro/ha, kas ir par 68% vairāk), kartupeļu novākšanai ar racēju (Pierīgā 60 eiro/ha, Latgalē 92,19 eiro/ha, kas ir par 53% vairāk).

Reklāma
Reklāma

Atšķirība tehnisko pakalpojumu cenās reģionos pastāv vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, cenu līmeni var ietekmēt lauksaimniecības specializācija reģionos. Otrkārt, tā var būt pakalpojumu piedāvājuma un pieprasījuma attiecība konkrētai tehniskai operācijai. Ja konkrētā pakalpojuma piedāvājums reģionā ir lielāks par pieprasījumu, tad pakalpojuma tirgus cena būs zemāka. Ja pieprasījums pēc pakalpojumiem pārsniedz piedāvājumu, tad pakalpojuma tirgus cena ir augstāka. Pērn tehnisko pakalpojumu cenas ietekmēja arī laika apstākļu atšķirības Latvijas reģionos.

Tehnisko pakalpojumu cenas ir atkarīgas arī no tā, cik liels darba apjoms jāveic. Jo mazāka platība vai produkcijas daudzums jāapstrādā, jo pakalpojuma cena par vienu vienību ir lielāka.

Tehnisko operāciju veikšanas pašizmaksa

Izplatītāko tehnisko pakalpojumu tirgus cenām pievienotas arī tehnisko operāciju veikšanas izmaksas, ko aprēķinājis LLKC Inženiertehniskās nodaļas vadītājs Jānis Kažotnieks. Pašizmaksas pozīcijas ir tehnikas nolietojums, darbaspēka izmaksas, degvielas izmaksas, remontu un apkopju izmaksas.

Tehnikas nolietojums aprēķināts, pamatojoties uz vidējo tehnikas tirgus cenu. Darbaspēka izmaksas aprēķinātas, izmantojot darbaspēka stundas bruto tarifa likmi – 7 eiro/h. Dīzeļdegvielas patēriņš piemērots šādi: aršanai 19 litri/h, kultivēšanai 18 litri/h, graudaugu sējai ar kombinēto agregātu 21 litrs/h, smidzināšanai 9 litri/h, minerālmēslu izkliedei 9 litri/h, pļaušanai 12 litri/h, presēšanai 12 litri/h, kulšanai 33 litri/h.

Tehnisko pakalpojumu pašizmaksa apkopota 2. tabulā. Lielākajai daļai tehnoloģiju pakalpojumu tirgus cenas ir lielākas par pašizmaksu, bet ir arī tehnoloģijas, kur cenas ir faktiski analogas. Vienīgā tehnoloģija, kur pašizmaksa ir augstāka nekā pakalpojuma cena, ir graudaugu sējai ar kombinēto agregātu. Citām tehniskajām operācijām pašizmaksa ir zemāka nekā pakalpojumu tirgus cena.

Būtiskākās atšķirības ir kultivēšanai, kur vidējā pakalpojuma cena viena hektāra apstrādei par 16,14 eiro pārsniedz pašizmaksu, smidzināšanai, kur vidējā pakalpojuma cena viena hektāra apstrādei par 12,98 eiro pārsniedz pašizmaksu, un pļaušanai ar traktoram piekabināmo pļaujmašīnu, kur vidējā pakalpojuma cena viena hektāra apstrādei par 12,84 eiro pārsniedz pašizmaksu.

Pašizmaksu un tirgus izmaksu starpības varētu būt skaidrojamas ar jau iepriekš minēto faktoru – pieprasījuma un piedāvājuma attiecību tirgū. Cenu starpību var ietekmēt arī agregāta izvēle.

Plašāks materiāls un tabulas – žurnāla Agro Tops marta numurā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.