Vīrieši nav gatavi atteikties no iecienītā krējuma, viebjas, padzirdot par jogurta pievienošanu, piemēram, salātiem. Uztura speciālisti veikuši eksperimentu – krējuma kārbiņās ielikuši dažādus bezpiedevu jogurtus un lūguši, lai vīrieši tos pieliek zupai, pamatēdienam un salātiem. Degustējot maltīti, nevienam nav pat radušās aizdomas, ka tas ir jogurts, nevis krējums. 0

“Manuprāt, bezpiedevu jogurts ir gardāks nekā 10% krējums, turklāt ar augstāku uzturvērtību, tajā ir daudz olbaltumvielu, maz tauku un probiotiskās baktērijas,” piebilst Alise Kindzule.

Reklāma
Reklāma

Labrīt, labais kefīr!

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Arī parasto jogurtu pērkot, der ievērot zelta vidusceļu, gana labs ir 2% produkts. Vienīgi jālūko, cik tajā cukura. Mazkaloriju jogurtā visbiežāk ir pat trīs vai četras reizes vairāk salduma. To vienkārši noskaidrot – veikalā izlasa 2% jogurta un mazkaloriju jogurta marķējumu, salīdzina, cik katrā tauku un cik ogļhidrātu.

“Ja kārojas saldumu, bezpiedevu jogurtam var pielikt ievārījumu. Pat tad kilokaloriju būs mazāk nekā vairākumam saldināto jogurtu,” atklāj uztura speciāliste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jogurtu iegūst, pienu saraudzējot ar pienskābo baktēriju ieraugu – probiotiskajām, draudzīgajām baktērijām. Taču zināms, ka šīm baktērijam vislielākā aktivitāte piemīt pirmajās divās nedēļās pēc jogurta tapšanas. Jo tuvāk realizācijas termiņa beigām, jo mazāk paliek vērtīgo mikroorganismu. Tādēļ der lūkot, kāds ir jogurta izgatavošanas laiks vai uzglabāšanas ilgums.

Ja iepakojumu rotā uzraksti mazkaloriju, beztauku, light vai tamlīdzīgi, Alise Kindzule iesaka daudz rūpīgāk izlasīt norādes uz etiķetes, cik daudz produktā ogļhidrātu, kāda ir enerģētiskā vērtība. Salīdzināt to ar līdzās esošo, taukiem bagātāko piena produktu.

Iespējams, daudzi nezina, ka no skābpiena produktiem vērtīgākais ir kefīrs, kas viegli uzsūcas organismā. Vislabāk, ja vēl pievienotas bifidobaktērijas, tās palīdz stiprināt organisma aizsargspējas. Droši var izvēlēties kefīru ar zemāku tauku saturu, jo galvenā vērtība ir olbaltumvielas, nevis tauki. Raudzētie jeb skābpiena produkti nodrošina lielāko daļu nepieciešamā kalcija daudzuma, un tā uzsūkšanos zarnu traktā veicina piena tauki, laktoze, kā arī skābā vide. Arī paniņas ir lielisks produkts, satur tikai 0,3% tauku. Vērtīga ir tīrkultūra.

Liess (tikai 1% tauku!), bet olbaltumvielām bagāts ir, piemēram, Piena spēks, kas satur 9–11% olbaltumvielu – trīsreiz vairāk nekā piens. Šo produktu gatavo no siera suliņām, ar speciālu metodi atdalot olbaltumvielas. Varētu teikt, ka tas ir sūkalu olbaltumvielu koncentrāts. Ļoti labi der pēc fiziskām aktivitātēm.

Samazinātais tauku daudzums gandrīz vienmēr tiek aizvietots ar palielinātu ogļhidrātu daudzumu, cukuriem. Tas pat vairo aptaukošanās risku!

Ja garšo kafiju ar baltumiņu

Izvēloties speciālo kafijas krējumu, der atcerēties, ka tajā ir 10% tauku. Ja dienā izdzeram vairākas tases kafijas, turklāt pielejam gana daudz baltuma, gluži nemanot tiekam pie daudzām liekām kalorijām.

Reklāma
Reklāma

Arī mazie kafijas krējumiņi (parasti ielejam vismaz divus) nav tik nevainīgi, kā izskatās.

Kafiju var aizdarīt ar parasto 2% pienu. Garša tā pati, tikai tauku daudzums krietni mazāks.

Svarīgi

Sievietes menopauzes vecumā parasti izvēlas kalcija preparātus. Šis uztura bagātinātājs pasaulē ierindojas otrajā vietā lietošanas biežuma ziņā.

Agrāk uzskatīja: jo vairāk kalcija uzņemam ar uztura bagātinātāju, jo labāk – kauli kļūst cietāki, pati vesela. Tomēr jaunākajos pētījumos noskaidrots – ja ikdienā lieto šādas ievirzes uztura bagātinātāju un kalciju saturošus produktus, asinsvadi pārkaļķojas, palielinās sirds un asinsvadu slimību risks. Mehānisms, kāpēc tā notiek, pagaidām nav līdz galam noskaidrots. Iespējams, kalcija līmenis asinīs ceļas straujāk, nekā tas fizioloģiski paredzēts.

Uzmanību! Uztura bagātinātāji jālieto, konsultējoties ar mediķi vai citu šīs jomas speciālistu.

36,6 °C konsultantes INGA CIPROVIČA, profesore, LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes dekāne

ALISE KINDZULE, uztura speciāliste

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.