Tautastērpi par Eiropas naudu 0
Ar “LEADER” projekta atbalstu Smiltenes novada Grundzāles pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvam “Rieda” izgatavoti 12 tautastērpu komplekti. “Rieda” pastāv ilgi, jo interese par tautisko deju dejošanu grundzāliešos sakņojas paaudzēs.
Diemžēl kolektīvs līdz šim pilnā sastāvā uzstāties nav varējis, jo bijuši tikai desmit tērpu komplekti. Tādēļ pērn uzrakstīts projekts “Tautastērpu un apskaņošanas tehnikas iegāde Grundzāles kultūras namam” un iesniegts ELFLA (Eiropas lauksaimniecības fonds lauku attīstībai) pasākuma “Lauku ekonomikas dažādošana un dzīves kvalitātes veicināšana vietējo attīstības stratēģiju īstenošanas teritorijā” ietvaros.
Pagasta pārvaldes vadītāja Alda Zvejniece ziņu, ka Grundzāle saņems atbalstu, uztvērusi ar lielu gandarījumu: “Mums šis “LEADER” atbalsts bija īsts veiksmes stāsts. To neviens pat nevar iedomāties, ko nozīmē dejotājam ļoti vēlēties dejot, bet netikt uz skatuves tikai tādēļ, ka nav tērpa. Finansiālā situācija arī šobrīd ir smaga un atļauties no pašvaldības budžeta pasūtīt tērpus nav iespējams – tiem vajadzīgi tūkstoši latu. Tādēļ laikam ir patiesība, ja kādu projektu, pieliekot klāt cerības un sirdi, uzraksta, tad to arī atbilstošās instancēs ievēro un finansējumu neliedz.
Es patiešām esmu lepna, ka nu “Riedai” ir 12 jaunu tērpu komplekti, un pat ar ekskluzīvām detaļām kā vīru garais svārks, sievu garā jaka un lakati. To, ko mums nozīmēja finansējums, grūti pat vārdos izteikt. Viens piemērs: lai uzstātos viss kolektīvs, mēs bijām spiesti tautastērpus īrēt no citiem. Protams, par to vajadzēja arī maksāt.”
Atbilstoši noteikumiem projekta īstenošanai izsludināts konkurss. Pieteikušies trīs pretendenti, un uzvarējusi zemnieku saimniecība “Līgotnes” Grundzāles pagastā. Zīmīgi, ka tās īpašniece Inga Ķestere arī pati ir “Riedas” dejotāja, tādēļ milzīga uzmanība pievērsta tautastērpu pareizam vēsturiskam un etnogrāfiskam izpildījumam. Studēti materiāli muzejos, pētītas krāsas, saskaņots pasūtījums brunču aušanai Limbažu “Tīnē”. Inga šuvusi visu ar ārkārtīgu atbildību, tostarp pat krāšņos Nīcas vainagus. Tā kā projekta naudas pieticis, viņa vēl papildus uzšuvusi tautastērpus speciāli dejas “Ai, tēvu zeme, stūru stūriem” dejošanai – atbilstoši katram šajā dziesmā pieminētajam novadam.
Pagasta pārvalde projekta “LEADER” ietvaros gan tautastērpu šūšanai, gan jaunas un mūsdienīgas apskaņošanas tehnikas iegādei Grundzāles kultūras namā kopumā saņēmusi vairāk nekā sešus tūkstošus latu, no kuriem ap 2,3 tūkstošiem ir Smiltenes novada domes līdzfinansējums. Pārvaldes vadītāja uzsver, ka gandrīz tikpat nozīmīga un vajadzīga, cik jauni tautastērpi, bijusi arī atskaņošanas tehnika. Līdz šim muzikālais pavadījums deju kolektīviem atskaņots uz krietni morāli un fiziski novecojuša magnetofona, tāpēc par projektā piešķirtajiem līdzekļiem nopirkts CD atskaņotājs ar pulti, mikrofoni ar statīviem, skandas un radiomikrofons.
Tā kā Grundzāles pagastā darbojas arī deju kolektīvs “Riedēni”, pašvaldība līdztekus rakstījusi projektu biedrībai “Ziemeļgauja”, un konkursā “Sabiedrība ar dvēseli” saņemti tūkstoš eiro no Nīderlandes privātā fonda materiālu iegādei. Uzšūti astoņi tautastērpi, par pamatu ņemot Valkas novadpētniecības muzejā atrasto Cirgaļu novada brunču paraugu.
Ja izdodas uzvarēt Eiropas atbalsta projektos, tad ir atvieglojums pašvaldības budžetam, taču no tā mazumiņa tāpat Alda Zvejniece cenšoties kaut ko izkalkulēt: “Nu vismaz degvielai, kādai apģērba detaļai īpašām dejām. Mūsu pašdarbības kolektīvi brauc uz koncertiem citos novados, tādēļ vismaz ceļa izdevumus apmaksājam, jo viņi taču reizē ar to nes tālāk mūsu pagasta vārdu.”
Programmai “LEADER” ar jau izlietoto naudiņu Grundzāles pagastā vēl nav pielikts punkts. Pavisam tajā atvēlēts 21 tūkstotis latu, tādēļ aktivitātes kultūras jomā turpinās. Šobrīd par atlikušo summu ir izsludināts iepirkums estrādes būvei pagastā.