Tautiskā kafija no cigoriņiem. Ko labu tā dod dod veselībai? 1
Kādā no jūsu žurnāla numuriem lasīju, ka cigoriņi nav ieteicami cilvēkiem ar sirds un asinsvadu problēmām. Varbūt arī veikalos nopērkamo vietējo cigoriņu kafiju labāk nelietot? DZINTRA K. VALKĀ
Klīnikas “Premium Medical” uztura speciāliste Inga Pūce atgādina, ka, lietojot it visu, tostarp cigoriņus, nedrīkst aizmirst mēra sajūtu. Ja to ielāgo, produkti ļaunumu nenodara.
Ārstnieciskos nolūkos var izmantot visas cigoriņu daļas. Saknēs ir rūgtvielas, taukvielas, miecvielas, olbaltumvielas, pektīns, C, B1, E vitamīns, bēta karotīns, ēteriskā eļļa, minerālsāļi un daudz mikroelementu. Īpaša vērtība ir inulīnam, kas cilvēkiem ar diabēta un palielinātas ķermeņa masas risku ir viens no profilakses līdzekļiem.
Cigoriņiem piemīt urīndzenoša, nomierinoša un pretmikrobu iedarbība. Šis augs labvēlīgi ietekmē kuņģa un zarnu trakta, aknu darbību, veicina žults sekrēciju un gremošanas sulas izdalīšanos, uzlabo vielmaiņu, palīdz normalizēt cukura līmeni asinīs, nomierina centrālo nervu sistēmu. Cigoriņa sakņu novārījumu lieto arī pret parazītiem.
Lai gan cigoriņu dzēriena sastāvā nav kofeīna, tas daļai cilvēku mēdz pastiprināt sirdsdarbību. Iespējams, šā iemesla dēļ ārsti iesaka atturēties no cigoriņu kafijas, ja sirds un asinsvadi ir organisma vājā vieta. Ja ir šādas problēmas, visu ārstniecisko līdzekļu un augu produktu, arī cigoriņu, lietošana jāsaskaņo ar ārstu.
Veikalā nopērkamajā cigoriņu kafijā ir vēl citi dabas produkti – mieži, burkāni un ozolzīles. Līdz ar to dzēriens atšķiras no dabiskās kafijas, kurā ir kofeīns. Tāpēc cigoriņu kafija ir lieliska alternatīva tiem, kuriem kofeīns nav vēlams.