Kā pamanīt psihisku saslimšanu 1
Kā atšķirt psihiskas saslimšanas izpausmes no vienkārši slikta garastāvokļa? Jauniem cilvēkiem psihiski traucējumi sākas ar mācīšanās un domāšanas grūtībām, parādās garastāvokļa svārstības. Psihiskas slimības ietekmē strauji mainās intereses. Pēkšņi kāds brunču mednieks un naktsklubu apmeklētājs kļūst ļoti ticīgs: skrien uz baznīcu, ziedo. Vecāki priecājas: kā dēls mainījies, bet tas, iespējams, ir sākums saslimšanai.
Pārsteidzoši, taču psihiatrijas pacienti bērnībā bieži bijuši tieši tie bērni, ar kuriem vecākiem nav nekādu problēmu – nedara nedarbus, ēd, ko dod, ir klusi.
Psihiskās saslimšanas un arī to agresīvās izpausmes var veicināt narkotisko vielu un alkohola lietošana. Raitis, pirms parādījās psihiskas saslimšanas izpausmes, regulāri smēķēja tā dēvēto spaisu. Savukārt Marija joprojām mēdz lietot alkoholu. Pat tad, ja iedzerts nedaudz, piemēram, puspudele alus, viņa kļūs agresīva.
M. Taube norāda: atkarību izraisošu vielu lietošana var arī pasliktināt psihiskās slimības norisi. Arī šizofrēnijas saasinājumus var radīt šādu vielu lietošana.
Kādas pazīmes var liecināt par psihisku saslimšanu?
Izmaiņas uzvedībā un ikdienas paradumos – miega un apetītes traucējumi, parādās nespēks vai gluži otrādi – pārspīlēts rosīgums.
Izmaiņas domāšanā – domāšana kļūst lēnāka, parādās koncentrēšanās grūtības vai arī domāšana kļūst paātrināta.
Izmaiņas emocijās – tās izpaužas pārmērīgi un ilgstoši vai arī pazūd pavisam.
Raksts tapis pētnieciskās žurnālistikas projekta “Psihiatrijas krēslas zona” ietvaros. Raksta tapšanā līdzdarbojušies RSU asociētā profesore, projekta vadītāja un redaktore Anda Rožukalne, žurnāla “IR” žurnāliste Zane Mače, Latvijas Radio žurnālists Iļja Kozins, ziņu portāla “Tvnet” žurnāliste Viktorija Puškele, aģentūras LETA žurnālists Ivars Soikāns.