Foto: Aleksandrs Bondarenko

Tautas spēka, tās dvēseles stipruma, tautas vienības apliecinājums. Latgales Mārai aprit 80 0

Viena no Rēzeknes centrālajām zīmēm, piemineklis “Vienoti Latvijai” jeb Latgales Māra darināts tieši pirms 80 gadiem, un Rēzeknes dome nedēļas nogalē aicina visus uz svinībām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Pirmā iecere celt Brīvības pieminekli Latgales atbrīvotājiem parādās laikraksta “Latgolas Vords” 1930. gada 2. janvāra izdevumā.

Ar patriotisku aicinājumu atcerēties tautas varoņus, ne tikai tos, kuri Brīvības cīņu noslēgumā atbrīvoja Latgali no Padomju Krievijas, bet arī 1905. gada revolūcijā, zemnieku nemieros un arī senākā pagātnē kritušos neatkarības cīnītājus, sabiedrība tika rosināta celt šai izcīnītajai brīvībai cienīgu pieminekli.

CITI ŠOBRĪD LASA

Laikraksts šo aicinājumu izteica sauklī: “Ceļsim tū kai tautas spāka, viņas dvēseles stypruma, tautas vīneibas aplīcinojumu!”

Pēc Leona Tomašicka meta parauga veidotais tēlnieka Kārļa Jansona Latgales atbrīvošanas piemineklis “Vienoti Latvijai”, kuru tautā dēvē par Latgales Māru, Rēzeknē tika atklāts 1939. gada 8. septembrī.

Piemineklis ir 11 metrus augsts, tā pamati likti 3,5 metru dziļumā. Rozā granīts postamentam un bronzas lējums atvesti no Somijas.

Pieminekļa kompozīciju veido trīs figūras: ķēžu rāvējs, ceļos noslīgusi tautu meita un stāvoša meitene ar krustu rokā.

Ķēžu rāvējs simbolizē Latgales cīņu par neatkarību Latvijas brīvības cīņu laikā, ceļos nokritusī meitene – lūgšanu, bet stāvošā meitene ar krustu – brīvo Latgali.

Okupācijas vara pieminekli divreiz nogāza.
Foto: Latgales kultūrvēstures muzeja krājums

Vispirms 1940. gada novembrī (piemineklis tika atjaunots 1943. gada 22. augustā), otro reizi piemineklis tika gāzts 1950. gadā. Tad atjaunotais piemineklis, kuru veidoja tēlnieka Kārļa Jansona dēls Andrejs Jansons un tēlnieks Indulis Folkmanis, atjaunots tikai 1992. gada 13. augustā.

Latgales atbrīvošanas pieminekļa “Vienoti Latvijai” atklāšana 1939. gada 8. septembrī, foto no Latgales Kultūrvēstures muzeja krājuma

Svētdien, 8. septembrī, no plkst. 9 pieminekļa “Vienoti Latvijai” pakājē tiks veidots ziedu paklājs. Ikviens var atnest Latgales Mārai pļavā plūktus vai dārzā audzētus ziedus, lai kopīgi veidotu dzīvo ziedu rakstus.

Plkst. 12 notiks Svētā Mise Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē.

Pirmdien, 9. septembrī, plkst. 12 pie pieminekļa “Vienoti Latvijai” notiks svinīgs brīdis ar uzrunām un apsveikumiem, muzicēs pūšamo instrumentu orķestris “Rēzekne” grupa “Baritoni”.

Plkst. 13 Latgales Kultūrvēstures muzejā tiks demonstrēta dokumentālā filma “Latgales Māras ceļš 1939–1992” (2009, režisors Voldemārs Ivdris, operators Māris Justs), varēs iepazīties ar papildināto un pārizdoto grāmatu “Piemineklis un laiks”, kā arī noklausīties to cilvēku atmiņu stāstījumos, kuri darbojās pieminekļa atjaunošanā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.