Kā dārzam piesaistīt tauriņus 0
“Uz fuksijas atradām tārpus, bet nezinām, kas tie ir. ” IEVA
“Kādi augi dārzā jāstāda, lai tos apmeklētu dažādi tauriņi? No kā šie lidoņi pārtiek?” S. LAUVA
Krāšņs naktstauriņš
Atsūtītajā fotoattēlā redzami kazrožu sfinga (Deilephila elpenor) kāpuri. Suga nav reta un ir izplatīta visā Latvijas teritorijā. Kāpuru galvenā barība ir madaras, šaurlapu ugunspuķes, kazrozes, vītolu vējmietiņi, reizēm arī citi augi, piemēram, flokši, fuksijas. Tomēr tādi gadījumi ir reti, tāpēc kazrožu sfingu nevar uzskatīt par šo dārza puķu kaitēkli.
Pēc entomologa Jāņa Gaiļa teiktā, kazrožu sfings ir viens no krāšņākajiem naktstauriņiem, bet kāpurs izskatās diezgan draudīgs. Briesmu gadījumā tas ievelk degunu (šīs dzimtas tauriņiem raksturīgs ragveida izaugums) un atgādina čūsku ar lielu galvu, kurai katrā pusē ir divas acis. Lielos, druknos kāpurus uz augiem parasti redz vasaras otrajā pusē. Kad tie iekūņojas, no kūniņām izšķiļas jaunie tauriņi.
Pašus tauriņus, kas lido naktī uz gaismu, gan izdodas retāk ieraudzīt. Skaistie lidoņi barojas ar dažādu ziedu, piemēram, sausseržu, petūniju, nektāru. To ķermenis ir drukns, bet spārni – gari, slaidi. Tauriņi ir krāsaini (olīvzaļā un rozā krāsā), lidojumā to spārni šķietami mirgo zaļā un sarkanā krāsā.