Tas nu gan bija ātri! Pēc Trampa paziņojuma atjaunota platformas “TikTok” darbība ASV 0
Ķīnas uzņēmumam “ByteDance” piederošā videoplatforma “TikTok” svētdien atkal ir pieejama lietotājiem ASV. “TikTok” nebija pieejama lietotājiem ASV kopš sestdienas vakara pirms tam, kad svētdien spēkā stājās federālais aizliegums platformai, kamēr tā netiek pārdota ar Ķīnu nesaistītiem pircējiem.
Taču aizejošā ASV prezidenta Džo Baidena administrācija bija apliecinājusi, ka nesteigsies ar aizlieguma izpildi, jo pirmdien darbu sāks jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa administrācija, kurai vajadzētu pieņemt turpmākus lēmumus.
Tramps, kurš iepriekš bija atbalstījis platformas aizliegumu, svētdien solīja, ka, stājoties amatā, dos rīkojumu atlikt aizlieguma izpildi, lai dotu iespēju “ByteDance” noslēgt darījumu par meitasuzņēmuma ASV likteni.
Ierakstā savā sociālajā medijā “Truth Social” Tramps aicināja ASV kļūt par 50% “TikTok” līdzīpašnieku, jo lietotnes vērtība varētu sasniegt “simtiem miljardu dolāru, varbūt pat triljonus”.
“Mēs pateicamies prezidentam Trampam par nepieciešamās skaidrības nodrošināšanu un apliecinājumu mūsu pakalpojumu sniedzējiem, ka viņiem nedraud nekāds sods par “TikTok” nodrošināšanu vairāk nekā 170 miljoniem amerikāņu,” pavēstīts lietotnes oficiālajā kontā.
Drīz pēc tam lietotāji ASV atkal varēja piekļūt saviem kontiem platformā. Lai gan strādā arī platformas mājaslapa, ziņu aģentūra AP vēstīja, ka, piemēram, “Apple” lietotņu veikalā “TikTok” lejupielādei nav pieejama.
Likums atļauj 90 dienas apturēt aizlieguma stāšanos spēkā, ja ir iespēja panākt reālu darījumu, taču “ByteDance” līdz šim ir noraidījis pārdošanas iespēju.
Jau ziņots, ka Kongress ir pieņēmis un prezidents Džo Baidens parakstījis likumu, kas paredz aizliegt Savienotajās Valstīs “TikTok”, ja “ByteDance” to nepārdos.
“TikTok” apstrīdēja šo likumu tiesās, nonākot līdz pat ASV Augstākajai tiesai. ASV Augstākā tiesa piektdien vienbalsīgi nolēma atstāt spēkā federālo likumu, kas pieprasa “ByteDance” pārdot “TikTok”, pretējā gadījumā aizliedzot šo platformu Savienotajās Valstīs.
Augstākā tiesa atzina, ka risks valsts drošībai, ko rada “TikTok” saikne ar Ķīnu, ir lielāks nekā bažas par šīs lietotnes vai tās 170 miljonu lietotāju vārda brīvības ierobežošanu ASV.
Eksperti norādīja, ka likums neprasa “TikTok” slēgt platformu, tādēļ nebija skaidrs, vai kompānija brīvprātīgi nolēma to sestdien slēgt vai arī nevarēja turpināt nodrošināt pakalpojuma sniegšanu, jo zaudēja tehniskā nodrošinājuma atbalstu. Likums noteic, ka aizliegto platformu saturu nedrīkst izplatīt lietotņu veikali un interneta satura mitināšanas pakalpojumu sniedzēji.
Gan demokrātu, gan republikāņu pārstāvji, kā arī izlūkdienestu amatpersonas ir paudušas bažas, ka Ķīnas varasiestādes varētu piespiest “ByteDance” nodot tām amerikāņu lietotāju datus vai likt uzņēmumam palielināt Pekinas interesēm labvēlīgu “TikTok” saturu un ierobežot tām nevēlamu saturu. “TikTok” ir noliedzis apgalvojumus, ka to varētu izmantot kā Ķīnas valdības instrumentu, un ir paziņojis, ka nav kopīgojis ASV lietotāju datus ar Ķīnas iestādēm.
ASV valdība nav publiski sniegusi pierādījumus, kas liecinātu, ka “TikTok” būtu kopīgojis ASV lietotāju datus ar Ķīnas valdību vai ietekmējis uzņēmuma algoritmu, kas noteic to, ko redz ASV dzīvojošie lietotāji.
Vairākos ASV štatos ir ierobežojumi un aizliegumi “TikTok” izmantošanai sabiedrisko institūciju ierīcēs.