Tas vēl iepriekš nav pieredzēts! Šogad pasaulē jau 15 valstīs pārspēti karstuma rekordi 14
Kopš šī gada sākuma jau 15 valstīs ir fiksēti jauni karstuma rekordi, ziņo “The Guardian“, atsaucoties uz ietekmīgu klimata pētnieku. Tāpat ir pārspēti 130 ikmēneša temperatūras rekordi. Klimata eksperts Maksimiljano Errera (Maximiliano Herrera) norādījis, ka rekordu skaits gada pirmajā pusē ir pārsteidzoši augsts.
“Tāds rekordu skaits pārsniedz visu, kas līdz šim ir bijis novērots vai uzskatīts par iespējamu,” viņš piebilda, norādot, ka visvairāk rekordu tika uzstādīts laikā no 2024. gada februāra līdz jūlijam.
Šī situācija ir satraucoša, jo ekstremāli karstais laiks, iespējams, lielā mērā ir saistīts ar cilvēka izraisītu globālo sasilšanu, kas rodas no gāzes, naftas, ogļu un koku dedzināšanas, kā arī dabisko El Ninjo fenomenu – anomāli augsto Klusā okeāna virsmas temperatūru, kas izraisa augstāku temperatūru daudzās pasaules daļās.
Katru dienu tūkstošiem monitoringa staciju reģistrē jaunus mēneša temperatūras maksimumus vai minimumus. Augstā nakts temperatūra traucē cilvēkiem un ekosistēmām atgūties no karstuma. Piemēram, jūlija beigās Yueyang reģionā Ķīnā naktī temperatūra sasniedza 32°C.
Ēģiptē, Asuānā, 7. jūnijā tika reģistrēta valsts augstākā temperatūra – 50,9°C. Divas dienas pirms tam Čadā tika fiksēts nacionālais karstuma rekords – 48°C. Vienā no Meksikas pilsētām 20. jūnijā temperatūra paaugstinājās līdz 52°C, bet Ganā, Rietumāfrikā, 1.maijā gaisa temperatūra bija 44,6°C.
Kokosu salās, kas atrodas Austrālijas teritorijā, 28. februārī temperatūra sasniegusi 32,8°C, bet 24. martā Maldīvās uzstādīts jauns rekords – 35,1 °C.
Errera, kurš jau 35 gadus seko līdzi klimata rekordiem, spēlē svarīgu lomu globālās temperatūras uzraudzībā. Kopš 2007. gada starptautiskos ierakstus arhivē Pasaules Meteoroloģijas organizācija, bet nacionālos un vietējos datus regulāri atjauno dažādas organizācijas. Viņa novērojumi bieži vien ir ātrāk pieejami un saskan ar lielu institūciju datiem.
Eiropas Savienības uzraudzības aģentūra “Copernicus Climate Change Service” nesen ziņoja, ka jūnijs bija 13. mēnesis pēc kārtas, kad tika uzstādīts jauns mēneša temperatūras rekords, gaisa temperatūrai par 1,5°C pārsniedzot pirmsindustriālā laikmeta vidējo līmeni. Aģentūras direktors Karlo Buontempo norādījis, ka nevēlamo rekordu sērija varētu turpināties.
Cerības uz pasaules “atdzišanu” līdz šim nav piepildījušās. Sākotnējie “Copernicus” ERA5 satelītu dati liecina, ka 22. jūlijs bija karstākā diena Zemes vēsturē. Vidējā globālā gaisa temperatūra sasniedza 17,15°C.