Tas nu gan izklausās labi! Lielbritānijā darbinieki, iespējams, varēs strādāt četras dienas nedēļā 28
Lielbritānijas valdība vēlas darba laiku padarīt elastīgāku. Un tāpēc tiem darbiniekiem, kuri strādā pilnu slodzi, varētu tikt piešķirtas tiesības lūgt darba devējam atļaut strādāt tikai četras dienas nedēļā.
Darbiniekiem joprojām būtu jāstrādā pilnu darba laiku, lai saņemtu pilnu atalgojumu, bet viņi varētu pieprasīt, lai viņu līgumā noteiktās darba stundas tiktu iekļautas īsākā darba nedēļā.
Konservatīvais ēnu uzņēmējdarbības sekretārs Kevins Hollinreiks norāda, ka uzņēmēji ir “pārsteigti” par šādu plānu.
Tikmēr Lielbritānijas ministri uzstāj, ka šīs izmaiņas netiks uzspiestas ne darbiniekiem, ne uzņēmumiem.
“Par jebkādām izmaiņām nodarbinātības tiesību aktos notiks apspriešanās ar uzņēmumiem,” sacījis Uzņēmējdarbības un tirdzniecības departamenta pārstāvis.
Viņi arī piebilda, ka elastīgāka darba plāna mērķis ir palielināt produktivitāti un palīdzēt vairāk cilvēkiem atgriezties darbā.
Pašlaik darbiniekiem ir tiesības pieprasīt elastīgu darba laiku, bet darba devējiem ir pienākums tikai “saprātīgā veidā” izskatīt pieprasījumus.
Plašāka informācija par šo plānu ir gaidāma rudenī, kad parlaments pieņems likumu par jaunu darbinieku tiesību paketes izveidi.
Leiboristi ir apsolījuši atcelt dažus pret arodbiedrībām vērstus likumus, ierobežot nulles stundu līgumu izmantošanu un paplašināt elastīgu darba režīmu.
Lielbritānijas premjerministrs Kīrs Stārmers priekšlikumus dēvē par “lielāko uzlabojumu darba ņēmēju tiesību jomā paaudzes laikā”, bet premjerministra vietniece Andžela Rainere apgalvo, ka tie būs “labvēlīgi ekonomikai”.
Tikmēr konservatīvā opozīcija apgalvo, ka šī pieeja kaitēs uzņēmējdarbībai un samazinās produktivitāti.
2022. gadā vairāki Apvienotās Karalistes uzņēmumi piedalījās sešu mēnešu ilgā izmēģinājumā, lai pārbaudītu četru dienu darba nedēļu, kas paredzēja, ka darbinieki saņem pilnu atalgojumu par mazāku darba stundu skaitu.
Izmēģinājumā piedalījās vides konsultāciju uzņēmums “Tyler Grange”, kas pērn paziņoja, ka paliek pie šāda darba modeļa.
Uzņēmums apgalvoja, ka papildu brīvdiena palielinājusi darbinieku apmierinātību un pat piesaistījusi vairāk cilvēku, kas vēlas strādāt šajā uzņēmumā.
Savukārt inženiertehnisko un rūpniecisko preču piegādes uzņēmumam “Allcap” četru darba dienu eksperiments neizdevās.
“Kad mēs ņēmām vērā brīvdienas, slimības un aprūpes pienākumus, mums arī bija grūti atrast aizvietošanu darbiniekam viņa atpūtas dienā,” atzina uzņēmuma vadītājs.
Raksts sagatavots balstoties uz BBC publicētā materiāla.