Tas notiek arī Latvijā! Kā novērst pusaudžu pašnāvības? Padomi vecākiem 0
Jā, tas notiek arī Latvijā – bērni un pusaudži atņem sev dzīvību. Periodā no 2003. līdz 2012. gadam Latvijā 65 bērni vecumā no 9 līdz 17 gadiem veica pašnāvību, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Tam nav viena iemesla. Bet šoreiz uzklausīsim ieteikumus vecākiem, kā atbalstīt pusaudžus, kuriem ir novērotas pašnāvnieciskas domas vai pat rīcība.
Bērnu un ģimenes psiholoģe Uļjana Zinova strādā ar pusaudžiem, ja viņiem ir pašnāvības domas. Speciāliste izstrādājusi vadlīnijas vecākiem, kuri ir norūpējušies par savu bērnu uzvedību. Kā novērst pusaudžu pašnāvības?
1. Apspriediet interneta domubiedru grupas
Tīņi ir ļoti uzņēmīgi pret ārējo ietekmi, ja tā ir efektīga un pārliecinoša. Ir ļoti meistarīgi izveidotas vietnes, kuru mērķis ir novirzīt bērnu domas uz pašnāvību. Psiholoģe domā, ka to izveidē ir piedalījusies profesionālu psihologu komanda, kuri pārzina cilvēka psihes ietekmes metodes. Tā ir apzināta iznīcināšana un pašnāvību “kultūras” veidošana. Runā par to ar bērniem tieši. Paskaidro, ka ar viņiem manipulē.
2. Rakstiet bērniem motivācijas vēstules
Pieņemšanā pie psiholoģes ierodas divu kategoriju bērni. Pirmā – teicamnieki, kuriem izvirzītas paaugstinātas prasības un otrā – pusaudži, kuriem neviens nepievērš uzmanību. Ar otrās kategorijas bērniem vecākiem vienkārši jāsāk runāt, jāpievērš uzmanība viņu dzīvei. Ar pirmo kategoriju nav tik vienkārši, jo no viņiem jau pieprasa un gaida gan vecāki, gan skolotāji.
Apsveicama un iesakāma ir Austrālijas skolotāju iniciatīva. Pirms katra eksāmena viņi raksta vēstules skolniekiem: “Šis eksāmens matemātikā – tā nav visa dzīve. Tas nevar pateikt visu par tevi kā cilvēku. Tagad tev jāsaņemas un jāparāda savas zināšanas, taču, neatkarīgi no eksāmena rezultāta – tu esi fantastisks, unikāls un pārsteidzošs. Ja tev nebūs panākumu šajā pārbaudījuma – tie būs kaut kur citur”.